محک
نشست اوپک در وین
ابوالقاسم قاسم زاده
سیاسی‌ترین کنفرانس اوپک بعد از یک سال و نیم از دوران ریاست جمهوری ترامپ برای انجام مأموریت دولت سعودی در این سازمان در راستای طرح تحریم‌ها علیه ایران، در وین (اتریش) آغاز به کار کرد.

صد و هفتاد و چهارمین نشست اوپک در حالی برگزار شد که تصمیم سیاسی عربستان برای پایان دادن به توافق نفتی در حال اجرای اوپک، با مخالفت حداقل چهار عضو آن، ایران، عراق، الجزایر و ونزوئلا مواجه شد. زنگنه در آستانه سفر به وین و شرکت در اجلاس اوپک گفت «اوپک از ترامپ دستور نمی‌گیرد.»

سایت خبری، اقتصادی «بلومبرگ» درباره نشست اوپک نوشت: در حالی طرح افزایش تولید اوپک با اصرار سعودی‌ها و همراهی روسیه به عنوان صورت‌جلسه اصلی نشست اوپک مطرح شد که اقتصاد عربستان بیش از دیگر اعضای بزرگ این سازمان از این تصمیم متضرر می‌شد. پیش‌بینی بسیاری از کارشناسان اقتصادی نفت این بود که طرح پیشنهادی سعودی‌ها انجام مأموریت موظف و دستوری ترامپ از سوی آنها در اوپک بود. در حالی که تصویب این طرح بیش از دیگر اعضای اوپک عربستان را متضرر می‌کرد و پادشاهی آن را از کسب میلیاردها دلار درآمدی که بیش از بسیاری از اعضای اوپک به آن نیاز دارد، محروم می‌ساخت. از این رو به نظر می‌رسد مسائل اقتصادی به تنهایی نمی‌تواند تصمیم سعودی‌ها برای افزایش تولید را توجیه کند و این کشور بیش از مسائل اقتصادی، توجه خود را به مسائل سیاسی معطوف کرده بود. سعودی‌ها با طرح افزایش تولید فقط یک هدف را دنبال می‌کردند و آن جلب رضایت ترامپ بود.

با نگاه به نوشته‌های کارشناسان اقتصادی و سیاسی نفتی و جایگاه سازمان اوپک، می‌توان انگیزه نشست اوپک در وین را چنین خلاصه کرد:

۱ـ این نشست به ارزیابی بازار نفت از جایگاه تولید و خرید با درنظر گرفتن سیاست‌های نفتی ترامپ و افزایش تولید نفت شیل آمریکا در ایجاد نوسان منفی قیمت برای تولیدکنندگان نفت اوپک پرداخت. آینده‌نگری بازار مالی از فروش نفت و قیمت آن در آینده نزدیک با درنظر گرفتن جنگ تجاری که ترامپ آغاز کرده است و دیر یا زود، گریبان بازار نفت اوپک را نیز خواهد گرفت، اگر دغدغه همه اعضای اوپک نباشد، حداقل نگاه به آمادگی لازم برای مقابله با این بخش از جنگ تجاری ترامپ است که بعد از بحران افزایش تعرفه‌های تجاری برای اتحادیه اروپا، بخصوص برای کشورهای آلمان، فرانسه و انگلیس، اکنون چین را هدف گرفته است و تقابل تجاری در میدان روابط تجاری با نام «جنگ تجاری» را علنی کرده است.

۲ـ دولت ترامپ قصد داشت با استفاده از ابزار نفوذ بر عربستان، در اوپک اعمال نظر کند و به کمک سعودی و در تقابل با ایران، تولید اوپک را بالا ببرد اما رایزنی یک ساعته وزیران نفت ایران و عربستان، قبل از رأی‌گیری، این برنامه آمریکا را بی‌اثر کرد و نمایندگان ایران و عربستان با توافق یکدیگر، تصمیم‌سازی در اوپک را پیش بردند.

Email this page

نسخه مناسب چاپ