نحوه عرضه و تامین ارز در بازار ثانویه
قائم مقام سازمان توسعه تجارت جزئیات و روش‌های معامله ارز در بازار ثانویه را تشریح کرد و گفت: دو روش برای معامله ارز حاصل از صادرات غیرنفتی با واردکننده در بازار ثانویه در نظر گرفته شده است.

محمدرضا مودودی در گفتگو با فارس درباره وضعیت بازار ثانویه گفت: یکی از این روش ها این است که صادرکننده اظهارنامه صادراتی خودش را به صورت مستقیم با نرخ توافقی در اختیار واردکننده قرار دهد و روش دوم آن است که صادرکنندگان غیرنفتی بتوانند اظهارنامه صادراتی خود را در سامانه نیما به نرخ رقابتی که براساس عرضه و تقاضا تعیین می‌شود، عرضه کند و واردکنندگان متقاضی براساس اطلاع رسانی که در این سامانه می‌شود با صادرکننده ارتباط برقرار کنند و ارز و پروانه صادراتی را دریافت کنند.

قائم مقام سازمان توسعه تجارت افزود: از آنجا که صادرکنندگان حداکثر دو ماه فرصت دارند که ارز حاصل از صادرات را در سامانه نیما ثبت کنند، بنابراین احتمال اینکه در روزهای ابتدایی تعداد معاملات زیادی در این سامانه اتفاق نیفتد، بدیهی است. وی اظهار داشت: قطع به یقین برای صادرکننده این موضوع که خود به صورت مستقیم با واردکننده معامله کند جذابیت بیشتری دارد تا اینکه اطلاعات را در سامانه نیما وارد کند و از این طریق مشتری ارز خود را بیابد.

مودودی گفت: اما اگر صادرکننده در روزهای پایان فرصت دو ماهه نتواند برای ارز حاصل از صادرات غیرنفتی خود مشتری بیابد، قطعا از طریق ثبت اطلاعات اظهارنامه خود در سامانه نیما اقدام می‌کند تا از این طریق ارز حاصل از صادرات خود را عرضه کند.

قائم مقام سازمان توسعه تجارت اظهار داشت: به عنوان مثال یک واردکننده کالا از چین حتما باید ارز مورد نیاز خود را از یک صادرکننده کالا به چین تامین کند و یک واردکننده کالا از آلمان هم به همین ترتیب؛ اما تفاوت این دو کشور در این است که امکان واردات کالاهای مصرفی از کشور چین بیشتر است در حالی که امکان واردات کالاهای مصرفی از آلمان کمتر است و از آلمان بیشتر ماشین آلات و قطعات وارد می‌شود؛ بنابراین نرخ اظهارنامه‌های صادراتی براساس جذابیت‌های وارداتی تعیین می‌شود و همین موضوع هم ارزش اظهارنامه‌های صادراتی را در کشورهای مختلف با هم متفاوت می‌کند.

وی در پاسخ به این سوال که اگر صادرکننده نتواند ارز حاصل از صادرات خود را در بازار ثانویه به فروش برساند چه اقدامی باید انجام دهد، گفت: باید ارز خود را در سامانه نیما به قیمت رسمی که اکنون ۴۳۰۰ تومان است، بفروش برساند.

Email this page

نسخه مناسب چاپ