نمایندگان عراقی: آمریکا مانع اصلی تشکیل دولت جدید است
سرویس خارجی: شماری از نمایندگان مجلس اعلای اسلامی عراق، دلیل تاخیر در تشکیل فراکسیون اکثریت پارلمان و تشکیل دولت را، دخالت‌های مستقیم واشنگتن اعلام کردند.
این نمایندگان در همین رابطه اعلام کردند: مانع اصلی تشکیل دولت عراق، دخالت‌های واشنگتن از طریق دیدارهای «برت مک‌گورک»، فرستاده «دونالد ترامپ» با شماری از نمایندگان جدید پارلمان به منظور متقاعد کردن آنها برای عدم پیوستن به ائتلاف «الفتح»، به رهبری «هادی العامری» است.
آنها افزودند: در بصره نیز یک پروژه خرابکارانه از سوی واشنگتن و «ریاض» برای هدف قرار دادن پروسه دموکراسی در عراق اجرا شد.این نمایندگان با تاکید بر ضرورت تشکیل دولت بر اساس ویژگی‌هایی که مرجعیت عالی شیعیان این کشور تبیین کرده، تصریح کردند: بیانیه مرجعیت شفاف است و شامل تمامی اعضای کابینه می‌شود و به شخص نخست‌وزیر منحصر نیست.
نمایندگان مجلس اعلای اسلامی عراق گفتند: واشنگتن تلاش می کند تا مانع کنار گذاشته شدن «حیدر العبادی»، نخست‌وزیر عراق از پست نخست‌وزیری شود و در همین راستا نیز تهدیدهای زیادی می کند و تظاهرات‌ مسالمت‌آمیز مردم بصره در اعتراض به آلودگی آبها، ضعف خدمات، بیکاری و … را نیز به اغتشاش کشاند تا در پروسه تشکیل دولت جدید عراق، خلل ایجاد کند.
در همین حال، روزنامه «الاخبار» لبنان در گزارشی نوشت، آمریکا پس از شکست دور اول فشارها در گفتگوهای مربوط به تشکیل دولت آتی عراق و ناکامی در تحمیل خواسته های خود، اکنون به دنبال فشارهای جدید بر این کشور است.در این گزارش آمده است: آمریکا متوجه شکست خود و موفقیت محور مخالف دخالت هایش در عراق شده است و اکنون به دنبال راه ها و برگ های جدیدی برای اعمال فشار بر این کشور است. همزمان، شبکه اجتماعی «توئیتر» نیز در همراهی با دولتمردان امریکایی برای اعمال فشار بر مخالفین واشنگتن در عراق، حساب کاربری «ابومهدی المهندس»، نایب رئیس سازمان الحشد الشعبی این کشور را مسدود کرد. کاخ سفید اما به این اقدامات نیز اکتفا نکرد و در بیانیه ای اعلام کرد: واشنگتن، دولت ایران را مسئول هرگونه حمله به نظامیان و تاسیسات آمریکا در خاک عراق می داند. از طرفی، روابط بغداد با ریاض نیز که در روزهای گذشته و در پی دخالت های عربستان در امور داخلی عراق و همچنین حمایت سعودی ها از حمله عناصر نفوذی به کنسولگری کشورمان در بصره رو به سردی گراییده بود، با درگیری لفظی وزرای خارجه آنها در نشست اتحادیه عرب بر سر جنگ یمن بیش از پیش شکننده شد. «ابراهیم الجعفری»، وزیر خارجه عراق در این نشست، از سیاست های منطقه ای سعودی ها به ویژه در «یمن» به شدت ابراز انزجار کرد و نماینده رژیم سعودی در این اتحادیه را به باد انتقاد گرفت. ابراهیم الجعفری همچنین در این نشست، خواستار واکنش این اتحادیه به حضور نظامیان ترکیه در خاک کشورش شد. در چنین شرایطی، برخی نمایندگان عضو ائتلاف «النصر» عراق گفتند: این ائتلاف همچنان « حیدرالعبادی» را نامزد خود برای تصدی پست نخست وزیری انتخاب کرده است.در تحولات و ناارامی های ضد دولتی این کشور در بصره نیز صدها عراقی بار دیگر با تظاهرات در مرکز این شهر خواستار برکناری فرمانده عملیات این استان شدند.
شرکت کنندگان تصاویری از نخست وزیر عراق در دست داشتند که بر روی آن خط قرمز کشیده شده بود. در خبر دیگری، رئیس ستاد مشترک ارتش پاکستان در دیدار با وزیر دفاع عراق در اسلام آباد گفت: پاکستان در مبارزه با تروریسم جهانی مرحله بزرگی را پشت سر گذاشته و آماده همکاری در زمینه های آموزش نظامی و فروش سلاح به عراق است. در تحولات امنیتی این کشور نیز، منابع عراقی از کشته شدن پنج تن و زخمی شدن ۳۲ نفر دیگر بر اثر انفجار یک خودروی بمب گذاری شده در شمال «تکریت» خبر دادند.

Email this page

نسخه مناسب چاپ