نگاهی به فاکتور مهم بورس کالا
 

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس معتقد است که در شرایطی که سرمایه گذاران و افراد جامعه به دنبال سود بالا و حفظ ارزش پول شان هستند، باید با برنامه ریزی و اقدامات کارشناسی، زمینه ورود سرمایه ها به بازارهای رسمی فراهم شود. در این زمینه توسعه ابزارهای مالی بورس کالا همچون اوراق مبتنی بر کالاها و صندوق های کالایی می تواند از گزینه های اصلی باشد تا دیگر شاهد هجوم پول های سرگردان به سمت بازار های کاذب نباشیم.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) سید تقی کبیری اظهار کرد: امروز برای همگان اثبات شده که کشور نیاز به شفافیت حداکثری برای توسعه و جلوگیری از هر گونه سو استفاده اقتصادی دارد؛ از این رو تقویت بسترهای الکترونیک یکی از شاهراه های ایجاد شفافیت در فعالیت های اقتصادی است که در این زمینه می توان به کارکرد بورس کالای ایران در ایجاد شفاف در حوزه بازارهای کالایی اشاره کرد.

کبیری یکی از مشکلات اساسی که در حوزه پولی و مالی کشور با آن روبرو هستیم، نبود شفافیت است؛ هر جا آمار دقیق و واقعی از فعالیت ها وجود نداشته باشد، به طور طبیعی برآورد دقیقی از اوضاع نمی توان انجام داد هرچند در برخی از ساختارها تاحدودی توانسته ایم این ضعف شفافیت و اطلاعات را ترمیم کنیم اما هنوز رسیدن به وضع مطلوب راه بسیاری در پیش داریم.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی به ایجاد شفافیت در مبادلات کالاها از طریق عرضه در بورس کالا اشاره کرد و گفت: از مهمترین فاکتورهای بورس کالا، ایجاد شفافیت است. این فاکتور در اقتصاد ایران بسیار ارزشمند است چراکه خریدار و مصرف کننده در مبادله یک کالا در بورس به شکل واقعی از جزییات آن کالا همچون تولیدکننده، کیفیت، قیمت و سایر موارد مطلع می شوند و در رقابتی برابر به دادوستد می پردازند. وی با بیان اینکه بورس کالا طی یک دهه گذشته در حوزه شفافیت کمک بزرگی به اقتصاد کشور کرده است، گفت: فعالان صنعت به خوبی اوضاع گذشته بازار کالاها، معاملات زیرزمینی و رابطه ای و فسادها را به یاد دارند، اما شرایط امروز به هیچ عنوان قابل مقایسه با آن زمان نیست و آمار معاملات به واسطه بورس کالا برای همگان شفاف شده است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: این در شرایطی است که در خارج از بورس کالا، اطلاعات مبادلات کالاها و موارد مرتبط به دادوستدها، به مردم و مسوولان منعکس نمی شود.

Email this page

نسخه مناسب چاپ