نگاه هفته
* سراسر جهان این هفته صحنه اعتراضات مقامات و تظاهرات مردمی علیه تصمیم نابخردانه ترامپ در انتقال سفارت آمریکا به قدس بود. رئیس‌جمهوری آمریکا سرانجام همانگونه که وعده داده بود این هفته سفارت کشورش را از تل‌آویو به قدس منتقل کرد؛ اقدامی که خط قرمز مسلمانان محسوب می‌شود و به همین دلیل تاکنون هیچ کشوری به خود اجازه انتقال سفارت به قدس را نداده است. انتقال سفارت به قدس بدین معناست که این شهر مقدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی به رسمیت شناخته می‌شود. اقدام ترامپ حتی با واکنش متحدان اروپایی آمریکا مواجه شد. در همین راستا کشورهای اروپایی نیز صحنه تظاهرات علیه اقدام ترامپ بودند. اما سرکوبگری صهیونیست‌ها در روز انتقال سفارت، به شهادت ۶۰ فلسطینی و مجروح‌شدن حدود ۳۰۰۰ تن دیگر منجر شد.
* انتخابات پارلمانی عراق در کمال آرامش و امنیت برگزار شد. این اولین انتخابات عراق در دوره پساداعش محسوب می‌شود و موفقیت مسئولان بغداد در برگزاری این همه‌پرسی موضوعی است که نشان می‌دهد عراق بحران‌زده با گام‌هایی آهسته به سوی ثبات پیش می‌رود. در این انتخابات حزب سائوون وابسته به مقتدا صدر به پیروزی نسبی رسید و پس از آن ائتلاف النصر وابسته به الحشدالشعبی عراق در رده دوم قرار گرفت.
* داعش این هفته دو حمله تروریستی در فرانسه و اندونزی انجام داد که شماری کشته و زخمی برجا گذاشت در حمله این گروه تروریستی با سلاح سرد در مرکز پاریس دو تن کشته و شماری نیز زخمی شدند. همزمان داعش در اندونزی نیز سه کلیسا را هدف حملات انتحاری قرار داد که ۹ کشته و دهها مجروح برجا گذاشت.
* نهمین نشست گفتگوهای صلح سوریه این هفته در آستانه پایتخت قزاقستان برگزار شد. علاوه بر نمایندگان دولت و معارضان سوریه، کشورهای ضامن آتش‌بس در سوریه شامل ایران، روسیه و ترکیه نیز حضور داشتند. در بیانیه پایانی این اجلاس بر حفظ استقلال و تمامیت ارضی سوریه تاکید شد.
* مغز متفکر و تئوریسین جریان المستقبل لبنان به رهبری سعد حریری این هفته در پی شکست این گروه سیاسی از حزب‌الله در انتخابات پارلمانی، استعفا کرد. «نادر حریری» نفر دوم حزب‌المستقبل و رئیس دفتر نخست‌وزیر لبنان بود. سعد حریری نخست‌وزیر لبنان هم به شکست حزبش از حزب‌الله در انتخابات اذعان کرد.
* آمریکا در راستای خلع سلاح اتمی کره‌شمالی، این هفته خواستار خروج کامل مواد هسته‌ای از این کشور شد. واشنگتن از پیونگ یانگ درخواست کرد که برای انتقال و خارج‌کردن مواد هسته‌ای تسلیحات اتمی و موشک‌های دوربرد خود اقدامات لازم را انجام دهد. در همین راستا وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد: اگر کره‌شمالی زرادخانه هسته‌ای خود را کاملاً نابود کند، واشنگتن به بازسازی اقتصاد پیونگ یانگ کمک خواهد کرد.
* طالبان در حالی که حملات بهاری خود را به شدت افزایش داده است، این هفته ۵۴ نظامی افغان را در ولایت مختلف گشت. طالبان با حمله به مراکز امنیتی پلیس در ولایت «زابل» و «فراه» ۵۴ نیروی نظامی را کشت و شمار دیگری را زخمی کرد.
* اشغال جزیره «سقطری» یمن خشم مقامات انصارالله و همچنین دولت مستعفی این کشور را برانگیخت و دست آخر ابوظبی تحت فشارهای گسترده مجبور به پایین‌کشیدن پرچم امارات از این منطقه راهبردی شد. این در حالی است که نیروهای یمنی با چندین حمله موشکی مواضع ارتش عربستان در جیزان و همچنین انبار شرکت نفتی آرامکو را هدف گرفتند.
* حمله تروریستی به مسجد شیعیان آفریقای جنوبی این هفته خبرساز شد. منابع خبری اعلام کردند مهاجمان مسلح با حمله به مسجد امام حسین(ع) در شهرک «ورولام» در نزدیکی شهر «دوربان» یک نفر را به شهادت رساندند و دو نفر دیگر را زخمی کردند.
* آمریکا این هفته اعلام کرد: در صورتی که ترکیه از خرید سامانه اس۴۰۰ روسی منصرف شود به این کشور جنگنده «اف ـ ۳۵» می‌فروشد. واشنگتن با بیان این که ترکیه یکی از اعضای اصلی سازمان ناتو است و باتوجه به ناهمخوانی سامانه اس۴۰۰ روسی با تجهیزات این سازمان باید از خرید این سامانه انصراف دهد، گفت: اگر آنکارا می‌خواهد با آمریکا وارد یک معامله شود باید در قبال چیزی که به دست می‌آورد از برخی خواسته‌های خود چشم‌پوشی کند.
* نخست‌وزیر سابق پاکستان این هفته در سخنانی بی‌سابقه به دست‌داشتن افراد این کشور در حمله تروریستی به شهر «بمبئی» هند اذعان کرد. نواز شریف گفت: گروه‌های پاکستانی مسئول حادثه تروریستی بمبئی و کشته‌شدن اتباع هندی هستند و باید در این زمینه پاسخگو باشند. در این حال، اداره امنیت ملی پاکستان ضمن محکوم‌کردن اظهارات نوازشریف درباره دست‌داشتن افراد پاکستانی در حمله به بمبئی اعلام کرد: اسلام‌آباد هیچ نقشی در این حمله نداشته است.
* سناتوربرنی سندرز این هفته نظام حاکم بر آمریکا را متهم به اجرای عدالت در راستای منافع ثروتمندان کرد. سندرز با بیان این که باور این مساله احمقانه است که ما عدالت را برای همگان اجرا می‌کنیم، گفت: در نظام آمریکا اجرای عدالت مختص ثروتمندان است و این افراد با ارتکاب هر جرمی می‌توانند با اتکا بر ثروت و قدرت آزادانه در جامعه جولان دهند. از طرفی، سندرز با انتقاد از حضور افراد جنگ‌طلب در دولت آمریکا اعلام کرد: واشنگتن پاسخگویی به تمامی مشکلات موجود را در نظامیگری جستجو می‌کند.
* سرویس خارجی

Email this page

نسخه مناسب چاپ