میدان ارگ اراک ثبت ملی شد
 

اراک ـ خبرنگار اطلاعات: مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی گفت: میدان ارگ قدیمترین میدان شهر اراک و یکی از قدیمی‌ترین پدیده‌های معماری این شهر به حساب می‌آید که با توجه به جایگاه تاریخی، معماری، اجتماعی و تاریخ شفاهی شهر حائز اهمیت است.

علیرضا ایزدی افزود: این میدان علیرغم گذشت زمان و تغییر نام شهر سلطان آباد به اراک و توسعه و تحول شهری،کاربری اولیه خود را به عنوان یکی از میادین اصلی شهر حفظ کرده و در پیوند با بافت و بازار تاریخی به عنوان شالوده اصلی بافت قدیم شهر قرار گرفته و باعث انسجام بافت شده و ارزش‌های تاریخی و فرهنگی آنرا دو چندان کرده است.

وی با بیان اینکه میدان ارگ به عنوان قدیمی‌ترین میدان شهر، مرکزی برای تجمع‌های مردمی و انجام فعالیت‌های سیاسی به حساب می‌آمده است یادآورشد: بر اساس شواهد تاریخی تجمع مشروطه خواهان سلطان‌آبادی در دوره مظفر الدین شاه قاجار در این میدان انجام شده و در دوره پهلوی هم اجتماعاتی از جمله تجمع مردم اراک در ارتباط با ملی شدن صنعت نفت در این میدان به وقوع پیوسته است. وی اضافه کرد: محدثات مهم آموزشی و مدیریتی همانند تاسیس دومین مدرسه مدرن،پس از دبیرستان صمصامی،ساختمان اولین بلدیه (شهرداری)،وجود سه حمام و مدرسه مسجد آقا ضیاء الدین واقع در لبه‌های این میدان وهمچنین از آنجا دسترسی آسان به دروازه طرف شمال قلعه عراق،به نام دروازه راهزان،دال بر اهمیت میدان ارگ است که در نتیجه یادمان‌ها و تجربیات و خاطرات فراوان تاریخی اراک را در خود حفظ کرده است.

ایزدی اظهارداشت: قدیمی‌ترین سندی که در آن میدان ارگ به عنوان یکی از عناصر معماری در قلعه سلطان آباد نشان داده شده نقشه‌ای است که هیات روسی اواسط دوره قاجار و در سال ۱۸۵۱میلادی از این شهر تهیه کرده و این میدان را با ابعادی کوچکتر از ابعاد امروزی حد فاصل ارگ حکومتی و بازار نمایش داده است.

وی افزود: بعد از این نقشه تا سال ۱۳۳۵ که اولین عکس‌های هوایی از شهرهای ایران تهیه شد، سندی دیگر که ابعاد میدان و کیفیت و حجم فضاهای پیرامون آنرا نشان دهد تاکنون به دست نیامده است ومنابع و متون دوره قاجار علیرغم اشارات متعدد به ارگ حاکمیتی و تمام عناصر تشکیل دهنده آن، سخنی از میدان ارگ و توسعه و تحولات آن به میان نیاورده اند. وی گفت: ثبت این میدان در فهرست آثار ملی کشور از طرف کارشناسان معاونت میراث فرهنگی اداره کل استان به نیت جلوگیری از اقدامات آسیب رسان و احتمال دخل و تصرف در میدان و عناصر تاریخی پیرامون آن پیگیری شده است تا در آینده با جذب اعتبارات ملی و استانی شاهد مرمت و زنده سازی کاربری‌های فراموش شده آن باشیم.

Email this page

نسخه مناسب چاپ