ناوگان ریلی آذربایجان شرقی نیاز به نوسازی دارد
 

تبریز ـ خبرنگار اطلاعات: صنعت حمل و نقل ریلی استان آذربایجان شرقی با توجه به موقعیت استراتژیکی که در صادرات و واردات دارد، طی چند سال اخیر روند روبه رشدی داشته و توانسته است فعالیت‌های چشمگیری داشته و در این حوزه پیشتاز باشد.

شاپور ارصلانی، مدیرکل راه‌‌آهن آذربایجان شرقی درخصوص روند جابه‌جایی مسافر و بار در این حوزه اظهار داشت: درخصوص روند بارگیری نسبت به سال گذشته عملکرد خوبی داشته‌ایم و امسال هم در مورد عملکرد ۵ ماه گذشته نسبت به مدت مشابه سال قبل، شاهد روند صعودی و مثبت هستیم. سال گذشته ۲٫۳ درصد کل بار شبکه ریلی را تامین کردیم که برای آذربایجان یک رکورد به حساب می‌آید.

در سال جاری هم در تناژ بارگیری نسبت به سال گذشته شاهد رشد ۲۵ درصدی هستیم و به عدد ۴۹۱ هزار ۸۲۶ تن رسیده‌ایم که ۴۹ درصد رشد را نشان می‌دهد. در تن کیلومتر مرزی هم که از اهمیت بسزایی دارد ۸۱ درصد رشد داشته و تن کیلومتر مبدا و مقصد در حمل و نقل داخلی ۱۵ درصد بوده است.

وی ادامه داد: با توجه به این‌که اداره کل راه‌آهن آذربایجان‌شرقی یک اداره کل مرزی است، در بخش حمل‌ونقل خارجی هم بسیار فعال از مبادی رازی و جلفا به سایر کشورها بوده است و در کل در بخش بین‌المللی واردات و صادرات نسبت به سال‌های گذشته عملکرد مثبتی را شاهد بوده‌ایم.

ارصلانی اظهار داشت: درخصوص جذب مسافر و سفرهای خارجی امسال بعد از ۵ سال

قطار تبریز ـ وان ترکیه را با توجه به جلساتی که در سطح مدیرعامل راه‌آهن با طرف ترک برگزار شد، راه‌اندازی کردیم. این قطار هفته‌ای یک بار رفت و برگشت دارد و در جذب مسافر عملکرد خوبی است.

مدیرکل راه‌آهن آذربایجان شرقی با اشاره به عمر بالای ناوگان ریلی در این منطقه گفت: متاسفانه عمر ناوگان ما بالا بوده است و اکثر قطارهای مسافری که در استان سیر می‌کنند و تحت نظارت اداره کل راه‌آهن آذربایجان هستند، بالای ۳۰سال عمر دارند. فعلا با حفظ شرایط ایمنی این قطارها اجازه سیر دارند که با مکاتبات انجام شده به دنبال در اختیار گرفتن واگن‌هایی با عمر کمتر برای جلب رضایت مشتریان هستیم.

وی افزود: درحال حاضر ۱۲ رام قطار از مبدا تبریز به مراغه، مشهد و تهران، مراغه ـ تهران و جلفا به سلماس و وان ترکیه اعزام می‌شوند.

شاپور اصلانی درخصوص اقدامات صورت گرفته در حمل و نقل حومه‌ای ریلی با تاکید بر پیشتاز بودن اداره کل راه‌آهن آذربایجان شرقی به عنوان یکی از ادارات پیشتاز در این حوزه اظهار داشت: به عنوان یک اداره کل پیشتاز در این خصوص توافقات خوبی با مناطق مختلف انجام داده‌ایم و ظرفیت خیلی بالایی در استان و تبریز در این زمینه موجود است.

همچنین قطار تبریز ـ تربیت معلم فعال است و استقبال خوبی از آن صورت می‌گیرد. این یک قطار دانشجویی است که اکثر اوقات با ۱۰۰ درصد ظرفیت حرکت و ۸۰۰ مسافر را جابه‌جا می‌کند.‏

Email this page

نسخه مناسب چاپ