موزه زیارت در مشهد به بهره‌برداری رسید
 

مشهد ـ خبرنگار اطلاعات: بخش ویژه انقلاب اسلامی ‏‎موزه زنده زیارت؛ با حضور جمعی از مسئولان آستان قدس رضوی در محل سابق کارخانه نخریسی مشهد افتتاح شد.‏‎

‎میهمانان ویژه این مراسم جمعی از خانواده شهدای مدافع حرم بودند که با در دست داشتن عکس‌های این شهدا یاد و خاطره شهیدان را زنده کردند‎.‎
موزه زنده زیارت در مساحت شش هکتار ساخته شده که بخش ویژه انقلاب اسلامی در مساحت یک هکتار از این موزه همزمان با ولادت حضرت زینب کبری(س) به بهره‌برداری رسیده است.

مجری این پروژه دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی است و در این فاز، یک مقطع تاریخی از زمان ورود امام رضا(ع) تا پیروزی انقلاب اسلامی به تصویر کشیده شده است.

اجرای نمایش‌های زنده در نماهای تاریخی این موزه یکی از نوآوری‌هایی است که در مراسم افتتاح به نمایش گذاشته شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی تولیت آستان قدس رضوی در آیین افتتاح این موزه با بیان این که این انبار (محل سابق ساختمان موزه) تبدیل به یکی از بزرگترین مراکز فرهنگی کشور خواهد شد، افزود: توسعه فرهنگ زیارت در همه نقاط مشهد و کشور در دستور کار قرار دارد به نحوی که فضاهای بدون استفاده شهر با هدف ایجاد فضاهای فرهنگی، به کار گرفته می‌شود که از جمله باغ خاتون و این کارخانه نخریسی است که سال‌ها کاربری نداشتند ولی از این پس به فضای فرهنگی تبدیل می‌شوند.

وی اجرای موزه زیارت را برگرفته از ایده نمایشگاه مشهد دوست داشتنی دانست و افزود: تجربه موفق نمایشگاه در راه‌اندازی این موزه به عنوان یک مرکز فرهنگی موثر است.

همچنین رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی در این مراسم اظهار داشت: راه‌اندازی این موزه و فاز نخست آن، در جهت توسعه فرهنگ زیارت است.

حجت‌الاسلام گنابادی نژاد با بیان این که بیش از یک میلیون مترمربع فضای ماموریت‌های فرهنگی در دوره جدید افزایش پیدا کرده است افزود: آستان قدس ماموریت دارد از لحظه‌ای که زائر از منزل خارج می‌شود تا مقصد او را همراهی کند.

Email this page

نسخه مناسب چاپ