از فرمایشات ما
نرم نرمک می شود یارانه قطع؟
رضا رفیع
 

نترسید، هوایی است!… اجازه بدهید سریع السیر این توضیح لازم را بدهم که منظور از قطع یارانه ها،به طور قطع، بشارتی بر قطع کلی تمامی یارانه های جمیع اقشار ملت نیست. کسی سکته فوری ــ فوتی نکند. منظور، قطع همان دهک های پردرآمد جامعه است که از همان دولت جرقه اش خورد،منتهی نتوانستند پیاده اش کنند. شاید ترسیدند که خودشان پیاده شوند؛یعنی که در انتخابات بعدی،رأی شهرستان ها و روستاهای هوشمند را نتوانند جمع کنند؛ که در عین حال اشتباه می کردند. هم این طرح لازم الاجرا را پیاده نکردند، و هم خودشان از مرکب دولت پیاده شدند و آن را تحویل دولت یازدهم دادند.

- از قدیم گفتند که بر مرکب دولت به حالت یکور بنشین که راحت بتوانی بپری پایین!(این را یکی از دوستان تیزبین ما که نگاهی فراتر از این دولت و آن دولت دارد و معتقد است که سعدی درست گفته که گفته:«هرکسی پنج روزه نوبت اوست»؛بر زبان مبارک آورد که تا آمدیم بپرسیم حالا چه ربطی به عرایض ما داشت، چند کوچه آن طرف تر رفته بود. همیشه اخلاقش همین بوده. یک حرفی را می زند و می رود. کاری به عکس العمل بقیه ندارد.کلاً راحت است.)

اصل خبر وارده:«رئیس کل بانک مرکزی از توافق دولت و مجلس برای حذف یارانه بعضی از دهک های ثروتمند و مرفه جامعه تا پایان سال خبرداد و گفت:شفاف سازی از مسائل و مشکلات کشور،بزرگترین مزیت و امتیاز دولت تدبیر و امید است.»- به نقل از جمیع جراید

نکات جالب:سوای بسیاری از بزرگان دیگر ممکن است در جاهای دیگر گفته باشند؛حقیر نیز ــ که البته ادعایی هم ندارد ــ کراراً در همین ستون «بزن در رو» مکتوب،یا «پاتوکفش اخبار» مصور، بر این دو نکته اساسی انگشت تأکید گذاشتیم و تکرارکردیم که حتماً دولت تدبیر و امید، لازم است ــ و بلکه مجبور است – که این دو نکته را حتماً و حکماً در سیاست هایش مد نظر قرار دهد:

نکته اول:حتماً با ملتش شفاف باشد و به خصوص در حوزه اقتصادی،خیلی صاف و شفاف از داشته ها و نداشته هایش با ملت سخن بگوید تا در جریان باشند که ته خزانه را چقدر جارو کردند؟(که اکنون همین عرایض سابق ما را در سخنان اکنون رئیس بانک مرکزی ملاحظه می کنید.)

نکته دوم:بارها گفته ایم که بی مقدمه،اقدام به قطع یارانه مردم نکنند. بی مقدمه واکنش نشان می دهند. اول نرم نرمک با کارهای فرهنگی و خبری و رسانه ای زمینه های قبول اتفاق را به وجود آورند؛ بعدش اقدام کنند.(و شما این رهنمود چندوقت پیش ما را نیز در سخنان اخیر رئیس بانک مرکزی مشاهده می کنید که آقای سیف گفتند:«زمینه اجتماعی حذف یارانه ثروتمندان فراهم آمده است.»….)

مراتب قدردانی: نه،خداوکیلی حال کردید. هرچه ما به طنز می گوییم،مسؤولان عزیز،چندی بعد،آن را به صورت جدی مطرح می کنند و ما همینجا بر خود لازم می دانیم که از تواضع و توجه قابل تقدیر مسؤولان این دولت،کمال امتنان و تشکر را داشته باشیم. ولو تشکر خشک و خالی باشد. خب باشد؛ بالاخره کاچی که به از هیچی است. نیست؟…

محض نمونه: از آنجا که خیلی خیال نکنید الکی می گوییم و خالی می بندیم؛ این یک مورد را عرض می کنیم که چندی پیش در راستای آماده سازی سه دهک جامعه برای قطع یارانه شان،از مسؤولان فرهنگی ــ هنری و رسانه ای درخواست کردیم که کار فرهنگی بکنند. مثلاً چه اشکال دارد ترانه هایی در طول روز(و بلکه به صورت شبانه روزی) از رادیو ــ تلویزیون پخش و پلا شود که با اثرگذاری های عاطفی و احساسی،باعث شود که دهک های ثروتمند جامعه،خودشان به زبان خوش از خیر گرفتن یارانه شان که ممکن است پول توجیبی بچه شان هم نشود،بگذرند. فی المثل ترانه هایی با این مضامین:«از برت دامن کشان،رفتم ای یارانه جان….رفتم که رفتم….جانم، رفتم که رفتم…..»؛ یا مثلاً:«شد خزانه خالی از ریالیربُرد هرچه بود آن که بود خیالیرآفت خرمن ارز و دلار بودرنوبر گلشن شعر و شعار بودراز دل تنگم آه….چه بگویم چون کردهردل ما را خون کرده….» که اشاره به تحریم ها و سیاست های اقتصادی جهانی دارد، ولاغیر!

code

Email this page

نسخه مناسب چاپ