نگاهی به دلایل رشد شتابان شاخص بورس
شاخص بورس در هفته های گذشته دور جدیدی از رکوردشکنی را آغاز کرد که به عبور از مرز کانال ۱۲۳ هزار واحدی منجر شد.در فصل بهار، به دلیل ریسکهای عمومی سیستماتیک، سرمایه‌گذاران عمدتا در درجه اول به بازار دلار و سکه و در درجه دوم به بازار خودرو مسکن توجه نشان ‌دادند، اما به تدریج بورس هم مورد توجه قرار گرفت و این روزها شاهد رشد شتابان شاخص بورس هستیم.

به گزارش ایرنا، احسان رضاپور کارشناس مسایل اقتصادی و بازار سرمایه، درباره چشم‌انداز کوتاه و میان مدت بازار سرمایه گفت: روند حرکت بورس، تحت تاثیر عوامل اقتصادی سیاسی و اجتماعی و همچنین نوسان بهای کامودیتی ها (مواد پایه و معدنی) در بازارهای جهانی و تعیین تکلیف نرخ ارز قرار دارد.

رضاپور با بیان اینکه هر گونه رخداد مهم در این بخش‌ها روند حرکت بورس را تحت تاثیر قرار می دهد، اضافه کرد: در صورتی که شاهد

ریسک های جدید سیاسی و اقتصادی در داخل و خارج نباشیم و قیمت دلار با افت زیادی مواجه نباشد، می توان انتظار داشت که روند رشد بازار سرمایه تشدید شده و شاهد رونق بیشتری در این بازار باشیم.

وی افزود: همچنین، هرگونه اخبار نامطلوب که نشان دهنده افزایش ریسک‌های سیاسی و اقتصادی و نارضایتی ها و ناملایمت های اجتماعی باشد نیز باعث گرایش به بازار ارز و طلا شده و به تبع آن سرمایه‌گذاران از بازار بورس فاصله بیشتری خواهند گرفت.

کارشناس بازار سرمایه یادآور شد: هرجند با نزدیک شدن به زمان اعمال تحریم های امریکا در نیمه مرداد ماه به پیچیدگی‌های بازار سرمایه افزوده شده است.

وی به وضع بازار ارز اشاره کرد و ادامه داد: ارز از مهمترین عناصر در تعیین وضع فروش محصولات و شرکت های بورسی و ارزیابی درآمد آنها محسوب می شود که وجود بلاتکلیفی در نحوه تخصیص ارز به ویژه ارز صادراتی و نوع محاسبه آن در نرخ گذاری فروش داخلی آنها باعث شد که نوعی ابهام در میان این شرکت ها شکل بگیرد.

کارشناس بازار سرمایه به نقدینگی سرگردان در جامعه اشاره کرد و گفت: این نقدینگی سرگردان به بهانه های مختلف به دنبال فرصت‌های جدید سرمایه‌گذاری می گردد؛ در واقع دارندگان پول تلاش می‌کنند با سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف از جمله ارز و طلا قدرت خرید خود را حفظ کنند.

رضاپور اضافه کرد: این پول سرگردان در ماه‌های اخیر به طور پیوسته در حال گردش در بازارهای مختلف بوده که در اغلب موارد، باعث افزایش و بعضا حبابی شدن قیمت ها شده است.

کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: علت تاخیر در رشد بورس نسبت به بازار سکه و ارز این است که سرمایه‌گذاران در زمان بی‌ثباتی اقتصادی و محدود شدن امنیت خاطر به سراغ دارایی‌های نقد شونده مانند طلا و ارز می‌روند تا بتوانند در صورت نیاز آن را به سرعت به پول تبدیل کنند.

رضاپور اضافه کرد: البته باید توجه داشت در هفته های اخیر با رشد سریع و شتابان قیمت طلا و ارز مواجه بوده ایم، به طوری که دارای حباب قیمتی است و با ارزشی فراتر از ارزش واقعی معامله می‌شود.

وی یادآور شد: با فرض کاهش اندک نرخ دلار و عادی شدن شرایط سیاسی، رشد شاخص بورس به بالای ۱۲۰ هزار واحدی را نمی توان حبابی ارزیابی کرد.

وی به روند حرکت قیمت سهام شرکت های بورسی اشاره کرد و گفت: قیمت بسیاری از سهام در فصل بهار، ارزنده و مناسب بود اما به دلیل نگرانی‌های سیاسی و اقتصادی، تمایل برای خرید آنها پایین بود.اکنون با وجود رشد پرشتاب بورس، کف های قیمتی جدیدی برای سهام شرکت های بورسی ایجاد شده که ارزندگی آنها را حفظ می کند.

وی یادآور شد: در فصل بهار، به دلیل همان ریسک های عمومی سیستماتیک، سرمایه‌گذاران عمدتا در درجه اول به بازار دلار و سکه و در درجه دوم به بازار خودرو مسکن توجه نشان ‌دادند، اما به تدریج بورس هم مورد توجه قرار گرفت و این روزها شاهد رشد شتابان شاخص بورس هستیم.

وی اضافه کرد: با توجه به وضع نقدینگی امروز کشور، مخاطرات مربوط به حبابی شدن بورس بسیار بهتر و مناسبتر از مخاطرات حبابی شدن سایر بازارهاست؛ زیرا در صورت استفاده از این فرصت، سرمایه ها به سوی تولید و توسعه تولید و اشتغال سوق داده خواهد شد.

کارشناس بازار سرمایه به تاثیر نرخ ارز بر بورس اشاره کرد و گفت: بازار سرمایه به دلیل ابهامات فراوان در باره چشم انداز سیاسی و اجتماعی در ماه‌های پیش نتوانسته بود خود را با دلار ۴۲۰۰ تومانی وفق دهد.

وی افزود: در روزهای اخیر با آغاز ترمیم کابینه و مواضع مسئولان بحث امکان فروش ارز صادراتی شرکت های بورسی مانند پتروشیمی ها و فلزی ها در بازار ثانویه سامانه نیما جدی تر شد که باعث افزایش قیمت سهام شرکت‌ها و رشد اخیر شاخص بورس شده است.

Email this page

نسخه مناسب چاپ