نگاه هفته
* تحولات این هفته عراق تحت‌الشعاع اظهارات جنجال‌برانگیز و ضد ایرانی ترامپ قرار داشت. سخنان وی که دلیل حضور و تداوم نظامیان کشورش در خاک عراق را رصد و زیر نظر قرار دادن ایران اعلام کرده بود، با واکنش شدید و تند مقامات سیاسی و رهبران گروه‌های مقاومت عراق روبه‌رو شد و شماری از آنها خواستار اخراج فوری نیروهای آمریکایی از کشورشان شدند. نمایندگان پارلمان عراق نیز پس از این واکنش‌ها، طرح اصلاح توافق‌نامه امنیتی بغداد ـ واشنگتن را با هدف بیرون کردن نظامیان خارجی از جمله آمریکایی‌ها کلید زدند و آن را در دستور کار قرار دادند.

* تشکیل دولت لبنان که از هفت ماه قبل به دلیل کارشکنی و مداخله برخی کشورهای منطقه‌ای مخالف مقاومت، با چالش مواجه شده بود، سرانجام این هفته شکل گرفت. در دولت جدید، کرسی‌های وزارتی حزب‌الله از دو به سه کرسی افزایش یافت که همین موضوع سبب ناخرسندی اسرائیل و آمریکا شد. برخی گزارش‌ها حاکیست دولت لبنان درخواست آمریکا برای عدم حضور وزرای حزب‌الله در کابینه را نپذیرفت. در این راستا سیدحسن نصرالله این هفته در سخنانی اعلام کرد که هدف اسرائیل از ادعای نقش حزب‌الله در دولت لبنان، دشمن‌تراشی و تشنج‌آفرینی است.

* همزمان با تهدیدهای آمریکا علیه ونزوئلا و یک روز پس از آنکه واشنگتن ارتش و بانک مرکزی ونزوئلا را به نافرمانی فرا خواند، هشت کشور اروپایی و کانادا هم رهبر مخالفان ونزوئلا را به رسمیت شناختند. همزمان ترامپ هم اعلام کرد گزینه نظامی علیه ونزوئلا روی میز است. این در حالی است که نیکلاس مادورو رئیس‌جمهوری قانونی ونزوئلا ترامپ را تهدید کرد که در صورت توطئه برای سرنگونی او، با تبعات فراتر از تصور روبرو خواهد شد.

* آمریکا که از مدت‌ها پیش به بهانه‌های مختلف از جمله متهم کردن مسکو به نقض پیمان موشکی هسته‌ای به دنبال لغو این معاهده بود این هفته خروج از این پیمان را اعلام کرد. «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا در همین رابطه اعلام کرد که واشنگتن به مدت ۱۸۰ روز از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میانبرد با روسیه خارج می‌شود. رئیس‌جمهوری آمریکا هم در پی اعلام خروج کشورش از پیمان موشکی هسته‌ای مسکو را به پاسخ نظامی به خاطر نقض این پیمان تهدید کرد؛ اقدامی که از سوی همتای روسی وی بی‌پاسخ نماند و پوتین نیز ضمن صدور دستور خروج روسیه از معاهده موشکی هسته‌ای، فرمان تولید موشک‌های جدید مافوق صوت را صادر کرد. وزارت خارجه روسیه هم با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که پاسخ مسکو به هر اقدام آمریکا در زمینه تولید، گسترش و استقرار موشک‌های میانبرد بسیار سخت و کوبنده خواهد بود.

* سوریه که از آغاز بحران آن در هشت سال گذشته مورد بی‌مهری سران رژیم‌های عربی قرار گرفت و یکی پس از دیگری با آن قطع رابطه کردند، اکنون و در پی پیروزی‌های پی در پی ارتش آن، به آغوش اعراب بازگشته است. در همین چارچوب، هشت کشور مصر، الجزایر، لبنان، عراق، تونس، سودان، امارات و بحرین این هفته موافقت خود را با بازگشت سوریه به اتحادیه عرب اعلام کردند.

* «الازهر» مصر و واتیکان این هفته در «ابوظبی» امارات سند «برادری» امضا کردند. «پاپ فرانسیس» رهبر کاتولیک‌های جهان و «احمد الطیب»، شیخ «الازهر» مصر که در اقدامی هماهنگ هر ۲ به کشور امارات سفر کرده بودند در دیدار با یکدیگر ضمن امضای این سند، بر لزوم مقابله با «افراطی‌گری» تأکید کردند.

* رئیس‌جمهوری آمریکا که چند هفته پیش فرمان خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان را صادر کرده بود این هفته از باقی ماندن بخشی از نیروهای کشورش در افغانستان خبر داد. ترامپ گفت: طرحی را در دست اجرا دارد که براساس آن بخش کوچکی از نظامیان آمریکایی در افغانستان باقی می‌مانند تا برخی اهداف اطلاعاتی و امنیتی مورد نظر را دنبال کنند. همزمان با اظهارات ترامپ، روزنامه نشنال اینترنت در گزارشی اعلام کرد که برقراری صلح در افغانستان بدون خروج نیروهای آمریکایی از این کشور هرگز میسر نخواهد شد. این در حالی است که منابع رسانه‌ای از تشکیل کمیته مشترک میان واشنگتن و طالبان برای ایجاد ساز و کار خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان خبر دادند.

* «ندیم افضل چن» مشاور سیاسی نخست‌وزیر پاکستان این هفته اعلام کرد که بصیرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی ایران ستودنی است. در این حال مردم پاکستان همزمان با ایام دهه فجر با نصب بنرهایی حاوی تصاویر امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری در خیابان‌های اسلام‌آباد، همچنین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی را گرامی داشتند.

* سرویس خارجی

Email this page

نسخه مناسب چاپ