نبرد ادلب؛ آخرین میخ بر تابوت تروریست‌ها
 

ارتش سوریه در تکمیل زنجیره پیروزی‌هایش اکنون آخرین پایگاه گروه‌های تروریستی در ادلب را هدف قرار داده و از دید بسیاری از ناظران و تحلیلگران این نبرد نقطه عطفی در روند نابودی این گروه‌ها شمرده می شود.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش‌های خبری ایرنا، یگان‌های توپخانه ای و موشکی ارتش و نیروهای مسلح سوریه از روز جمعه گذشته مواضع و مسیر تحرکات گروه تروریستی جبهه النصره را در جنوب شرقی استان ادلب هدف قرار داده اند. نیروهای ارتش سوریه طی روزهای گذشته از دیگر استان‌ها برای حضور در عملیات آزادسازی استان ادلب وارد منطقه شده و در مرزهای استان ادلب مستقر شده‌اند.

براساس گزارش‌های منتشر شده ، هزاران تن از ساکنان مناطق زیر کنترل تروریست‌ها با آغاز نشانه‌های عملیات ارتش سوریه در استان ادلب در حال ترک این مناطق هستند. گروههای تروریستی مختلفی از جمله گروه هیات تحریرالشام (جبهه النصره)، گروهک‌های جیش البادیه و الملاحم، حزب الترکستانی الاسلامی، احرار الشام، جنبش موسوم به نور الدین زنگی، جیش الاحرار، فیلق الشام، جیش العزه (بخشی از ارتش آزاد سوریه) و برخی گروه‌های کوچک تر در ادلب حضور دارند.

اگر چه اولویت نظام سوریه حل بحران از راه سیاسی و حفظ جان شهروندان است اما با توجه به اینکه گروه‌های معارض در ادلب هرگونه گفت وگو با نظام سوریه را رد کرده اند و جنگ را بر آشتی ترجیح می دهند ، با وجود باز بودن گزینه مذاکره و درهای آشتی، گزینه نظامی دستور کار قرار گرفته است. ناظران معتقدند که نظام سوریه که طی هفت سال گذشته توانسته است در برابر گروه‌های تروریستی که از حمایت جهانی برخوردار هستند، مقاومت کند، اکنون پس از پیروزی‌های پی درپی در برابر این گروه‌ها و بازپسگیری بیشتر مناطق این کشور از تروریست‌ها، دیگر از ادلب و دیگر مناطق این کشور چشم پوشی نخواهد کرد. این در شرایطی است که این گروه‌ها در بدترین وضعیت به سر می برند و در همه مناطق با شکست روبرو شده اند و موازنه قدرت به سود نظام سوریه رقم خورده است. نبرد ادلب در شرایطی آغاز می شود که کار تروریست‌ها در جنوب سوریه یکسره شده است و باقی مانده عناصره این گروه‌های دیگر برای ادامه نبرد روحیه خود را از دست داده اند.

روزنامه «الخلیج» امارات در این خصوص نوشت: همه شاخص‌ها نشان از این دارد که کار تروریست‌ها در ادلب از طریق گزینه نظامی یکسره خواهد شد. به طوری که «بشار اسد» رئیس جمهوری سوریه گفته هدف کنونی ارتش سوریه آزادسازی ادلب است. همچنین گروه‌های مسلح مختلف اکنون دیگر گزینه‌های بسیاری در اختیار ندارند .برخی از ناظران از نبرد ادلب به عنوان ام المعارک نام می برند و برخی دیگر با وجود تاثیر ترکیه بر روی برخی از گروه‌ها در این شهر از واکنش ترکیه در صورت هر گونه اقدام نظامی ارتش سوریه سخن می گویند. اما با توجه به تحولات اخیر جهانی و منطقه ای به نظر می رسد ترکیه هم با شرایط جدید خود را سازگار سازد و در این زمینه از خود انعطاف نشان دهد. از نگاه ناظران با شکست تروریست‌ها و اربابان آنان در نبرد ادلب به عنوان آخرین پایگاه شورشیان و تروریستها، پرونده جنگ سوریه به زودی بسته خواهد شد.

در این زمینه روزنامه «المغرب» تونس در گزارشی به قلم «خیام الزعبی» نوشت: تردیدی نیست که طرح غربی‌ها با شکست‌های تازه تروریست‌ها و گروه‌های مسلح در سوریه با شکست روبرو شده است. این شکست‌ها به مثابه نواختن مشتی محکم بر صورت سیاستمداران کاخ سفید، دلالان جنگ واشنگتن و تل‌آویو بود. نبرد ادلب ضربه دیگری به گروه‌های تندرو و اربابان آنان است که در پایان عمر خود برای دست یافتن به برگه برنده ای برای مذاکره تلاش می کنند. آزادسازی این منطقه نقطه عطفی است که با آن بحران سوریه به پایان خواهد رسید.

روزنامه «رای الیوم» چاپ لندن نیز در گزارشی به قلم «الهبیشان» نوشت: نبرد آینده ارتش عربی سوریه در ادلب صرفا نبرد با تروریسم جهانی نیست. بلکه این نبردی برای ترسیم نظام جهانی جدید است که خطوط توطئه آن در سوریه در هم پیپچیده می شود. این توطئه بیانگر حجم هدف‌ها و شرط‌بندی‌ها بر روی تحولات سوریه است که محاسبات قدرت‌های جهانی و قدرت‌های منطقه در آن به هم پیوند خورده است .این روزنامه اضافه کرد: ارتش عربی سوریه با آغاز جنگ ادلب همه شرط بندی‌های کنشگران غربی و منطقه ای را در هم شکسته است. پیش از این نیز ارتش سوریه با پیروزی در میدان‌های نبرد جهانیان را شگفت زده و معادلات جدیدی را ترسیم کرده است که هیچ قدرتی نمی تواند آن را نادیده بگیرد.

دورکردن ایران و حزب الله از سوریه پروپاگانداست

«فراس الشوفی» نویسنده روزنامه لبنانی «الاخبار» گفت: بحث درباره دور کردن و خروج ایران و حزب الله از سوریه تنها یک پروپاگاندا (تبلیغات سیاسی) است که نمی تواند جنبه عملی به خود بگیرد. فراس الشوفی که بیشتر در حوزه سوریه و مسائل مرتبط با آن در روزنامه الاخبار قلم می زند در گفت وگو با ایرنا، ابراز عقیده کرد که از زمان شکسته شدن حصر «دیرالزور» و پس از آن پاکسازی «غوطه» دمشق و «ریف شمالی حمص» و جنوب سوریه، جنگ در این کشور از نظر استراتژیک به پایان رسیده است.این تحلیلگر لبنانی گفت: همه این تحولات میدانی در کنار عقب‌نشینی کشورهای حامی گروه‌های مسلح، نشانه پایان جنگ در سوریه است. کشورهایی که از نظر سیاسی، نظامی و مالی روی گروهک‌های تروریستی سرمایه گذاری کردند، به شدت زیان دیده و پا پس کشیده اند.الشوفی با بیان اینکه «رویکرد مردمی در سوریه، تغییر شگرفی داشته است» این موضوع را نیز از نشانه‌های بسیار حائز اهمیت در روبه پایان بودن جنگ در آن کشور دانست و خاطرنشان کرد: بسیاری از مردم سوریه که در مرحله پیشین روی گروه‌های مسلح یا کشورهای حامی آنها حساب باز کرده بودند، دریافتند که این طرح و حساب بازکردن روی آن، زیان ده بوده و سوریه را ویران کرده است. وی افزود: کردها امروز با نظام سوریه ارتباط برقرار می کنند و ترک‌ها از موضع خود عقب نشینی کرده اندإ علاوه بر این همه نشانه‌ها حاکی از آن است که آمریکایی‌ها نیز از سوریه خارج خواهند شد.به گفته این روزنامه نگار لبنانی، همانطور که «بشار الاسد» رئیس جمهوری سوریه تاکید کرده است، نظام سوریه برای آزادی و پاکسازی تمام این کشور اصرار دارد و نبرد نهایی نیز در ادلب خواهد بود.

پیروزی کل محور مقاومت

از الشوفی ارتباط تحولات سوریه با وضعیت کشورهای عضو محور مقاومت را پرسیده شد که او گفت: برای پاسخ به این سوال باید به اهدافی رجوع کنیم که برای جنگ در سوریه تعریف شده بود. همانطور که پیداست، سوریه سنگ پیوند مقاومت را تشکیل می دهد و این کشور همواره پشتیبان جنبش‌های مقاومت در منطقه بوده است. آنچه دشمنان، دنبال می کردند، شکستن ستون فقرات محور مقاومت و قطع خط ارتباطی در رسیدن سلاح به مقاومت و همچنین تبدیل کردن نظام سوریه به نظامی بود که پای صلح با دشمن اسرائیلی را امضا کند.نویسنده روزنامه الاخبار اضافه کرد: امروز همه این اهداف ناکام مانده و اسرائیل هشدار می دهد که بشار اسد قدرتمندتر از گذشته باز می گردد و ارتش سوریه بازسازی توان زمینی خود را از سر گرفته است. ناکامی اهداف اساسی جنگ در سوریه، به طور مثبت بر کل محور مقاومت منعکس می شود؛ از لبنان و فلسطین تا عراق و ایران.الشوفی در ادامه به تاثیر پیروزی محور مقاومت در کشورهای عضو اشاره کرد و اظهار داشت: در لبنان، نمی توان پیروزی نیروهای مؤید محور مقاومت در انتخابات پارلمانی را بی ارتباط با میدان سوری دانست. اگر پیروزی‌ها در سوریه نبود، نتایج انتخابات هم به گونه دیگری بود، چرا که لبنانی‌هایی که رای‌های خود را به گروه نزدیک به مقاومت دادند، این گزینه را پیش روی انتخاب خود نمی دیدند. یا در فلسطین، نیروهای مقاومت «معامله قرن» را نمی پذیرفتند و نیروها و پایگاه سیاسی که از مقاومت حمایت می کنند، اگر پیروزی‌های سوریه نبود، نمی توانستند ایستادگی کنند. همینطور در عراق، اگر نظام سوریه سرنگون شده بود، آن کشور به سوی گزینه خیلی بدی حرکت می کرد.وی تاکید کرد: امروز می توان گفت که پل ارتباطی تهران به بغداد، دمشق، بیروت و در نهایت غزه، یعنی همان پل و راهی که جنگ برای ساقط کردن آن به راه افتاد، با قدرت بازسازی شده و بازگشته است.

الشوفی در بخش دیگری از گفت و گو با ایرنا، صحبت از دورکردن حزب الله و ایران از سوریه را بیش از همه تبلیغاتی دانست و گفت: ایرانی‌ها و حزب‌الله برای حمایت از دولت قانونی سوریه و مبارزه با تروریسم وارد این کشور شدند. این موضوع از طریق ارائه کمک‌های لجستیکی، نظامی و مستشاری در میدان اثرگذار افتاد. بنابراین تصمیم عملی را دولت سوریه و رئیس جمهوری آن می‌گیرد که البته بشار اسد هم اعلام کرد کشورش همچنان به حضور ایران و حزب الله نیاز دارد.این روزنامه نگار لبنانی یادآور شد: سوریه به حزب‌الله یا مستشاران ایرانی به عنوان اینکه آنها از پیکره دیگری هستند، نمی نگرد بلکه آنها را جزئی از پیکره خود و ارتش سوریه می داند که طبق یک عقیده نظامی واحد با هم کار می کنند.

وی تصریح کرد: به نظر من اسرائیل یا آمریکا، نمی توانند هیچ چیزی را به سوریه تحمیل کنند و تجربیات تاریخی مانند ناتوانی آنها در تحمیل شروطشان در جنوب لبنان، این مساله را ثابت می کند.طی روزهای اخیر، بسیاری از رسانه‌ها، دیدارهای میان مقام‌های مسکو و تل آویو را توافقی برای دور کردن مقاومت از سوریه دانستند. اما الشوفی مخالف این نظریه است و به خبرنگار ایرنا گفت: موضع روسیه، تایید نظام سوریه و انتخاب‌های آن است. من به طور شخصی از مقام‌های ارشد روس شنیده ام که تاکید داشتند ایران متحد استراتژیک روسیه است و مصالح و منافع دوجانبه فی مابین، از منطقه بزرگتر است و دربرگیرنده همه اوراسیا و شرق آسیا می شود. همچنین ایران و روسیه بر سر تقسیم نقش‌ها در سطح بین المللی با هم تفاهم و تبادل نظر دارند. بنابراین معتقدم که حساب بازکردن روی فشار روسیه برای دورکردن ایران و حزب الله از سوریه، کاملا غیر واقعی و بی نتیجه است.

این در حالی است که،سازمان ملل متحد خسارت‌های مالی وارده به تاسیسات زیربنایی سوریه در جنگ هفت ساله این کشور را بیش از ۳۸۸ میلیارد دلار برآورد کرد.به گزارش خبرگزاری فرانسه، این برآورد در پایان نشستی اعلام شد که با مشارکت ۵۰ کارشناس سوری و بین المللی به دعوت کمیته اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد در غرب آسیا (اسکوا) در لبنان برگزار شده است.در نشست اسکوا همچنین اعلام شد که این میزان جدا از تلفات انسانی و شمار افرادی است که در این جنگ خانمان سوز کشته شده اند.اسکوا همچنین اعلام کرد که ، گزارش مفصلی از شرایط سوریه منتشر خواهد شد.جنگ سوریه که در سال ۲۰۱۱ (اواخر سال ۱۳۸۹) آغاز شد، علاوه بر آن که تاکنون بیش از ۳۵۰ هزار قربانی گرفته، موجب آوارگی بیش از نیمی از جمعیت ۲۰ میلیون نفری این کشور شده است.این روزها اما با ایستادگی مردم و دولت سوریه و با آزادی استان قنیطره و جنوب این کشور از اشغال گروه‌های تروریستی و در ادامه با تغییر نوک پیکان حملات ارتش سوریه به سمت استان ادلب در شمال غرب این کشور به مراحل پایانی خود نزدیک می شود.

Email this page

نسخه مناسب چاپ