نحوه فروش خودروهای متعهد شده به خریداران اعلام شد
مدیر عامل سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان و تولیدکنندگان از برنامه ریزی این سازمان برای تحقق ساماندهی بازار خودرو در قالب مجموعه ای از سیاست‌های کلان و اقدامات اجرایی در مدت معین خبر داد.

به گزارش روابط عمومی وزارت صنعت، معدن و تجارت، عباس تابش به مصوبات جدید ستاد تنظیم بازار در دو بخش خودروهای پرتیراژ مشمول قیمت گذاری شورای رقابت و همچنین خودروهای خارج از شمول این قیمت گذاری اشاره کرد و افزود: در بخش خودروهای پرتیراژ مشمول قیمت گذاری شورای رقابت با توجه به شرایط جدید، خودروسازها مکلف به افزایش تولید بر اساس برنامه ارائه شده و مورد تایید وزارت صنعت، معدن و تجارت هستند.

وی ادامه داد: همچنین شرکت‌های خودروسازی مکلف هستند حداقل ۸۰ درصد تولید خود را به تعهدات معوق اختصاص داده و ۲۰ درصد فروش فوری با هدف کاهش نرخ بازار داشته باشند.

مدیر عامل سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان و تولیدکنندگان متذکر شد: یکی دیگر از وظایف خودروسازها عمل به همه تعهدات فروش قطعی و فروش فوری بر اساس قیمت‌های مندرج در متن قرارداد است که هیچ افزایشی مشمول آنها نخواهد بود.

وی اضافه کرد: خودروسازان در تعهدات پیش فروش عادی که تاریخ‌های سررسید قرارداد آنها تا ۳۱ مرداد۹۷ است به قیمت‌های مصوب مورد عمل در موعد تحویل(مندرج در فرم قرارداد) ملزم هستند و نباید افزایشی نسبت به قیمت‌های مصوب داشته باشند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: برای تعهدات پیش فروش عادی با قیمت زمان تحویل که تاریخ‌های سررسید قرارداد آنها بین یک شهریور تا ۳۰ دی امسال است با لحاظ ارزش روز ودیعه مشتری و افزایش‌های ناشی از تغییرات هزینه ای برای شرکت‌های خودروساز اعم از مواد اولیه و نوسانات نرخ ارز محاسبه و دریافت کنند. وی درباره تعهدات فروش عادی که تاریخ‌های سررسید قرارداد آنها از ابتدای بهمن امسال به بعد است، گفت: این تعهدها بر اساس شرایط مندرج در فرم قرارداد که حاصل توافق بین مشتری و خودرو ساز است، تعیین و اجرایی خواهد شد.

تابش در ادامه و درباره خودروهای خارج از شمول قیمت گذاری شورای رقابت تصریح کرد: در این بخش هم شرکت عرضه کننده مکلف است تعهداتی که تاریخ‌های سررسید قرارداد آنها ۳۱ مرداد امسال است را مطابق قیمت رسمی شرکت در موعد تحویل (مندرج در قرارداد) رعایت کند و نباید افزایشی نسبت به قیمت مذکور داشته باشد.

وی ادامه داد: تعهدات فروشی که تاریخ‌های سررسید قرارداد آنها یکم شهریور امسال به بعد است(اعمال تغییرات نرخ برابری ارز) بر اساس ضوابط قیمت گذاری کالاهای تولید داخل و آیین نامه آن خواهد بود که در کمیته خودرو مصوب و برای اجرا ابلاغ خواهد شد.

به گفته مدیر عامل سازمان حمایت، قیمت تعهدات جدید سررسید نشده هم راساً توسط شرکت‌های عرضه کننده و با رعایت ضوابط قیمت گذاری خواهد بود.

وی همچنین تاکید کرد: در هر دو گروه خودرویی و شرایط قید شده برای ایفای تعهدات آنها، سود مشارکت و تاخیر در تحویل مطابق مفاد مندرج در ماده (۴) آیین نامه حمایت از حقوق مصرف کنندگان خودرو، از قیمت نهایی کسر می‌شود.

از سوی دیگر معاون طرح و توسعه وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: خودروسازان نیازمند برنامه حداقل پنج ساله هستند تا بتوانند روال مشخصی را در تولید محصول در شرکت‌های خود پیاده کنند.

Email this page

نسخه مناسب چاپ