نگاه هفته
* توافق تاریخی رئیس‌جمهوری آمریکا با رهبر کره‌شمالی پس از سال‌ها کشمکش و درگیری بر سر مسائل هسته‌ای پیونگ‌یانگ، این‌ هفته خبرساز شد. ترامپ در دیدار با رهبر کره‌شمالی در سنگاپور در حالی که متعهد به تضمین امنیت این کشور در ازای خلع‌ سلاح هسته‌ای پیونگ‌یانگ شد توافقنامه‌ای تاریخی را با «کیم‌جونگ اون» امضا کرد. ترامپ پس از امضای این توافق ضمن تشکر از اقدام جسورانه رهبر کره‌شمالی برای برداشتن اولین گام شجاعانه در راستای خلع‌سلاح هسته‌ای اعلام کرد که این روند به زودی آغاز می‌شود.‌ترامپ همچنین با بیان این‌که هیچ امتیازی برای انجام این دیدار ندادیم گفت: روند تحریم‌ها تا پایان خلع‌سلاح هسته‌ای پیونگ‌یانگ ادامه خواهد داشت.

رهبر کره شمالی نیز گفت: دیدار تاریخی با ترامپ داشتیم و به مرحله جدیدی پا گذاشتیم و جهان شاهد تغییر گسترده خواهد بود. این در حالی است که توافقنامه تاریخی ترامپ و «اون» با استقبال کشورهای مختلف جهان روبرو شد.

* نشست کشورهای گروه هفت در کبک کانادا این هفته در حالی آغاز شد که رهبران این کشورها اعلام کردند که تسلیم سیاست‌های رئیس جمهوری آمریکا نخواهند شد. دونالد تاسک رئیس شورای اروپا نیز در جریان سخنرانی در این نشست ترامپ را متهم به تضعیف و به چالش کشاندن نظم جهانی کرد و گفت: ما تلاش‌هایمان را برای متقاعد کردن رئیس جمهوری آمریکا درباره دست کشیدن از تضعیف نظم جهانی متوقف نمی‌کنیم. در این حال با اوجگیری اختلافات درونی این گروه بر سر مسائلی از قبیل تعرفه‌های تجاری آمریکا علیه متحدان خود، بازگشت روسیه به گروه هفت و همچنین نوع تعامل با ایران بر سر برجام، رئیس جمهوری آمریکا در اقدامی ناگهانی تنها چند ساعت بعد از صدور بیانیه پایانی در اعتراض به مواضع نخست‌وزیر کانادا مبنی براین که تعرفه‌های تجاری آمریکا توهین‌آمیز هستند موافقت خود با این بیانیه مشترک را پس گرفت. در عین حال این اقدام ناشایست ترامپ با انتقادهای فراوانی از سوی متحدان ایالات متحده مواجه شد. ‌در چنین شرایطی نخست‌وزیر انگلیس نیز از مقابله با اقدامات یکجانبه تجاری آمریکا خبر داد.

* تحولات عراق این هفته تحت‌الشعاع ۳ رویداد مهم قرار گرفت.

نخست‌ آنکه در ادامه تنش‌ها و اختلافات سیاسی پس از برگزاری انتخابات پارلمانی این کشور، تعداد زیادی از صندوق‌های آرای مردم در یک آتش‌سوزی عمدی در منطقه «الرصافه» بغداد به آتش کشیده شدند تا کلاف سر در گم بحران سیاسی این کشور همچنان در هم تنیده و پیچیده باقی بماند و امیدها برای تشکیل دولت آینده این کشور را کم رنگ کند. این اقدام، شماری از رهبران ائتلاف‌های انتخاباتی را بر آن داشت تا بر طبل تجدید انتخابات پارلمانی این کشور بکوبند و از سویی، احزاب پیروز را نیز به مخالفت با این خواسته واداشت و نسبت به وقوع یک جنگ داخلی گسترده هشدار دادند. در دومین تحول، ارتش ترکیه در بحبوحه تشدید تنش‌ها میان عراقی‌ها به بهانه مقابله با «پ.ک.ک» به شمال عراق لشکر کشید و اردوغان از تصرف «قندیل» این کشور در روزهای آینده خبرداد.

* تظاهرات روز جهانی قدس این هفته در بیشتر کشورها از جمله اروپا برگزار شد. تظاهرات مردم جهان امسال به دلیل اقدام ترامپ در انتقال سفارت آمریکا به قدس، گسترده‌تر از سال‌های گذشته بود. در ایران نیز این تظاهرات در ۹۰۰ شهر برگزار شد. اما سرکوب تظاهرات روز جهانی قدس در غزه توسط نظامیان صهیونیست، چهار شهید و بیش از ۶۰۰ مجروح برجا گذاشت. از طرفی این هفته مردم کرانه‌باختری در حمایت از غزه به پا خاستند و تظاهراتی گسترده برگزار کردند.

* بشار اسد این هفته در اظهاراتی با تأکید بر اینکه حضور ایران در سوریه قانونی است، خط بطلانی بر ادعاهای غرب کشید. اخیراً برخی مقامات و رسانه‌های غربی ادعا کرده بودند که نیروها و مستشاران ایران و حزب‌الله لبنان باید از سوریه خارج شوند. اما اسد به صراحت گفت که حضور ایران و حزب‌الله در سوریه قانونی و به درخواست دولت دمشق است و حضور آمریکا و برخی کشورهای غربی غیرقانونی است. از طرفی حمله هوایی ائتلاف آمریکا به حسکه در سوریه این هفته ۱۸ کشته برجا گذاشت که همگی غیرنظامی بودند.

* جریان «۸ مارس» لبنان وابسته به حزب‌الله این هفته برای تشکیل دولت به نخست‌وزیری سعد حریری خط قرمز تعیین کرد. ۸ مارس اعلام کرد باید یک وزیر از اهل تسنن خارج از حزب‌المستقبل به رهبری حریری، در درون کابینه جدید لبنان قرار گیرد. ۸ مارس تأکید کرد که بدون درنظر گرفتن این شرط، دولت جدید تشکیل نخواهد شد.

* سعودی‌‌ها از بیم تسری ناآرامی‌ها و اعتراضات ضد دولتی اردنی‌ها به عربستان و آغاز موج جدید «بهار عربی» در کشورهای عرب حاشیه خلیج‌فارس، نشستی ۴ جانبه با حضور رهبران کویت، امارات، اردن در شهر مقدس «مکه» برگزار کردند و ۵ر۲ میلیارد دلار به دولت اردن برای خاموش کردن اعتراضات ضد دولتی مردم این کشور کمک کردند.‌این هفته همچنین رسانه‌های غربی نوشتند که «بن‌سلمان» ولیعهد سعودی در ازای سلب آزادی‌های سیاسی و حقوقی فعالان این کشور، به مردم آزادی‌های اجتماعی می‌دهد تا از فشار افکار عمومی و واکنش‌های داخلی و بین‌المللی بکاهد.‌این هفته همچنین تنش‌های عربستان با قطر پس از تصمیم «دوحه» برای خرید سامانه دفاع هوایی «اس ۴۰۰» از روسیه تشدید شد و دولت قطر ضمن بی‌پشتوانه خواندن تهدیدات «ریاض»، کشور عربستان را فاقد توانایی و قدرت لازم برای تأثیرگذاری بر مناسبات خوب «دوحه» و «تهران» عنوان کرد.

* حملات سنگین ارتش و انصارالله یمن به مواضع و تجمع مزدوران عربستان در جنوب «الحدید» و سواحل غربی یمن این هفته به هلاکت دست‌کم ۴۲۰ تن و زخمی‌شدن صدها تن دیگر از مزدوران ائتلاف سعودی انجامید. به گفته منابع یمنی، حجم حملات و عملیات یمنی‌ها علیه متجاوزان سعودی آنچنان سنگین بود که اجازه انتقال کشته‌ها و زخمی‌های مزدور و متجاوز را به ائتلاف سعودی نداد و صدها کشته و زخمی در بیابان‌های سواحل غربی یمن بر روی زمین برجا ماندند. این در حالی است که یمنی‌ها پیشتر درباره تبدیل این منطقه به «گورستان» ائتلاف سعودی بارها هشدار داده بودند.

* دولت افغانستان با اشاره به پیشنهاد علمای این کشور مبنی بر نامشروع بودن انفجارها و حملات انتحاری،‌ این هفته با گروه طالبان آتش بس یک طرفه اعلام کرد. همزمان با پذیرش آتش بس از سوی طالبان، این گروه با تشدید حملات به مراکز امنیتی در ولایات مختلف ۵۹ نظامی افغان را کشت.

* مجله «نیویورکر» آمریکا این هفته در گزارشی گوشه‌ای دیگر از اقدامات ضد ایرانی و خصمانه «امارات» را افشا کرد. در این گزارش به دیدارهای مقامات ارشد اماراتی و رهبران رژیم صهیونیستی در کشور «قبرس» با هدف هماهنگی و همکاری برای انجام اقدامات و اتخاذ سیاست‌های ضد ایرانی این دو رژیم اشاره شده است.‌«نیویورکر» همچنین از دیدارهای نتانیاهو با «یوسف العتیه»،‌ سفیر امارات در آمریکا نیز پرده برداشت که بارها در واشنگتن صورت گرفته است.

* ارتش لیبی این هفته در آستانه آزادسازی کامل شهر «درنه» از اشغال تروریست‌ها قرار گرفت. در همین راستا ارتش لیبی به فرماندهی ژنرال «خلیفه حفتر» سواحل و ورودی‌های مهم این شهر را بازپس گرفت و حلقه محاصره تروریست‌های القاعده و رهبران این گروه در مرکز شهر «درنه» را تنگ‌تر کرد.‌

سرویس خارجی

Email this page

نسخه مناسب چاپ