موانع و راه‌های موفقیت بورس نفت
تحریم های آمریکا در مورد فروش نفت ایران که قرار است از آبان ماه اجرایی شود، سبب شده تا بخش‌های مختلف اقتصاد، از دولت گرفته تا بخش خصوصی به دنبال راه حل هایی مانند عرضه نفت در بورس، برای مقابله با آن باشند.

به گزارش ایرنا سابقه عرضه نفت خام در بورس، چندان درخشان نیست. اولین عرضه در تیر ماه سال۹۰ با شکست مواجه شد. در ادامه هم چندین عرضه ناموفق دیگر سبب شد تا طلای سیاه در بورس ایران بی مشتری بماند و پس از آن بود که فروش نفت در بورس به فراموشی سپرده شد.

اکنون اما با توجه به احتمال بازگشت تحریم های نفتی، دوباره زمزمه های عرضه طلای سیاه در بورس به گوش می رسد.

سید حمید حسینی عضو اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفتی، با استقبال از عرضه نفت خام و میعانات در بورس، گفت: دولت آمریکا تا زمان تحریم ها علیه صنعت نفت ایران در آبان ماه، از تمام ابزارهای خود برای کاهش صادرات نفت ایران استفاده خواهد کرد بنابراین لازم است ما هم به همه ظرفیت های احتمالی برای مقابله با آن توجه کنیم و با دیپلماسی و ارتباط با مشتریان، برای حفظ صادرات نفت تلاش کنیم.

وی ادامه داد: البته این که بخش خصوصی بتواند در بازارهای صادراتی حضور داشته باشد، به مواردی مانند نحوه قیمت گذاری و عرضه در بورس باز می گردد و از سوی دیگر وضع روابط با اتحادیه اروپا نیز در این زمینه موثر خواهد بود.

حسینی افزود:اگر شرایط مناسبی ایجاد شود، حتی اگر بخش خصوصی داخل کشور نتواند منابع مالی مورد نیاز را تامین کند، بخش خصوصی خارجی با توجه به پالایشگاه هایی که در سراسر جهان در اختیار دارد، توانایی صادرات و پالایش را خواهد داشت. به گفته وی شرایط امروز ایران به گونه ای نیست که بابک زنجانی های دیگری بتوانند بوجود آیند.

عضو اتاق بازرگانی ایران تاکید کرد: در دوره قبلی تحریم ها ایران غافگیر شد و کسی گمان نمی کرد در فروش نفت تحریم شویم. به همین دلیل تولید نفت ادامه پیدا کرد و با تحریم ها حجم بالایی از نفت خام و میعانات بدون مشتری بر روی آب وجود داشت اما این بار اگر نتوانیم مشتریانی برای نفت پیدا کنیم، تولید خود را کاهش می دهیم و این مشکلات به وجود نمی آید.

وی ساز و کار معاملات در بورس را شفاف دانست و گفت: قیمت گذاری ها مشخص است و می توانیم از ابزارهای موجود استفاده کنیم.

حسینی راه حل دیگر مقابله با تحریم ها را فروش نفت و میعانات به واحدهای کوچک و متوسط مقیاس در داخل کشور بیان کرد و افزود: این واحدها با تولید فرآورده های نفتی امکان صادرات را به کشورهای همسایه بوجود می آوردند. با وجود این اظهار نظرها با توجه به مشکلات بر سر عرضه نفت در بورس، باید برای آن برنامه ریزی کرد. مشکلات بانکی، نوسانات ارزش ریال در برابر دلار، تاثیر تحریم ها بر روابط بین المللی و … از جمله مشکلاتی است که برای رفع آن باید به دنبال راه حل باشیم.

در همین زمینه یک کارشناس ارشد بازار سرمایه هم امکان حضور خریداران خارجی و همچنین انجام معاملات با ارزهای بین المللی را از الزامات فروش نفت در بورس برشمرد و افزود: در شرایط فعلی ایران به عنوان صادرکننده نفت می تواند با محوریت سرزمین اصلی و یا یکی از بنادر مناطق آزاد، فروش نفت در بورس را آغاز کند. اما این موضوع که سطح معاملات چه خواهد بود، ارتباط مستقیمی با موقعیت بین المللی ایران و روابط با کشورهای جهان دارد.

حسین عبده تبریزی کارشناس ارشد بازار سرمایه گفت: اگر ایران بخواهد نفت خود را در یک بازار متشکل فروخته و در جهان به مرکزی برای فروش نفت تبدیل شود، الزاماتی را می طلبد که مهمترین آن داشتن روابط بین المللی مناسب با جهان است زیرا این بازار با کمک خارجی ها و کسانی که در این حوزه فعالیت دارند تشکیل می شود بورس، امکان بازار حراج را فراهم می کند. به گفته وی اگرچه ایجاد بورس نفت و انجام معاملات داخلی عملی است، اما برای پوشش ریسک قیمت، این بورس باید بین المللی شود به این صورت که علاوه بر حضور خریداران خارجی، بخشی از مالکیت آن نیز بر عهده خارجی ها باشد تا درجه موفقیت بیشتر شود.

وی با بیان اینکه در ابتدا باید مشخص شود که هدف از عرضه نفت در بورس چیست، گفت: در این مورد دو حالت وجود دارد: در حالت اول بورسی داخلی با معاملات ریالی طراحی می شود، اما در حالت دوم بورس بین المللی بر مبنای معاملات ارزی تشکیل می شود.

عبده تبریزی با تاکید بر لزوم حرکت نفت به سمت بین المللی شدن، ادامه داد: نکته اصلی آن است که در شرایط موجود، فضای کافی برای بین المللی شدن بورس نفت در کشور وجود ندارد. وی اصلی ترین مشکل بر سر راه بین المللی شدن معاملات در بورس نفت را فشار موجود برای پرداخت ها و مناسبات مالی با ایران دانست و گفت: با این حال لزوم تشکیل این بورس در سطح ملی و تا حدودی منطقه ای رد نمی شود.

Email this page

نسخه مناسب چاپ