موگرینی: توقف همکاری شرکت‌های اروپایی با ایران به زیان ماست
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با تاکید بر اینکه دیپلماسی و گفتگو تنها راه‌حل مسائل بین‌المللی است، گفت: برای اعتبار اتحادیه اروپا و حفظ منافعمان کماکان متعهد به حفظ توافق هسته‌ای هستیم.

به گزارش ایسنا، فدریکا موگرینی، در سخنرانی خود در پارلمان اروپا درباره برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) به دیدار گذشته سران آمریکا و کره شمالی اشاره کرد و گفت که این دیدار ثابت می‌کند دیپلماسی و گفتگو تنها راه پیش‌رو برای حل مسائل است.

بنابر گزارش پایگاه اینترنتی اتحادیه اروپا، موگرینی ادامه داد: این دیدار همچنین یک نشانه روشن از این حقیقت است که راه دیپلماتیک اغلب چالش‌برانگیز و حتی سخت‌ترین راه برای دنبال کردن است اما همیشه نتیجه‌بخش است و باید در طول زمان پایدار باشد. این همان مسیری است که جامعه بین‌الملل و اتحادیه اروپا بیش از یک دهه با ایران دنبال کردند که به حصول توافق هسته‌ای با این کشور منجر شد.

وی تصریح کرد: ما این کار را انجام دادیم چرا که در چارچوب منافع امنیتی اروپا و جهان بود. از طریق این توافق از اشاعه هسته‌ای و مناقشه منطقه‌ای جلوگیری کردیم. این توافق نزدیک به سه سال است که اجرا می‌شود. ایران همان‌طور که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی‌تائید می‌کند که آخرین بار آن چند هفته پیش بود، به تعهدات هسته‌ای خود پایبند است.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با تاکید بر این که موضع این اتحادیه تغییر نکرده و کماکان به اجرای کامل و موثر برجام پایبند است، گفت: آنچه امروز تغییر کرده این است که آمریکا روز هشتم ماه مه تصمیم یکجانبه خود برای خروج از برجام را اتخاذ کرد، توافقی چندجانبه که به طور یکپارچه در قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل به تصویب رسید.

موگرینی خاطرنشان کرد: اتحادیه اروپا به طور یکپارچه و فوری در بالاترین سطح در نشست سران کشورهای عضو اتحادیه اروپا در صوفیه واکنش نشان داد و وزیران امور خارجه چند هفته پیش در شورای روابط خارجی این پایبندی را مورد تاکید قرار دادند.

از یک ماه پیش تاکنون جامعه بین‌الملل به حمایت قوی خود از توافق هسته‌ای با ایران ادامه داده است، چرا که هیچ جایگزین بهتری وجود ندارد و جهان نمی‌تواند یک رقابت هسته‌ای را به ویژه در منطقه خاورمیانه تاب آورد.وی با بیان این که در همه نشست‌هایش با دیگر کشورهای جامعه بین‌الملل شاهد پشتیبانی آنها از توافق هسته‌ای بوده است، افزود: دیگر طرف‌های توافق هسته‌ای یعنی فرانسه، آلمان، انگلیس، روسیه و چین هم از این توافق حمایت کرده‌اند.

ما همچنین نشست کمیسیون مشترک را پس از خروج آمریکا از توافق برگزار کردیم و کار روی اجرای تعهدات مرتبط هسته‌ای کماکان ادامه دارد، این برای امنیت ضروری است؛ برای امنیت خودمان و امنیت منطقه. ما تضمین می‌کنیم که فارغ از خروج آمریکا از توافق این اتفاق خواهد افتاد.

موگرینی تصریح کرد: اجرای توافق در هر دو زمینه تعهدات هسته‌ای و اقتصادی باید ادامه یابد، چرا که بخش ضروری دیگر این توافق رفع تحریم‌ها و فرصت‌هایی است که این توافق برای عادی‌سازی روابط اقتصادی و تجارت با ایران فراهم می‌کند. از این منظر تصمیم آمریکا برای خروج از برجام و وضع مجدد تمام تحریم‌های ثانویه به شدت دردسرساز است و باید رسیدگی شود.

پیش از همه توسط اتحادیه اروپا و کشورهای عضو و به علاوه دیگر اعضای جامعه بین‌الملل.مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با اشاره به این که بسیاری از شرکت‌های اروپایی پس از اجرای برجام، تجارت با ایران را با حسن نیت آغاز کرده‌اند، گفت: اما برخی از آنها تاکنون اعلام کرده‌اند که برای پرهیز از مجازات آمریکا تعامل خود با ایران را متوقف خواهند کرد. دیگران هم اعلام کرده‌اند که از مذاکرات خود (با ایران) که پیشتر آغاز کرده بودند کنار خواهند رفت، چیزی که در چارچوب منافع اروپا هم نیست.

همان‌طور که می‌دانید و می‌توانید متصور شوید این شرایط فشار زیادی را به ویژه از سوی کسانی که همواره با توافق مخالف بودند، ایجاد کرده است. علاوه بر این، اعتبار جامعه بین‌الملل، نظام چندجانبه‌گرایی و نظام سازمان ملل زیر سئوال رفته است.وی ادامه داد: اطلاعیه‌های اخیر از سوی ایران در‌باره هگزافلوراید اورانیوم باید از این منظر دیده شود.

واضح است که این اقدامات نقض توافق هسته‌ای نیست، اما به طور مشخص به اعتمادسازی کمک نمی‌کند و به منزله اعمال فشار بر جامعه بین‌الملل است. اکنون روشن است که منافع امنیتی و استراتژیک ما باید حفظ شود و توافق هسته‌ای باید ادامه یابد. ما به طور متحد، قاطع و محکم برای حفظ همزمان منافع امنیتی‌ و حاکمیت اقتصادیمان عمل کرده‌ایم و این یک انگیزه برای ایران است تا به اجرای تعهدات هسته‌ای‌اش همچنان ادامه دهد. هر جایگزین دیگری پیامدهای فاجعه‌بار خواهد بود و بدون استثناء امنیت ما را کاهش خواهد داد.

موگرینی با اشاره به اقدامات اخیر کمیسیون اروپا برای اجرای مقررات مسدودکننده به منظور محافظت از شرکت‌های اروپایی در برابر تحریم‌های واشنگتن علیه تهران، اظهار داشت: همانطور که گفته‌ام ‌با وزیران امور خارجه کشورهای عضو در شورای روابط خارجی روی این مساله کار کردیم.

روی لزوم ترکیب تلاش‌هایمان در سطح اتحادیه اروپا با تلاش‌های در حال انجام در سطح کارشناسان به همراه اقدامات فردی کشورهای عضو برای محافظت از اپراتورهای اقتصادی ملی‌شان متمرکز بودیم. این تنها راهی است که می‌توان به طور موثر اقدامات در سطح اتحادیه اروپا و اقدامات ملی را در فرمت همکاری ترکیب کرد.وی افزود: به همین دلیل تصمیم گرفتیم که شبکه ای متشکل از اقدامات ملی تمامی‌کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای افزایش همکاری و تقویت تلاش‌هایمان ایجاد کنیم و این برای حفظ ایران در توافق هسته‌ای ضروری است.مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنین با بیان این که ایران هم باید سهم خود را انجام دهد و استانداردهایش علیه پولشویی و تامین مالی تروریسم را ارتقا دهد و اصلاحاتی در زمینه بانکداری به انجام رساند، گفت: تعهد ما برای حفظ توافق هسته‌ای به نفع آمریکا هم هست ،چرا که حفظ این توافق برای امنیت مشترک‌مان یعنی امنیت اروپا و آمریکا و به علاوه تمام خاورمیانه ضروری است.

حفظ این توافق همچنین برای ادامه کانال‌های ارتباطی ارزشمندمان با ایران ضروری به شمار می‌آید.

توافق هسته‌ای هیچگاه برای حل و رسیدگی به تمامی‌مسائل مربوط به ایران نبوده است،‌ برعکس در آغاز این روند یعنی حدود ۱۵ سال پیش تصمیم گرفته شد هدف از این توافق فقط به موضوع هسته‌ای محدود باشد. چه آن را دوست داشته باشیم یا نه، این ماموریتی بود که نماینده عالیرتبه (اتحادیه اروپا) در آن زمان از سوی شورای امنیت سازمان ملل گرفت و این وظیفه‌ای بود که به آن عمل شد.

موگرینی با بیان این که اتحادیه اروپا نگرانی‌هایی درباره دیگر موضوعات مربوط به ایران دارد، تاکید کرد: اما این مسائل ارتباطی با اجرای توافق هسته‌ای ندارد و بدون توافق رسیدگی به آنها ساده‌تر نخواهد بود. اجازه دهید بگویم که در جریان تمام سال‌های مذاکرات برای حصول توافق هسته‌ای هر موضوع دیگری که ارتباطی با هسته‌ای نداشت، اساسا روی میز (مذاکره) نبود. هر زمان که شما توافق هسته‌ای را با ایران حفظ و آینده آن را تضمین کنید، فضا برای رسیدگی به مسائل دیگر باز خواهد بود.

وی تصریح کرد: به این مسائل در مسیر درست خود و در ارتباط‌های مستقیم از جمله درباره یمن رسیدگی می‌کنیم. باید بگویم که یک گفتگوی منطقه‌ای با ایران که اتحادیه اروپا آن را هدایت می‌کند و فرانسه، آلمان، ایتالیا و انگلیس در آن حضور دارند، آغاز کرده‌ایم. این گفتگو تاکنون روی یمن متمرکز بوده و یک دستاورد مهم داشته است.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ادامه سخنان خود گفت: اگر توافق هسته‌ای شکست بخورد رسیدگی به نگرانی‌های غیرهسته‌ای به مراتب سخت‌تر خواهد بود. تنش‌های کنونی پیرامون توافق هسته‌ای تاکنون هم فضا را برای گفتگو بر سر دیگر مسائل تنگ‌تر کرده است و بر این باوریم که به نفع هیچ کس نیست این کانال‌های ارتباطی به ویژه آنهایی که باز نگه داشته‌ شده‌اند، مسدود شود.‌موگرینی افزود: موضع ما در قبال توافق هسته‌ای ایران بر مبنای اصولمان و بر اساس عملگرایی است. توافق هسته‌ای اروپا را امن‌تر کرده و از رقابت هسته‌ای در خاورمیانه جلوگیری می‌کند. این توافق منافع اقتصادی برای مردم ایران به همراه دارد و این دستاورد باید ادامه یابد. توافق علاوه بر این کانال‌های جدید و ارزشمندی را برای دیپلماسی و گفتگو باز می‌کند به همین دلیل است که متعهد و مصمم به حفظ توافق هسته‌ای و جلوگیری از افزایش تنش‌ها در یک منطقه دارای مشکل و جهان هستیم ،چرا که اروپا و جهان نمی‌تواند از دست رفتن تمامی‌اینها را تحمل کند.

ظریف: هنوز بسته عملیاتی لازم را دریافت نکرده‌ایم

وزیرامورخارجه کشورمان هم درسفربه آفریقای جنوبی ودرجمع خبرنگاران در مورد آخرین وضع مذاکرات برجامی‌تصریح کرد: پنجشنبه هفته گذشته آخرین دور گفتگوهای کارشناسی بین ایران و گروه ۱+۴ در تهران انجام شد و در این مذاکرات اعضای باقی‌مانده در برجام تعهد خود را برای این که اقدامات لازم را انجام دهند، برای دادن تضمین به ایران در بهره‌مند ی از دستاوردهای اقتصادی برجام شود اعلام کردند.‌وی با بیان این که ما هنوز بسته عملیاتی لازم را دریافت نکرده‌ایم، ادامه داد: البته همکاران ما در اتحادیه اروپا و همچنین در چین و روسیه مشغول کار بر روی همین بسته هستند و در سفیر اخیر رئیس‌جمهوری به چین برای شرکت در اجلاس سران شانگهای، آقای روحانی در حاشیه این اجلاس با روسای چین و روسیه در ارتباط با همین موضوع گفتگو کردند .‌ظریف با بیان این که همه مشغول بررسی روش‌های مختلف برای دادن تضمین به دلیل این که ایران از امتیازات برجام بهره‌مند شود هستند، ادامه داد: همانطور که پیش از این گفته‌ایم فرصت محدود است و ما در این فرصت محدود مشغول رایزنی‌های گسترده با اعضای برجام و همچنین شرکای خود در خارج از برجام هستیم که سفر بنده به هند و آفریقای جنوبی در این راستا بود و سفر سایر اعضای هیات دولت و مقامات سابق در هفته آینده به کشورهای مختلف در این زمینه است. در این راستا که اطمینان حاصل کنیم مردم ایران امتیازاتی که باید از توافق هسته‌ای بگیرند را دریافت خواهند کرد.‌وی با بیان این که همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند «همزمان اعمال محدودیت و تحریم بر ملت ایران غیرممکن است» در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر این که دور بعدی مذاکرات چه زمانی انجام خواهد شد، تصریح کرد: در حال گفتگو برای تعیین زمان آن هستیم. مذاکرات وزرای عضو برجام در آینده برگزار خواهد شد و شاید نیاز باشد برای زمینه‌سازی انجام این مذاکرات، گفتگوهای دیگری در سطح کارشناسی انجام شود.

وزیر امور خارجه همچنین با بیان این که آفریقای جنوبی یکی از شرکای نزدیک ایران است، گفت: از نظر سیاسی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی‌ما همواره در کنار مردم آفریقای جنوبی بوده‌ایم. دولت آفریقای جنوبی همواره در طی این سال‌ها حامی‌حقوق مردم ایران در بحث هسته‌ای بوده است.‌این دیپلمات عالی‌رتبه کشورمان با بیان این که همراه با یک هیات سیاسی و اقتصادی دولتی به آفریقای جنوبی سفر کرده است، گفت:‌امیدواریم در جریان این سفر گفتگوهای سازنده‌ای با مقام‌های این کشور در چارچوب منافع دو کشور داشته باشیم.

Email this page

نسخه مناسب چاپ