رئیس جمهوری در جمع صمیمی اصحاب رسانه:
نا امیدی به معنای تسلیم در برابر بد خواهان است
 

سرویس سیاسی – اجتماعی: رئیس جمهوری با فراخوانی برای یکپارچگی رسانه ای در برابر جنگ روانی دشمن، رسانه ها و اهل آن را امانتداران مردم دانست و تاکید کرد: تلاطم بازار، دلیل اقتصادی ندارد و رسانه ها در خط مقدم شکستن جنگ روانی دشمن هستند و ما قادریم بر جنگ روانی دشمن فائق شویم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی دیشب در دیدار صمیمی با جمعی از اصحاب رسانه با بیان این که اصحاب رسانه امروز نسبت به گذشته وظیفه و مسئولیت سنگین‌تری را بر عهده دارند، اظهار امیدواری کرد تا این جلسه آغازی جدید برای توسعه همکاری همگانی در جهت تثبیت منافع ملی باشد.

رئیس جمهوری با بیان این که نگرانی نسبت به آینده کشور ایرادی ندارد، افزود: آن نگرانی خوب است که منتهی به عزم بیشتر، تصمیم استوارتر، انسجام قوی‌تر و برنامه‌ای بهتر برای پیشبرد امور و رفع نگرانی‌ها شود.

دکتر روحانی با بیان این که به هیچ عنوان ناامیدی در کشور را نمی‌پسندم، تاکید کرد: ناامیدی پایان ماجراست و اگر تسلیم شدن برای هر ملتی ناپسند و زشت است، ناامیدی، تسلیم شدن در برابر بدخواهان است .

رئیس جمهوری با بیان این که باوجود نگرانی‌ها و مشکلاتی که در بخش‌های مختلف کشور وجود دارد چرا باید به آینده کشور، نظام و انقلاب، ناامید باشیم، افزود: ما امروز با شرایط جدیدی در کشور روبرو هستیم.

وی با اشاره به برخی اظهارنظرها نسبت به این که عنوان می‌کنند، پای صندوق رأی رفتیم و نتیجه‌ای ندیدیم، تاکید کرد: هم صندوق انتخابات سال ۹۲ و هم صندوق سال ۹۶ دستاوردهای بسیار روشنی دارد که نمونه آن، آمار اخیر بانک مرکزی درباره رشد اقتصادی است که براساس آن در سال ۹۶، ۴٫۴ دهم رشد اقتصادی داشتیم.ما از رشد منفی در کشور به رشد مثبت اقتصادی رسیده‌ایم و چرا باید از صندوق رأی ناامید باشیم.

دکتر روحانی با بیان این که در سال‌های قبل از دولت یازدهم اشتغال خالص حدود ۱۲ هزار نفر بود و این رقم در سال گذشته ۸۰۰ هزار نفر بوده است، گفت: ما که در کشور وارد کننده گندم و بسیاری از نیازمندی‌های دیگر بودیم، ۳ سال است که نیاز به وارد کردن گندم نداریم و امسال حتی در شکر و دانه‌های روغنی هم این نیاز برطرف شده است .

رئیس جمهوری گفت: پیشرفت روستاهای کشور در بخش‌های مختلف از جمله برق، راه و گاز، قابل مقایسه با زمان قبل از دو صندوق رأی گذشته نیست.

دکتر روحانی تأکید کرد: باوجود مشکلی که در برجام پیش رو داریم و یکی از امضاء کنندگان از توافق خارج شده ، اما خوشحالیم که نظام جمهوری اسلامی به گونه‌ای رفتار کرده است که امروز همه کشورها بجز چند کشور که تعدادشان از انگشتان دست هم کمتر است، آمریکا را محکوم کرده اند و ایران را مورد تجلیل خود قرار می‌دهند و این در ۴۰ سال گذشته بی‌سابقه است که قریب به اتفاق کشورهای جهان کار ملت را تجلیل و اقدام بدخواهان را محکوم کنند.

رئیس جمهوری با طرح این سئوال که در تاریخ شورای امنیت، کدام کشور است که پرونده آن در چارچوب فصل هفتم منشور سازمان ملل متحد به شورای امنیت رفته باشد و بتواند بدون ذلت از آن خارج شود؟ اظهار داشت: ما نگذاشتیم که جنگ بر ما تحمیل شود و سر در برابر دشمن هم فرود نیاوریم.

رئیس جمهوری گفت: برای نخستین بار در تاریخ سازمان ملل متحد حق غنی‌سازی برای ایران لحاظ شده البته استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای حق همه کشورهاست، اما تاکنون شورای امنیت این حق را به کشوری نداده و فقط برای جمهوری اسلامی ایران این حق را تصریح کرده است.

رئیس جمهوری گفت: در تولید گازوئیل به خودکفایی رسیده‌ایم و در تولید بنزین هم با برنامه‌ریزی صحیح در مصرف تا پایان سال به خودکفایی خواهیم رسید. وضع سرمایه‌گذاری در کشورمان امروز برخلاف سال‌های قبل‌تر مثبت شده است .

دکتر روحانی افزود: به رغم همه فشارها، فضای مجازی در اختیار مردم را گسترش دادیم و شما به عنوان اصحاب رسانه، نظر بدهید که آیا این دستاورد دولت با وجود مخالفت‌های فراوان و سنگین کار بزرگی نبوده است.

رئیس جمهوری با طرح این سئوال که چرا باید موضوع پشیمان بودن از صندوق رأی را مطرح کنیم، اظهار داشت: صندوق رأی فقط راه‌حل مشکلات پیش روی ماست و جدا شدن از صندوق یعنی جنگ داخلی و تسلیم شدن در برابر دشمن. شاید حل بعضی از مشکلات سخت باشد، اما برای حل همین مشکلات هم راهی جز رجوع به صندوق آراء نداریم.

دکتر روحانی تاکید کرد: هیچگاه ناامید نبوده و نیستم و امروز هم با وجود فشارهای سنگین، اما از آینده کشور، مردم و نظام ناامید نیستم و کاملاً و بسیار هم به آینده امیدوارم.

رئیس جمهوری افزود: نباید مسأله جدید یا دشمنان جدید بسازیم بلکه باید مسایل را شناخته و حل و فصل کنیم و با شناخت دقیق دشمن برای پایان دشمنی‌ها تلاش کنیم. نباید در رسانه‌ها توقعات مردم را بیجا بالا ببریم، چرا که بالا بردن بی‌حساب توقعات مردم یعنی ایجاد ناامیدی در آنها، بلکه باید توقعات را در حد مقدورات و توان ملی سامان و پاسخ دهیم.

دکتر روحانی با بیان این که امروز بار سنگینی بر عهده شما اصحاب رسانه قرار دارد، تاکید کرد: امروز مشکل اصلی ما، مشکل اقتصادی، فرهنگی و یا امنیتی نیست، بلکه مشکل اصلی امروز ما جنگ روانی است. بزرگترین غم برای یک ملت زمانی است که رسانه‌های بیگانه مرجع او باشند. در کمتر جایی دیده‌ام که یک ملت اینگونه به رسانه‌های بیرونی اعتنا کنند، این وضع باید اصلاح شود و رسانه‌های داخلی مرجع اطلاع‌رسانی به مردم باشند.

رئیس جمهوری تاکید کرد: مرجع افکار عمومی مردم باید رسانه‌های داخلی و رسانه‌های دارای نام و نشان باشند نه رسانه‌های بی نام و نشانی که در فضای مجازی به راحتی هر چه می‌خواهند می‌گویند و با القاء و تخریب سبب انحراف مسیر افکار عمومی می‌شوند.

دکتر روحانی اظهار داشت: دولت همواره از انتقاد مشفقانه و دلسوزانه استقبال کرده و آن را به نفع دولت و کشور دانسته و می‌داند، اما تخریب، تهمت و دروغ نه فقط سبب تضعیف دولت و نظام بلکه بالاتر از آن سبب تخریب مبانی اخلاق می‌شود؛ انتشار اخبار دروغ دادن آدرس غلط به مردم و ناامید کردن آنها از آینده است.

رئیس جمهوری از همه رسانه‌ها خواست که همه توان و تلاش خود را برای صداقت و ادای امانت بکار گیرند و گفت: شما اصحاب رسانه امانتدار افکار مردم هستید. اصل و جوهره دین، صداقت و ادای امانت است و شما باید بیش از هر کسی به این مهم توجه کنید.

دکتر روحانی افزود: به عنوان رئیس جمهوری امانتدار و زیر دین میلیون‌ها رأیی هستم که مردم به من دادند و معتقدم کاری که امروز باید انجام دهیم این است که باید همه دست به دست هم دهیم تا بر جنگ روانی دشمن فائق شویم.

رئیس جمهوری با تأکید بر این که ملت ایران در جانب حق قرار دارد و بر باطل پیروز خواهد شد، تاکید کرد: درست است که همه دولت‌های آمریکا از ابتدای پیروزی انقلاب تاکنون دشمن ملت ایران بودند، اما دشمنی هم حد و چارچوبی دارد‌. ما در تاریخ قاتل کم نداشته‌ایم اما همه آنها شمر نبودند، خائن زیاد داشته‌ایم اما ابن ملجم یکی بیشتر نداشته‌ایم؛ همه دولت‌های آمریکا دشمن ملت ایران بودند، اما رئیس دولت فعلی بدتر، خبیث‌تر و با نقشه‌های شوم‌تر از دولت‌های قبلی است .

دکتر روحانی با تأکید بر این که باید بدخواهانی را که خواست‌شان شکستن ملت ایران است، شکست دهیم، افزود: شما اصحاب رسانه باید بار سنگین مقابله با جنگ روانی دشمن را که امروز بالاتر و مؤثرتر از جنگ اقتصادی و فرهنگی علیه ما جریان دارد، برعهده بگیرید.

رئیس جمهوری با اشاره به نوسانات در بازار ارز، خودرو و سکه در ایام اخیر، گفت: آمار مستند گواه آن است که تولید خودرو، سکه و تأمین منابع ارزی کشور نسبت به پارسال حتی از رشد برخوردار بوده است و نوسانات و تلاطم‌هایی که این روزها در بازار شاهد آن هستیم بیش از آنکه ریشه در واقعیت داشته باشد، ناشی از جنگ روانی است.

دکتر روحانی اصحاب رسانه را نیروهای خط مقدم جبهه جنگ روانی توصیف کرد و اظهار داشت: امروز آزمایش بزرگی پیش روی شما اصحاب رسانه و دولت قرار دارد. اینکه رسانه شما چقدر تیراژ دارد یا چه تعداد خواننده دارد، مهم است، اما مهم‌تر از آن این است که کسی که اخبار و مطالب شما را می‌خواند، در پایان کار امیدش افزایش یافته و یا ناامید شده است.

رئیس جمهوری افزود: اگر پایان یک برنامه رسانه ملی، افزایش اعتماد، انسجام ملی و سرمایه اجتماعی باشد، می‌توان گفت این رسانه موفق بوده است، اما اگر حاصل کار افزایش ناامیدی باشد، قطعاً باید عملکرد آن را ناموفق ارزیابی کنیم.

دکتر روحانی تاکید کرد: رمز موفقیت ما مقاومت و ایستادگی است. اگر بترسیم و یا سست وخسته شویم و یا احساس شکست کنیم، پیروز نخواهیم شد. منکر وجود مشکلات نیستم، اما می‌خواهم به قدرت بزرگ رسانه‌ها اقرار و تأکید کنم و بگویم که اگر همه دست به دست هم بدهیم، پیروز خواهیم بود.

بنا به این گزارش پیش از سخنان رئیس جمهوری در این دیدار چند نفر از اساتید روزنامه‌نگاری و مطبوعات و پیشکسوتان و پژوهشگران رسانه و مسایل اجتماعی به بیان دیدگاه‌ها و نقطه نظرات خود پرداختند.

عباس عبدی روزنامه‌نگار و پژوهشگر مسایل اجتماعی با اشاره به اوضاع جامعه در بخش‌های مختلف به ضرورت تقویت وحدت و انسجام در جهت رفع نگرانی‌ها و حل مشکلات کشور، تأکید کرد.

بیژن مقدم روزنامه‌نگار و پیشکسوت عرصه مطبوعات با اشاره به خروج آمریکا از برجام، تعامل با جهان را سیاستی حکیمانه و همیشگی دانست و گفت: تعامل با جهان هرگز به معنای سازش و غفلت از ظرفیت‌های داخلی نیست و ملت ایران می‌دانند که آمریکا جز دشمنی با این ملت هدف دیگری ندارد.

وی افزود: معتقدیم کسانی که برای شکست دولت روزشماری می‌کنند نه دل در گرو انقلاب دارند و نه به فکر مصالح کشور هستند. از این رو باید تلاش کنیم تا به دولت در جهت پیشبرد برنامه‌هایش کمک کنیم.

مهدی رحمانیان مدیرمسئول روزنامه شرق هم با اشاره به برخی مشکلات رسانه‌ها از جمله در حوزه اقتصاد رسانه‌ای به بیان دیدگاه‌ و پیشنهادات خود برای برون رفت از این مشکلات پرداخت و از دولت و مسئولان کشور خواست تا نسبت به شنیدن نظرات متخصصان و فرهیختگان اهتمام بیشتری نشان دهند.

عذرا فراهانی روزنامه‌نگار و پژوهشگر مطبوعات هم با اشاره به برخی از مشکلات روزنامه‌نگاران و خبرنگاران از جمله عدم امنیت شغلی، تعطیلی نشریات و رسانه‌ها به واسطه مشکلات اقتصادی، خواستار توجه بیشتر دولت به این قشر شد

دستور رئیس‌جمهوری به وزرا برای پیگیری علل گرانی‌های اخیر

رئیس دفتر رئیس‌جمهوری از آغاز بررسی علل گرانی‌های‌ اخیر در جلسه هیات دولت خبر داد و به مردم وعده داد نتایج بررسی‌ها هفته آینده در جلسه ای به ریاست رئیس جمهوری مطرح و تصمیمات لازم اتخاذ خواهد شد.

به گزارش خبرنگار ما محمود واعظی دیروز در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران با اشاره به پیگیری‌های شخص رئیس‌جمهوری برای کنترل گرانی در جامعه، اظهار داشت: موضوع گرانی به جد در دولت مطرح شده است؛ البته شاهد بودیم حتی بخش‌هایی که ارز ۴۲۰۰ می‌گیرند محاسبات آنها برای فروش اجناس با ارز بالاتر است.

وی تاکید کرد: رئیس‌جمهوری در این جلسه شدیدا خواستند که همه دستگاه‌های ذیربط به موضوع گرانی ورود کنند، از سوی دیگر اجناسی که در انبار مانده به سرعت در اختیار مردم قرار گیرد.

واعظی افزایش بی سابقه انواع خودرو را ناشی از ایجاد یک فضای احساسی و روانی دانست و افزود: خودروسازها خودروها را با قیمت مصوب در اختیار مردم قرار دهند.

وی تاکید کرد: گرانی از موضوعات جدی است که دکتر روحانی، وزرا و مسئولان ذیربط را مسئول بررسی موضوع کرده است و در جلسه هفته ، رئیس جمهوری جلسه‌ای را برای تصمیم‌گیری درباره این مساله برگزار خواهند کرد.

رئیس دفتر رئیس‌جمهوری به گرانی سکه هم اشاره کرد و گفت: قرار شده است بحث‌های لازم درباره این موضوع انجام و تصمیم‌هایی در این رابطه اتخاذ شود.

وی بدون اشاره به افزایش قیمت دلار در بازار غیر رسمی‌، درباره تخصیص ارز گفت: ما ارز ۴۲۰۰ تومانی را به کسانی که ثبت سفارش می‌کنند، واگذار می‌کنیم و در این زمینه مشکلی نداریم.

واعظی در ادامه در پاسخ به این سئوال که دولت چه اولویت‌ها و برنامه‌هایی برای مقابله با گرانی دارد، اظهار داشت: اولویت‌ها تعیین شده است اما تصمیمات باید بعد از مشورت با اصناف، تولیدکنندگان، اتاق بازرگانی و بخش خصوصی گرفته شود تا همه نسبت به این تصمیمات اقناع باشند. این گفتگوها شروع شده است و رئیس‌جمهوری هم در این جلسه از وزرا خواست همت جدی داشته باشند و کار را خود بر عهده بگیرند‌. رئیس دفتر رئیس‌جمهوری درباره برگزاری جلسات روسای سه قوه برای حل مشکلات، گفت: از طرف دولت از رهبر معظم انقلاب تشکر و قدردانی می‌کنم که دستور برگزاری جلسه سران قوا برای حل مشکلات اقتصادی را دادند .تاکنون دو جلسه تشکیل شده است و جلسه سوم هم در آینده نزدیک تشکیل می‌شود . وی با بیان اینکه شرایط کشور به گونه‌ای است که اتاق‌های فکر در خارج از کشور تشکیل شده است تا از فرصت خروج آمریکا از برجام استفاده کنند، افزود: آنها مرتب سیگنال‌های منفی برای افکار عمومی‌می‌فرستند، بنابراین ما هم باید انسجام و هماهنگی بیشتری داشته باشیم و اجازه ندهیم اختلاف نظرها و اختلاف سلیقه‌ها ابزاری در دست مخالفان کشور باشد. اگر اقدامی‌به نفع کشور است، به دلیل برخی مسائل سیاسی و جناحی نباید آن اقدامات نادیده گرفته شود.

واعظی با ذکر مثالی در این باره، تاکید کرد: مطالبی که در مجلس درباره لایحه پولشویی مطرح شد، درست نیست و صفت‌هایی که به دیگران هم دادند، در شان آن نمایندگان که آن مباحث را مطرح کردند، نیست .این لایحه در دولت دهم هم مطرح شده بود و هیچ ارتباطی با این دولت ندارد و کسانی که اکنون با این لایحه مخالفت می‌کنند حامی‌دولت دهم بودند.

اگر لازم باشد اعلام می‌کنیم

سید محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش هم در حاشیه جلسه هیات دولت گفت: تیمی‌را موظف کرده ایم تا تخلفات هنگام ثبت‌نام دانش‌آموزان را گزارش دهد تا مجدد شاهد عدم ثبت‌نام دانش ‌آموزان به بهانه عدم پرداخت کمک به مدرسه نباشیم؛ کمک به مدرسه نباید اجباری باشد.

وی همچنین درباره آزمون اخیر آموزش و پرورش برای تعیین هوش و استعداد دانش‌آموزان به منظور وورد آنها به مدارس استعدادهای درخشان اظهار داشت: سنجشی که اکنون تعیین شده، سنجش هوش و استعداد است و همانطور که پیش از این اعلام شده است به هیچ عنوان نیاز به مطالعه، برگزاری کلاس‌های آمادگی و مسائل دیگری که هدف اصلی ما از ورود به این عرصه را دور می‌کند، ندارد.وزیر آموزش و پرورش همچنین درباره پرونده غیراخلاقی ناظم مدرسه ای در غرب تهران گفت: ابتدا باید مقام‌های قضایی کار خود را انجام دهند و ما نتیجه را اگر لازم باشد اعلام خواهیم کرد.

تکذیب انتقال آب کارون به خارج از کشور

همچنین اردکانیان وزیر نیرو درباره شایعه انتقال آب کارون به بصره اظهار داشت:‌رسما اعلام می‌کنم هیچ برنامه‌ای برای انتقال آب به بیرون مرزها تحت هیچ شرایطی نداریم‌.

چنین مباحثی در دهه هشتاد هم مطرح ولی منتفی شد اکنون هم این بحث‌ها منتفی است.

وی در پاسخ به سئوالی در مورد گرانی قبض‌های برق تاکید کرد: طبق مصوبه دولت از اول اردیبهشت قبض‌های برق افزایش ۷ درصدی داشته است.

اردکانیان درباره اظهارات نتانیاهو برای حل مشکل آب در ایران گفت: ایران سابقه چند هزار ساله در مدیریت آب دارد و ما می‌توانیم منبعی برای دیگران برای ارائه شیوه‌‌های سازگاری با آب باشیم، البته مشکلاتی هم داریم و به فناوری‌های جدید نیازمندیم، اما به همه ابزارها و فناوری‌ها دسترسی کامل داریم‌. وزیر نیرو همچنین در پاسخ به این سئوال که بارش‌های اخیر چه تاثیری در کمبود آب در کشور داشته است ،گفت: به طور متوسط نسبت به سال گذشته ۲۷ درصد بارش‌ها کمتر شده است. در استان‌هایی مثل هرمزگان، بوشهر، کرمان و فارس این عدد حتی به ۷۵ درصد هم می‌رسد. البته استان‌های شمال غرب و غرب شرایط خوبی دارند و ‌افزایش بارش‌ها به بالای

۲۰ درصد رسیده است. به طور طبیعی بارش تاثیر مثبتی روی کمبود آب دارد ، متاسفانه در پاییز و زمستان پارسال در وضع نامناسبی بودیم و تا پایان اسفند فقط ۱۰۰ میلیمتر بارش داشتیم اما در بهار این بارش‌ها جبران شد.

اردکانیان با بیان اینکه حدود ۵هزار مگاوات کاهش تولید برق نسبت به مصرف پیش‌بینی شده در تابستان داریم تاکید کرد: از همین حالا باید به اصلاح مصرف بپردازیم تا تابستان را بدون مشکل سپری کنیم.

وی تاکید کرد: راه‌حل نهایی مساله آب این است که علاوه بر صرفه جویی در بخش صنعت و شرب، اصلاح الگوی کشت مناسب داشته باشیم که طرح‌های جهاد کشاوزی در این زمینه آماده شده است ولی این هدف با اقدام یک دستگاه به تنهایی به دست نمی‌آید و همه باید در قالب کارگروه ملی آب همکاری کنند. همچنین باید به دنبال بازیافت آب موجود باشیم. دانش و فناوری تصفیه آب را داریم، اما مسئله مالی است.

تشکیل کمیسیون مقاومت و کم‌آبی در دولت

رئیس سازمان حفاطت محیط زیست هم گفت: کمیسیون جدیدی در دولت به نام کمیسیون مقاومت و

کم‌آبی تشکیل شده است که سیاست‌هایی را دنبال می‌کند تا کشور با کم آبی سازگار شود.

عیسی کلانتری با بیان این که جزئیات کمیسیون مقاومت و کم‌آبی را باید وزیر نیرو اطلاع‌رسانی کند، افزود: همه دنیا می‌دانند که ما کشور کم آبی هستیم و باید در مصرف آب صرفه‌جویی کنیم. در حوزه آب بچه پولدار نیستیم که هر کاری دلمان خواست کنیم.

وی در واکنش به اظهارات اخیر نخست‌وزیر اسرائیل مبنی بر حمایتش از مردم ایران در مقابل بی‌آبی، گفت: آن آقا هر کاری دلش می‌خواهد بکند به ما چه ربطی دارد اما ما نباید واقعیت‌ها را از مردمان پنهان کنیم، ما کشور کم آبی هستیم و باید در مصرف آب صرفه‌جویی کنیم.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: طبق این اصول هیچ کشوری بیش از ۴۰درصد آب‌های تجدیدپذیرش را نباید مصرف کند اما اکنون مصرف ما به بیش از ۱۰۰ درصد رسیده است. این اتفاقات پیامدهای سختی برای محیط زیست دارد. لذا اگر بدانیم که کشور کم آبی هستیم، مشکل‌مان کم خواهد شد، چرا که سیاست‌های درست‌تری را دنبال می‌کنیم.

همچنین شهیندخت مولاوردی دستیار ویژه رئیس‌جمهوری در امور حقوق شهروندی با اشاره به مصوبه تعیین اماکن تجمع‌ها گفت: دولت با تعیین اماکنی برای برگزاری تجمعات اعتراضی به دنبال این است که امنیت اجتماعات تامین شود و این اجتماعات به اغتشاش کشیده نشود.

وی افزود: دولت تضمین لازم را به مردمی‌که به طور قانونی در این اجتماعات حضور می‌یابند، می‌دهد که آن‌ها مورد پیگرد قانونی توسط دولت قرار نگیرند.لذاسازوکار چگونگی تامین امنیت تجمع‌کنندگان را در دولت پیگیری می‌کنیم.

معصومه ابتکار معاون‌ رئیس‌جمهوری هم درباره‌ حمایت تیم ملی فوتبال ایران‌ از محیط‌زیست و

یوز‌پلنگ ایرانی، اظهار داشت: اینکه روی هواپیمای اختصاصی تیم ملی فوتبال، عکس یوز ایرانی کشیده شده و روی پیراهن‌های آنها این عکس نصب شده‌، خیلی ارزشمند است. ما هم از این حیوان ارزشمند حمایت می‌کنیم و هم آن را به دنیا معرفی می‌کنیم. امیدواریم که تیم ملی ما موفق باشد.

وی درباره شعار تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی مبنی بر «۸۰میلیون ایرانی، یک ملت، یک ضربان» گفت: این شعار، بسیار شعار خوبی است چرا که ما در هر شرایطی نیاز به وحدت داریم. همچنین ما نیازمند ارتقای سطح انسجام ملی و اعتماد عمومی‌و وحدت و همدلی هستیم.

همچنین علی ربیعی وزیر رفاه، کار و تعاون اجتماعی با بیان این که تاکنون ۸۰ درصد اقشار آسیب‌پذیر برنامه حمایت غذایی را دریافت کرده‌اند، افزود: برنامه حمایت غذایی از اقشار آسیب‌پذیر هر ماه ادامه دارد و مانند غذارسانی به کودکان روستاهای محروم و مرزی ؛ همیشگی است و تعطیل‌بردار نیست.

مصوبات جلسه

هیأت وزیران در جلسه دیروز خود به ریاست حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری، با اختصاص مبلغ ۲۰۰ میلیارد ریال اعتبار به وزارت جهاد کشاورزی به منظور رفع مشکلات کمی‌و کیفی تأمین آب نخیلات شادگان واقع در استان خوزستان موافقت کرد.

همچنین با تصویب هیأت وزیران، قیمت خوراک واحدهای پتروشیمی‌در سال ۱۳۹۷ تعیین شد.

بر این اساس، دولت به وزارت نفت اجازه داد امسال برای محاسبه قیمت میعانات گازی، گاز طبیعی خوراک و دیگر خوراک‌های تحویلی به واحدهای پتروشیمی‌داخلی توسط شرکت‌های تابعه این وزارتخانه، نرخ تسعیر ارز مورد عمل برای واردات کالاهای اساسی را به ازای هر دلار، ۳۸ هزار ریال منظور کند.

در ادامه جلسه، دولت از مجلس شورای اسلامی‌خواست با اولویت نسبت به رسیدگی به لایحه موافقتنامه همکاری بین جمهوری اسلامی‌ایران و جمهوری خلق چین در زمینه بهداشت و قرنطینه دامی‌اقدام کند.

دکتر روحانی: از اهداف بزرگ دولت ریشه‌کنی فقرمطلق است‎

‌رئیس جمهوری با بیان این که دولت حمایت از عزیزان زیر پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی را وظیفه انسانی، اسلامی و قانونی قلمداد می‌کند، اظهار داشت: امروز باید سازمان‌ها و نهادهای حمایت‌کننده، دولت و خیرین دست به دست هم بدهیم و فضایی را در جامعه ایجاد کنیم که فرزندان این جامعه نسبت به آینده خود امیدوارتر باشند.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی ‌در دیدار‌ با مددجویان بهزیستی و کمیته امداد امام با بیان این که کمک به فرزندان زیر پوشش این نهادها را افتخاری برای خود می‌دانیم، گفت: بسیار خوشحال‌کننده است در جمع فرزندان زیر پوشش عده‌ای از نخبگان و فرهیختگان جامعه از این جمع هستند و این نشاندهنده آن است که استعداد لازم برای رشد و شکوفایی این عزیزان وجود دارد و باید بتوانیم از این فرصت به خوبی بهره‌برداری کنیم.

وی خاطر نشان کرد: آنچه به عنوان وظیفه بر عهده ما قرار دارد این است که جامعه احساس امنیت و عدالت کند و در این زمینه همه باید دست به دست هم دهیم این احساس و امیدواری به آینده به وجود بیاید.

رئیس جمهوری اضافه کرد: باید این احساس وجود داشته باشد که جامعه مسلمان ما به فکر همنوعان و یاری افرادی است که نیازمندند.

روحانی با اشاره به این که بخش بزرگی از معرفت دینی این است که به دیگران کمک کنیم، گفت: این یاری و کمک‌رسانی ممکن است ابعاد مادی و معنوی یا ایجاد احساس امنیت در جامعه باشد.وی با اشاره به این که امروز در برخی از بخش‌ها احساس عدالت در جامعه وجود دارد، اظهار داشت: امروز در بخش آموزش و پرورش عدالت نسبی وجود دارد و برای دانش‌آموز روستایی و شهری کلاس درس و مدرسه مهیا‌ست و این موضوع مهمی است چرا که همه پیشرفت و تعالی از مدرسه و کلاس درس آغاز می‌شود.رئیس جمهوری همچنین احساس عدالت در حوزه بهداشت و درمان را مورد اشاره قرار داد و گفت: در دولت یازدهم و دوازدهم تمام تلاش‌ها در این جهت بوده است که مردم نیازمند بتوانند از حداقل امکانات درمانی و بهداشتی با ارزان‌ترین قیمت بهره‌مند شوند و امروز احساس عدالتی در این زمینه در جامعه احساس می‌شود. در حوزه نیازمندی‌های ضروری مردم هم تلاش‌های زیادی به عمل آمده است که از جمله می‌توان به گازرسانی به تمامی مناطق و روستاها اشاره کرد و در پایان دولت دوازدهم تقریباً گازرسانی تمام روستاها به اتمام می‌رسد و این به معنای ایجاد عدالت در جامعه است. روحانی خاطر نشان کرد: اگر فرزندانی که والدین را در کنار خود نمی‌بینند، احساس کنند که جامعه با محبت پدری و مادری با آنها رفتار می‌کند، خلاء و جای خالی والدین آن عزیزان تا حدود زیادی پر می‌شود.‌وی با اشاره به این که یتیم بودن به معنای آن نیست که پیشرفت انسان کمتر می‌شود، گفت: بالاترین انسان در طول تاریخ گذشته و آینده شخصیت بزرگوار پیامبر اعظم(ص) بود که از همان کودکی پدر و مادرشان را از دست دادند، اما این وجود گرامی به بالاترین مقام در تاریخ انسانی دست یافت.

رئیس جمهوری افزود: فرزندان زیر پوشش کمیته امداد و بهزیستی که توانسته‌اند در رشته‌های مختلف نخبه و سرآمد باشند بهترین افرادی هستند که می‌توانند برای آینده عزیزان حاضر در این دو نهاد مفید باشند و رشد و تعالی آنها را به بهترین شکل رقم بزنند، چرا که می‌دانند که چگونه نیازهای عاطفی و معنوی این عزیزان را برطرف کنند.

روحانی اهمیت تشویق سازمان‌های مردم نهاد را برای برعهده گرفتن مسئولیت فرزندان زیر پوشش مورد تاکید قرار داد، گفت: این سازمان‌ها می‌توانند احساس محبت و کمبودهایی که ممکن است از لحاظ عاطفی بین فرزندان وجود داشته باشد را به خوبی پرکنند و باید به جای این که خیرین در این حوزه به ما کمک کنند، ما به خیرین کمک کنیم.‌وی تصریح کرد: باید افراد نیازمند را به نقطه توانمندی برسانیم و بهترین شیوه را برای پیمودن این مسیر انتخاب کنیم و یکی از اهداف بزرگ دولت یازدهم و دوازدهم این بود که از بچه‌هایی که نیازمند هستند، بهترین مددکاری به عمل آید و فقرمطلق در جامعه ریشه‌کن شود و این که دولت در سال گذشته میزان کمک‌به این عزیزان را سه برابر افزایش داد به این معناست که دولت این اراده و توانمندی را دارد و باید این مسیر را ادامه دهیم و دولت همه توان خود را در این مسیر خواهد گذاشت.رئیس جمهوری خدمات اجتماعی و هماهنگی بین نهادهایی که این مسئولیت را برعهده دارند، بسیار حائز اهمیت توصیف کرد و گفت: امروز خوشبختانه دو نهاد سازمان بهزیستی و کمیته امداد همدیگر را برای تحقق اهداف کمک و یاری می‌کنند. ‌ روحانی افزود: این که هر سال عده‌ای از نیازمندان توانمند می‌شوند، افتخار بزرگی برای کمیته امداد، سازمان بهزیستی و دولت است.

وی تقویت رابطه نهادهای اجتماعی دولتی با بخش خصوصی را مورد تأکید قرار داد و گفت: باید هر چه قدر که می‌توان جامعه توان‌رسان افزایش یابد و مدیریت این بخش‌ها به سمت مردم مخصوصاً عزیزان نخبه‌ای که از جمع نهادهای اجتماعی پرورش یافته‌اند، سوق یابد.

رئیس جمهوری تصریح کرد: امروز وظیفه مهم همه ما این است که ضمن توجه توانمندسازی و رشد بچه‌ها، به فکر آینده آنها هم باشیم و آینده آنها به این است که اشتغال داشته باشند و روی پای خود بایستند و این نقطه توانمندی نهایی است که باید همه مد نظر ‌داشته باشند.

در ابتدای این دیدار، رئیس کمیته امداد امام‌ هم با تأکید بر این که امروز همکاری بسیار خوب و صمیمانه‌ای بین کمیته امداد، بهزیستی و دولت حاکم است، اظهار داشت: امروز نمی‌توانیم هیچ‌گونه گلایه‌ای داشته باشیم، چرا که همکاری‌ها در سطح بسیار عالی و صمیمانه جریان دارد.

مهندس پرویز فتاح خاطر نشان کرد: درآمدهای مردمی کمیته امداد ۳۰ درصد افزایش یافته و این به معنای اعتماد و همراهی مردم با کمیته امداد امام است و ما در کمیته امداد اصل خودکفایی و حفظ عزت خانواده‌ها را مورد توجه جدی قرار می‌دهیم و خود را امانت‌دار مردم می‌دانیم و انفاقات مردم را در همین جهت هزینه می‌کنیم.‌در این دیدار همچنین غلامرضا فروغی و ندا قاسمی از فرزندان موفق و نخبه سازمان بهزیستی، دیدگاه‌ها و مطالبات خود را در زمینه توانمندسازی فرزندان تحت پوشش سازمان بهزیستی در فضایی صمیمانه با رئیس جمهوری در میان گذاشتند.‌رئیس‌جمهوری در پایان این مراسم پس از اقامه نماز مغرب و عشاء روزه خود را در کنار ایتام و فرزندان تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی افطار کرد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ