نصب نخستین پلاک ماندگار بر سر در خانه «یحیی فتح نجات»در کرمان
 

کرمان – خبرنگار اطلاعات : نخستین پلاک ماندگار با نام یحیی فتح نجات در راستای حفظ میراث ناملموس کشور از سوی اداره کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی وگردشگری استان کرمان و به پیشنهاد یونسکو بر سر در خانه موسس روزنامه کرمان امروز نصب شد.
«پلاک ماندگار به منظور پیگیری کنوانسیون ۲۰۰۳ یونسکو و پاسداری از میراث ناملموس بشری و پاسداشت ارزش های فرهنگی و میراثی کشور و تکریم این داشته های غیرقابل تکرار، ضمن تجلیل از خدمات یحیی فتح نجات و نقش بی بدیل ایشان در عرصه فرهنگ و مطبوعات استان کرمان بر سردر محل سکونت وی نصب می شود» این بخشی از نامه ای بود که اداره کل میراث فرهنگی استان توام با این پلاک منتشر کرده است.
بنا به این گزارش استاندار کرمان در آیین نصب پلاک ماندگار بر سردر خانه یحیی فتح‌نجات گفت :خدمات فرهنگی ۴۰ ساله فتح‌نجات در استان و شهر کرمان بسیار بوده واین خدمات نام نیکی از وی بر جای گذاشته است.
علیرضا رزم حسینی افزود:فعالیت های ۴۰ ساله یحیی فتح نجات در راستای حفظ ارزش ها و سنت های کرمانی قابل ستایش و تقدیر است .
وی یاد آورشد : نصب کاشی ماندگار از ابتکارات سازمان میراث فرهنگی است وهدف آن گرامیداشت افراد شاخص رشته های مختلف وحفظ میراث ناملموس کشورمان است.
علیرضا رزم حسینی همچنین با اشاره به ۴۰ سال سابقه کار مطبوعاتی و فرهنگی یحیی فتح نجات، افزود: امروز توفیقی حاصل شد تا از شخصیت برجسته ای که در استان کرمان خدمات فرهنگی قابل توجه ای داشته قدر دانی کنیم و پلاک ماندگاری را بر سردر منزلشان نصب کنیم تا هم برای اهالی ساکن در این محله و هم برای آیندگان به عنوان یک میراث فرهنگی باقی بماند و همه مردم و به ویژه مردم کرمان، بزرگان را بهتر بشناسند.
وی یاد آورشد :یحیی فتح نجات علاوه بر خدماتی که در عرصه مطبوعات به هم استانی های کرمانی اش ارائه داده است، چندین کتاب نیز تالیف کرده است که از این جمله می توان به کتاب «قصه ضرب المثل های کرمانی» اشاره کرد. این که ایشان قصد دارد داشته های سنتی و تاریخی کرمان را نگهبانی و در برخی موارد احیا کند، اتفاقی بسیار ارزشمند است.
در این آیین محمود وفایی، مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری استان کرمان نیز گفت: وجود فعالان عرصه علمی، فرهنگی و تاریخی در استان برای ما غرور آفرین است و امروز همگان جمع شده ایم تا از یکی از این عزیزان در عرصه روزنامه نگاری قدر دانی به عمل آوریم و جایگاه این عزیز را به عنوان میراث ناملموس حفظ کنیم.
وی تاکید کرد :باید بتوانیم با کمک مسئولان و دیگر نهادهای فرهنگی و هنری به معرفی و تثبیت میراث ناملموس کشورمان بپردازیم. مشاهیر و هنرمندان و بزرگان ما توانایی معنوی زیادی دارند و امیدواریم بتوانیم جایگاه و نقش آنان را در استان کرمان ماندگار کنیم.
او گفت :این اتفاقات هم باعث دلگرمی پیشکسوتان می شود و هم این که برای جوانان راه را روشن می کند و انشاالله که این امر ادامه یابد.
وفایی افزود :این پلاک به منظور پیگیری کنوانسیون ۲۰۰۳ یونسکو و پاسداری از میراث ناملموس بشری و پاسداشت ارزش های فرهنگی و میراث کشور و تکریم این داشته های غیرقابل تکرار نصب می شود.
یحیی فتح نجات نیز در این آیین گفت: هر چه دارم از لطف و کرم خداست و من خدمتگزار همه مردم دیار کریمان هستم. همکاری خانواده نجیبم در امر روزنامه نگاری، همسرم، دختران و پسرانم در این مسیر بسیار ارزشمند بود. از سوی دیگر همکاری و رفاقتی که در جمع همکارانم حاکم بود نیز بسیار موثر بوده است. امیدوارم که این کارکوچکی که من انجام داده ام به درد کرمانیان بخورد و در مسیر پیشرفت استان قدمی هرچند کوچک باشد.
وی افزود : متاسفانه ما در ایران اداره، سازمان و یا نهادی که به صورت اختصاصی از اندیشمندان و نخبگان حمایت و محافظت کند نداریم. بسیار می بینیم که نخبگان ما توسط دشمنان یا ترور شخصیت می شوند و یا مورد حمله فیزیکی قرار می گیرند. به عنوان مثال بسیار هستند نخبگانی که به دلیل اعتیاد از بین رفتند و نتوانستند چراغی برای آیندگان آنطور که باید روشن کنند. من که خودم را نخبه نمی دانم، من خاک پای مردم کرمان هستم، اما این را می گویم برای آیندگان که باید از نخبگان محافظت کرد، مانند محافظت از محیط زیست، زیراآنان هم آسیب پذیر هستند و هم زیر نظر دشمنان…

Email this page

نسخه مناسب چاپ