نقدینگی خرد به سمت کدام بازار می رود؟
مدیر سرمایه گذاری شرکت توسعه گوهران امید، ضمن تشریح رابطه بین نرخ سپرده، نرخ پس انداز و جریان نقدینگی در بازارها گفت: واقعیت این است که دولت در فکر کنترل تورم است؛ چراکه در شرایطی که همه فکر می کردند که ممکن است بانک ها به سمت افزایش نرخ سپرده ها و تسهیلات بروند تا نقدینگی را جمع کنند، بانک مرکزی عکس آن عمل کرد و سیاست کاهش را در پیش گرفت.

غلامرضا جواشی، با بیان اینکه سیاست های جدید بانک مرکزی در رابطه با کاهش سرعت گردش پول است، به پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، گفت: کاهش سرعت گردش پول ثبات قیمت ها را در پی خواهد داشت و با این شیوه تورم کنترل می شود، اما باید به این سوال ها هم پاسخ داد که آیا ثبات اقتصادی پدید می آید یا این که به رکود هم دامن زده می شود؟ همچنین نقدینگی های خرد به سمت کدام بازار متمایل می شود؟

مدیر سرمایه گذاری شرکت توسعه گوهران امید، با تاکید بر اینکه شرایط و اقدامات فعلی دولت باعث شده شاهد ثبات در قیمت ها باشیم، افزود: ثبات قیمت ها و کاهش گردش پول، موجب شده تا از جذابیت بازار طلا و ارز کاسته شود.

وی بازار مسکن را هم برای ورود نقدینگی های جدید مقصد مناسبی ندانست و یادآور شد: این نقدینگی ها خرد است و سرمایه های کوچک یا متوسط در بازار مسکن هم چندان موفق نخواهد بود، مگر این که بازار صنایع مسکن به بورس ورود کند.

کارشناس بورس در پاسخ به این پرسش که چه مسیری باید طی شود تا نقدینگی های خرد به طرف بازار سرمایه سوق پیدا کند؟ گفت: برای این که مجموعه این اقدامات به نتیجه برسد و عملی شود، باید ابزارهای مطلوب و مورد نظر صاحبان نقدینگی ها قابل استفاده باشد. در صورتی که بازار سرمایه محل جذب سرمایه های خارج شده از بانک ها و نقدینگی های جدید باشد پول وارد چرخه تولید می شود و چرخ صنایع حرکت می کند اما آنچه مد نظر سپرده گذار بانکی است ممکن است در بورس تامین نشود.

مدیر سرمایه گذاری شرکت توسعه گوهران امید راهکار بهبود جذابیت بازار سرمایه برای سپرده گذاران بانکی جهت انتقال نقدینگی به بورس را کاهش برخی مشکلات پیش روی شرکت ها و سهامداران آنها در بورس برشمرد و گفت: برای این که این اتفاق در کوتاه مدت بیافتد، حداقل کاری که می توان انجام داد این است که در بازار سرمایه چند مساله همزمان رعایت شود.

وی افزود: جذابیت بازار سرمایه به طور قطع به سودآوری آن است. اما باید به این نکته توجه کرد که سودآوری های شارپی و کوتاه مدت باعث ایجاد ضرر و زیان گروه های غیر حرفه ای می شود.

درست است که بخشی از ورود و خروج های آنی در کوتاه مدت یک انگیزه می باشد، ولی برای سرمایه گذاران خارج شده از بانک که آشنایی با بورس ندارند، با زیان همراه می شود.

بنابراین باید با فرهنگ سازی، دید کوتاه مدت سرمایه گذاری به دید بلند مدت تبدیل شود و همچنین تفکر استفاده از صندوق ها و مراجعه به مشاوره های حرفه ای رایج شود.

جواشی با اشاره به لزوم معرفی ابزارهای با درآمد ثابت به سرمایه گذاران ریسک گریز افزود: قطعا باید ابزارهایی با درآمد ثابت که ریسک آنها تا حدی با ریسک سپرده گذاری در بانک برابری می کند به سرمایه گذاران ریسک گریز معرفی شود.

معمولا سرمایه گذاران عام در اغلب کشورها مستقیما خود سراغ خرید سهم یک شرکت نمی روند بلکه به سراغ شرکت های تخصصی

سرمایه گذاری و فاندها می روند تا بتوانند هم از نظر اطلاعاتی و هم از نظر تخصص به آنها اعتماد کنند. در این شرایط پول سرمایه گذاران در حالت امنی قرار می گیرد از طرفی در بازه مشخصی تقریبا مشابه شرایط سپرده گذاری در بانک سود عایدشان می شود.

کارشناس اقتصادی معضل دیگر در بازار سرمایه را قیمت گذاری های دستوری دانست و تصریح کرد:به عنوان مثال صنایع پتروشیمی که جزو مهمترین صنایع بورسی هستند طی ماه های اخیر بارها به دلیل اعمال قوانین و سیاست های مختلف دستخوش ریسک های سیستماتیک مختلف شده اند.

از سوی دیگر مدیرعامل شرکت کارگزاری بانک پاسارگاد با تشریح شش مزیت سامانه جامع اطلاعات مشتریان (سجام) از پیشتازی این شرکت در ثبت نام این سامانه خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سمات، محمد عابد، دسترسی به تمام سرویس ‌های بازار سرمایه، نبود نیاز به احراز هویت مجدد در همه بخش های بازار، شفافیت دراطلاعات مشتریان، بروزرسانی به موقع و یکپارچه اطلاعات، متمرکز شدن پرداخت ها و عایدات نقدی شرکت ها و سهولت در مکاتبات و مراسلات را شش مزیت مهم ثبت نام در سامانه سجام اعلام کرد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ