ملی‌پوشان شایسته با آرامش و تمرکز به مصاف عمان می‌روند
 

یک روز پرحاشیه سنگین از تیم ملی دور شد و امروز همه چیز آرام است تا تیم ملی شایسته کشورمان با بهترین عملکرد و نتیجه، دل ایرانیان را شاد کند. تیمی که همیشه برای شادی دل مردم به میدان رفته و هیچکس هم نمی‌تواند خلاف آنرا ثابت کند. حتی وقتی که کی‌روش در مصاحبه‌ اخیرش، پا را مثل همیشه از گلیم خود درازتر و گلایه‌هایی را عنوان کرد که در چارچوب وظایفش نبود، اما هرگز به مردم ایران و هواداران تیم ملی توهین نکرد و هرچند که در این میان، معدودی به تناسب داشته‌های خود یا برای خوشایند مسئولی، سعی کردند او را در تقابل با مردم، نشان دهند.

کی‌روش همیشه برای نشان دادن تعلق خاطرش به مردم و هواداران، از بزرگی‌های آنان گفته و اتفاقاً پس از اینکه از حاشیه‌های بوجود آمده در مورد مصاحبه‌ اخیرش مطلع شد، با صدور بیانیه‌ای، تاکید کرد که چقدر هواداران برایش مهم هستند. او در مصاحبه‌ای دیگر هم که در مورد همکاری او با کلمبیا سئوال شده بود از مردم ایران به عنوان مردمی نام برده بود که هرکسی«عاشقشان» می‌شود.

در هر حال پس از یک روز تاختن به کی‌روش بخاطر اظهار نظر اخیرش ـ که اما ریشه آنرا باید در مدیریت فدراسیون فوتبال پیدا کرد ـ از دیروز جوی آرام و پایدار همه جا را فراگرفت تا به این ترتیب، ملی‌پوشان کشورمان، تمرکز لازم را برای رویارویی با عمان در یک هشتم نهایی داشته باشند. یک بازی حساس و سرنوشت‌ساز که مقابل تیمی مثل عمان هم می‌تواند خطرناک باشد حتی اگر برتری‌های تیم ایران محرز و ضعفهای تیم عمان بخصوص در خط دفاعی هم آشکار باشد. بالاخره در زمین مسابقه است که نتیجه یک دیدار رقم می‌خورد و بخصوص در ورزشی مثل فوتبال، کم نبوده‌اند نتایجی که همه را غافلگیر کرده‌اند. نتایجی که اما امیدواریم و البته اعتماد داریم که ملی‌پوشان بالیاقت و شایسته کشورمان، تمام تلاش خود را خواهند کرد تا برای تیم ایران، رخ ندهد.

حساسیت این بازی بخاطر، حذفی بودن است و همین ماجرا، استرسها را بیشتر می‌کند همان استرسهایی که با وجود آمدن آرامش و فضای آرام و همچنین حمایت همه جانبه هواداران از بازیکنان،کم شده و اعتماد بنفسشان را برای شکست حریف، بیشتر می‌کند.

حریفی که نه مربی و نه بازیکنانش از قدرت بالای تیم ایران غافل نیستند و در مصاحبه‌های قبل از بازی، از بزرگی‌های تیم ایران گفته‌‌ و حتی تاکید کرده‌اند در رویارویی با بازیکنان با قابلیت ایران، تجربه اندوزی و لذت بردن از بازی را در دستور کار دارند هرچند که در کنار آن می‌جنگند تا بتوانند تیم ایران را شکست دهند.

شاید این استنباط غلط نباشد که ملی‌پوشان برای رسیدن به مرحله یک هشتم نهایی و حتی یک چهارم نهایی حتی اگر قرار بود حریفان را خودشان بچینند، هرگز تا این اندازه، کارشان راحت نبود اما از آنجا که باید از تئوری‌های روی کاغذ گذر کرد و در زمین مسابقه، نتیجه را رقم زد باید پذیرفت که مسابقه مقابل هر حریفی، سختی‌های خود را دارد. از طرفی، تیمی که سودای قهرمانی در یک تورنمنت را دارد، برایش حریف ضعیف و قوی، معنا ندارد و فقط برای برد به میدان می‌رود.

انتظار قهرمانی از تیمی با این قابلیت‌های بالا، انتظاری غیرمنطقی نیست به شرط اینکه تکرار مکرر این انتظار، فشار مضاعفی به بازیکنان وارد نکند.

از قهرمانی گفتن و جاه‌طلب بودن از شاخصه‌های اصلی تیمهای بزرگ است و نشان از اعتماد به نفسی دارد که به هواداران هم، منتقل می‌شود اما لازم است تا هواداران هم با درک شرایط موجود و اتفاقات محتمل که بارها در تورنمنت‌های مختلف هم روی داده، فکر نکنند رسیدن به قهرمانی حتی برای یک تیم شایسته، وظیفه‌ای نانوشته است که باید حتماً محقق شود.

تیم ملی کشورمان پس از طی شدن یک روز پرالتهاب برای فوتبال ـ که امیدواریم ترکش‌های آن به ملی‌پوشان آسیب نرسانده باشد ـ با آرامش و تمرکز همیشگی امشب مقابل عمان قرار خواهد گرفت که مردم ایران مثل بازیهای قبل منتظر عملکرد شایسته تیم محبوب خود هستند.

توضیح کی‌روش: می‌خواهند ایرانیان را گمراه کنند

کارلوس کی‌روش در یکی از مصاحبه‌های خود در حاشیه تمرین تیم ملی صحبت‌هایی انجام داد که رسانه‌های مختلف از آن برداشت‌های متفاوتی داشتند. او اینک درباره آن حرف، توضیح داده است.

به گزارش ایسنا، کارلوس کی‌روش سرمربی پرتغالی تیم ملی فوتبال ایران با انتشار پیامی در فضای مجازی، توضیحاتی را درباره یکی از مصاحبه‌های اخیرش – که در رسانه‌های مختلف از آن برداشت متفاوتی شد – انجام داده است.در پیام کی‌روش آمده است:

هیچ شخصی نمی‌تواند احترام و ‌تعهد من را به هواداران فوتبال ایران و تیم ملی ایران بر هم بزند.این بسیار ناراحت کننده است که برخی منابع همچنان با پافشاری در تلاش هستند که با گذاشتن حرف‌هایی در دهان من و نسبت دادن کارهایی به بنده که هیچ‌گاه انجام نداده‌ام، اذهان عمومی ایرانیان را گمراه کنند.این تلاشی مستقیم برای لطمه زدن به وجهه و اعتبار بنده در مقابل هواداران فوتبال ایران است. همان گونه که شما متوجه هستید من تنها می‌توانم مسئولیت کامل را برای صحبت‌ها و اقدامات خودم پذیرا باشم. بعد از گذشت هشت سال در ایران، اخلاق مداری حرفه‌ای من در کار و در زندگی، نتایج و دست آوردها، خود به صورت بسیار قوی و بدون هیچ تردیدی، گویای همه چیز است ولی هیچ شخص ‌یا هیچ چیزی نمی‌تواند احترام و ‌تعهد من را به هواداران فوتبال ایران و تیم ملی ایران بر هم بزند.آینده برای من، زمان حال من است‌ و اکنون زمان آن است که وظایف و آرزوی‌های خود را عملی کنم؛ با همکاری کادر خود که وظایفشان را با شایستگی و وفاداری کامل انجام می‌دهند و بازیکنانم که عاشق آنها هستم و آنها را تحسین می‌کنم و همین طور هواداران فوتبال ایران که همیشه برای آنها احترام خاصی قائل بوده‌ام و به آنها افتخار می‌کنم.

آزمون: هواداران باید کمک کنند تا به جام قهرمانی برسیم

مهاجم تیم ملی فوتبال ایران با قدردانی از حمایت هواداران از تیم ملی عنوان کرد همه به جای ایجاد انتظار قهرمانی، به تیم ملی کمک کنند.

سردار آزمون در گفت‌وگو با ایسنا، درباره وضعیت تیم ملی در جام ملت‌های آسیا به صحبت پرداخت. مهاجم تیم ملی معتقد است انتظارات هواداران برای قهرمانی، فشار را روی تیم ملی زیاد می‌کند به همین خاطر او از هواداران می‌خواهد انتظارات را بالا نبرند و فقط حمایت کنند تا تیم ملی به هدف خود برسد.

* بازی با عراق را چطور ارزیابی می‌کنی؟ در این بازی گل نزدیم اما تیم ملی بدون گل خورده به مرحله بعد صعود کرد.

واقعا بسیار خوب است که گلی در سه بازی دریافت نکردیم. البته در بازی عراق واقعا شرایط سخت شده بود. البته اگر ما جای عراق بودیم قطعا نوع بازی تیم ملی تغییر می‌کرد و طور دیگری بازی می‌کردیم.

* به نظر می‌آمد ایران مقابل عراق اقتصادی بازی کرد و برای برد به میدان نرفته بود.

وقتی ما تیم صدرنشین هستیم دیگر برایمان فرقی ندارد ببریم یا مساوی کنیم. قصد ما این بود که به عنوان تیم اول از گروه صعود کنیم که این اتفاق هم رخ داد. قطعا اگر عراق گلی می‌زد، طور دیگری بازی می‌کردیم. واقعیت این است که ما برابر عراق نمی‌خواستیم ریسک کنیم.

* برایتان مهم است که در مراحل بالاتر به مصاف چه تیمی بروید؟

واقعا فرقی ندارد مقابل چه تیمی بازی کنیم. چین یا هر تیم دیگری باشد ما فقط برای بردن بازی می‌کنیم اما شخصا دوست دارم با تیم‌های قدرتمندتری بازی کنیم.

* در سه بازی هواداران ایران با حضور در ورزشگاه‌ها واقعا از تیم ملی حمایت کردند. البته این هواداران انتظار قهرمانی هم دارند.

چرا انتظار قهرمانی دارند؟

* تیم خوبی داریم و همین موضوع باعث شده هواداران انتظار قهرمانی داشته باشند.

قبول دارم تیم خوبی داریم اما عربستان، ژاپن، استرالیا و کره جنوبی هم تیم‌های خوبی دارند. هواداران باید به ما کمک کنند تا به جام قهرمانی برسیم نه این که با ایجاد انتظار قهرمانی فشار را روی بازیکنان و تیم، زیاد کنند. در نهایت هم نتیجه این فشار روی تیم این می‌شود که ما نتوانیم کار خودمان را به درستی انجام دهیم. مثلاً همین بازی مقابل عراق را بی دلیل حساس کردند. این یک بازی معمولی بود. فوتبال همیشه از سیاست جداست. البته حمایت هواداران در ورزشگاه‌ها تا به حال انرژی ما را دو چندان کرده است.

* آقای گلی جام ملت‌های آسیا؛ آیا رسیدن به این عنوان برایت مهم است؟

فقط موفقیت تیم ملی برایم مهم است و اصلا به آقای گلی فکر نمی‌کنم.

Email this page

نسخه مناسب چاپ