نگاه هفته
* نظام حکومتی ترکیه این هفته رسماً با برگزاری مراسم ادای سوگند اردوغان رئیس جمهوری منتخب این کشور از پارلمانی به ریاستی تغییر یافت. در همین راستا، اردوغان با حضور در پارلمان ترکیه در جمع نمایندگان مراسم تحلیف ریاست جمهوری را به جا آورد. همچنین مراسم آغاز به کار رسمی اردوغان ساعاتی پس از ادای سوگند، با حضور سران ۵۰ کشور در کاخ «بش تپه» آنکارا برگزار شد. در این حال، اردوغان پس از آغاز به کار در دوره جدید ریاست جمهوری، اعضای جدید کابینه دولت ترکیه را معرفی کرد که بر اساس آن «چاووش اوغلو» در سمت وزیر خارجه ابقا و داماد وی نیز وزیر خزانه‌داری این کشور شد.

* حملات وحشیانه عربستان به غیرنظامیان یمنی این هفته نیز همچنان ادامه داشت و جنگنده‌های سعودی مناطق مختلف این کشور از جمله استان «الحدیده» را آماج حملات خود قرار دادند. در این حملات شماری از زنان و کودکان یمنی کشته شدند. از سوی دیگر شکست‌های میدانی ائتلاف سعودی در جبهه «الحدیده» نیز این هفته با کشته شدن صدها مزدور عربستان همچنان ادامه داشت تا جاییکه بیمارستان‌های «عدن» و «المخا» یمن به علت پذیرش گسترده اجساد و زخمی‌های این عملیات، حالت فوق‌العاده اعلام کردند.

* روسیه این هفته با واکنش به ادعای آمریکا و متحدانش از جمله عربستان مبنی بر لزوم خروج ایران از سوریه، آب پاکی را روی دست آنها ریخت. سخنگوی کرملین به صراحت اعلام کرد که برخی شایعات مبنی بر توافق احتمالی پوتین و ترامپ در دیدار قریب الوقوع آنها برای خروج نیروهای مستشار ایرانی از سوریه کذب محض است و حضور ایران در سوریه قانونی است. این هفته همچنین ارتش سوریه با استقرار گسترده در مرزهای اردن و آزادسازی مهم‌ترین گذرگاه این منطقه، ضربه سختی به تروریست‌ها زد. اما این پیروزی به مذاق صهیونیست‌ها خوش نیامد و جنگنده‌های اسرائیلی این هفته بار دیگر فرودگاه نظامی «تی ـ ۴» در حومه حمص را هدف قرار دادند که البته پدافند هوایی سوریه این حمله را ناکام گذاشت.

* پکن همزمان با آغاز دور جدید اعمال تعرفه ۲۵ درصدی از سوی ترامپ بر کالاهای چینی این هفته رسماً جنگ تجاری با آمریکا را کلید زد. چین در واکنش به تعرفه ۲۵ درصدی ترامپ بر روی ۳۴ میلیارد دلار کالاهای این کشور، در اقدامی متقابل ۵۴۵ قلم کالای آمریکایی را به همان میزان شامل افزایش تعرفه کرد.

* رژیم صهیونیستی این هفته نیز تظاهرات موسوم به «بازگشت» فلسطینی‌ها در غزه را که پانزدهمین تظاهرات از این نوع بود، سرکوب کرد. نظامیان صهیونیست طبق معمول از گلوله‌های جنگی برای سرکوب تظاهرکنندگان استفاده کردند که موجب شهادت یک فلسطینی و زخمی شدن ۴۰۰ تن دیگر شد.

این هفته همچنین صهیونیست‌ها کشتی «آزادی ۲» را که قصد داشت با هدف رفع حصر غزه، از بندر غزه راهی آب‌های آزاد شود، توقیف و همه هشت سرنشین آن را بازداشت کردند.

* وزیر خارجه آمریکا این هفته در راستای مذاکرات هسته‌ای برای خلع سلاح کره شمالی، با هدف دسترسی به فهرست تاسیسات اتمی این کشور به پیونگ یانگ رفت. «مایک پمپئو» در این سفر رایزنی‌‌های خود با مقامات کره شمالی را بسیار سازنده خواند.

* تظاهرات ضد دولتی در نیکاراگوئه که از دو ماه قبل آغاز شده است، این هفته نیز سرکوب شد و ۱۴ کشته برجا گذاشت. معترضان خواستار استعفای «دانیل اورتگا» رئیس جمهوری نیکاراگوئه هستند.

سرویس خارجی

Email this page

نسخه مناسب چاپ