هشتاد و پنجمین سالروز ولادت شهید دکتر بهشتی در قم برگزار می‌شود
 

سرویس سیاسی ـ اجتماعی: همزمان با هشتاد و پنجمین سالروز تولد شهید مظلوم آیت‌الله دکتر بهشتی، کانون دانش آموختگان دبیرستان دین و دانش قم در تهران اعلام موجودیت کرد.

به گزارش خبرنگار ما، مدرسه دین و دانش قم به عنوان یکی از نخستین تجربیات مدارس دینی با اهتمام شهید دکتر بهشتی، رسالت تعلیم همان گفتمان درون دینی و علوم تجربی را بردوش کشید و توانست نسلی متعلم به علوم روز و متعهد به ارزش‌های معنوی را تربیت کند و الگوی سایر مدارس دینی شود.

دکتر سیدمحمدصادق طباطبایی، محمدحسن اصغرنیا و نصرت‌الله شادنوش سه تن از شاگردان شهید دکتر بهشتی در دبیرستان دین و دانش قم دیروز در نشست خبری ضمن تشریح برنامه‌های این کانون، به خصوصیات اخلاقی و انقلابی شهید دکتر بهشتی پرداختند.

دکتر سیدمحمدصادق طباطبایی به عنوان نخستین دانش‌آموخته دبیرستان دین و دانش در سخنانی با اشاره به این‌که دبیرستان دین و دانش قم با یک کلاس با ظرفیت حدود ۲۸ دانش‌آموز راه‌اندازی شد گفت: در بدو امر، بحث‌های زیادی در آن مطرح می‌شد و برخی دانش‌آموزان نسبت به دکتر شریعتی مواضع تندی داشتند که شهید بهشتی در سخنرانی‌های خود، طلاب را راهنمایی می‌کرد و خطاب به آنها می‌گفت که این دبیرستان تأسیس شده است که شیوه و سلوک طلاب با مردم و اشخاص مختلف را شفاف کنیم.

وی با اشاره به این‌که دبیرستان دین و دانش قم در سال ۱۳۳۴ توسط دکتر بهشتی تأسیس شد، گفت: همزمان با تعلیم دروس حوزوی، علوم جدید از جمله تاریخ اسلام، جغرافیای اسلام، زبان خارجی و… در این مدرسه تدریس می‌شد و شهید بهشتی زبان انگلیسی، آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی عربی و شهید دکتر مفتح شرعیات را تعلیم می‌دادند.

طباطبایی با تأکید بر این‌که یکی از ویژگی‌های شهید بهشتی کشف استعداد‌ها و پرورش آن‌ها بود، گفت: در جشن بعثت همان سال، از دانش‌آموزان خواسته شد که انشایی با موضوع «بهترین صفت یک مرد»‌ بنویسند که خوشبختانه انشای بنده در بین تمامی نوشته‌ها مقام نخست را کسب کرد.

دانش‌آموخته دبیرستان دین و دانش به کارهای اصولی شهید بهشتی اشاره کرد و گفت: از شیوه‌های خاص شهید بهشتی این بود که کارها و امور را سرسری نمی‌گرفت و با اتخاذ شیوه‌های درست و منطقی با مسائل برخورد می‌کرد.

طباطبایی به نحوه اعزام شهید بهشتی به آلمان و پذیرش مسئولیت مرکز اسلامی‌ هامبورگ پرداخت و گفت: دو سال از رحلت آیت‌الله العظمی بروجردی سپری شده بود که حضرات آیات میلانی و خوانساری تمهیداتی اندیشیدند و در سال ۴۶، شهید بهشتی را برای مسئولیت سرپرستی مرکز اسلامی هامبورگ به آلمان اعزام کردند و در آن زمان، انجمن‌های اسلامی در هامبورگ و چند شهر دیگر آلمان شکل گرفت.

وی افزود: شهید بهشتی در کنگره انجمن‌های اسلامی در آلمان همواره بر مستقل بودن فعالیت این انجمن‌ها تأکید می‌کرد و یکی از توصیه‌های ایشان این بود که این انجمن‌ها باید به شکل صنفی فعالیت و براساس اهداف اسلامی با فقر و بی‌عدالتی مبارزه کنند.

طباطبایی در ادامه سخنانش با تأکید بر این‌که شهید بهشتی هر زمان که با چهره مستعدی مواجه می‌شد، هرگز او را رها نمی‌کرد و تحت تعلیم و آموزش قرار می‌داد به دیگر خصوصیات شهید بهشتی اشاره کرد و اظهار داشت: شیوه اداره دبیرستان دین و دانش از سوی شهید بهشتی به این صورت بود که دائماً برای اولیای دانش‌آموزان پرسشنامه‌هایی را ارسال می‌کرد و از آنان می‌خواست که پاسخ آن‌ها را بدهند و وقتی پرسش اولیا می‌رسید ایشان تک‌تک سؤال‌ها و پاسخ‌ها را با حضور اولیا و دانش‌آموزان به بحث می‌گذاشت.

وی افزود: مورد دیگر خصوصیات اخلاقی شهید بهشتی این بود که در آن زمان چون امکانات تکثیر نامه‌ها محدود بود، ایشان تمامی مکاتبات و پاسخ‌های خود را آرشیو می‌کردند تا در زمان لازم از آنان استفاده شود.

طباطبایی همچنین با اشاره به این‌‌که بسیاری از خصوصیات اخلاقی شهید بهشتی مانند امام موسی صدر بود و این شایستگی را داشتند که به یکی از مجتهدهای مسلم تبدیل شوند، گفت: در سال ۴۴، محمدباقر صدر که پسرعموی امام موسی صدر بود از آیت‌الله العظمی خویی نقل می‌کرد که وقتی امام موسی صدر قصد عزیمت از نجف را داشتند، به ایشان گفته شد که نرود، چون اگر دو سه سال دیگر در حوزه بماند، جزو برجسته‌ترین فقهای روز خواهند شد که در جواب، امام موسی صدر می‌گوید که، محل حوزه‌ها برای من تنگ است و ما باید وارد اجتماع شویم و کار ناتمام سیدجمال‌ الدین اسدآبادی را به پایان برسانیم؛ با این تفاوت که خطای او را مرتکب نشویم. چون سیدجمال‌الدین اسدآبادی قصد داشتند اصلاحات را از رأس شروع کنند و البته به جایی نمی‌رسید.

امام موسی صدر معتقد بود که باید وارد اجتماع شود و دست قشرهای ضعیف و مردمی جامعه را بگیرد تا وقتی که وارد جامعه می‌شوند، بتوانند حق خود را بگیرند. این خصوصیات اخلاقی امام موسی صدر مانند شهید بهشتی است و پس از سال‌ها، مراکز و تأسیساتی که هر دو فرد ایجاد کرده‌اند، با قدرت و اهداف والایی که دارند به فعالیت خود ادامه می‌دهند.

گفته‌های اصغرنیا

در ادامه این گفتگو، محمدحسن اصغرنیا یکی دیگر از شاگردان شهید بهشتی در دبیرستان دین و دانش، گفت: جشن هشتاد و پنجمین سالگرد ولادت شهید آیت‌الله دکتر بهشتی را همزمان با عید سعید غدیر خم در دبیرستان دین و دانش قم برگزار می‌کنیم.

وی به تاریخچه تأسیس دبیرستان دین و دانش قم در سال ۱۳۳۴ اشاره کرد و گفت: در آن سال وزیر فرهنگ وقت (دکتر محمود مهران) در نامه‌ای به درخواست حجت‌الاسلام مهدی حائری یزدی پاسخ می‌دهد که «طبق رأی جلسه شورای عالی فرهنگ اجازه تأسیس یک باب دبیرستان کامل پسرانه به نام «دین و دانش» به شما داده می‌شود که در شهرستان قم به مدیریت خود دائر کنید، مشروط بر این‌که تمامی مقررات وزارت فرهنگ را دقیقاً اجرا کنید و چنانچه بعداً بخواهید محل آموزشگاه را تغییر دهید، باید قبلاً نظر وزارت فرهنگ را جلب کنید. این امتیاز قابل انتقال به غیر نیست.»

به دنبال این نامه، آقای حائری یزدی در تاریخ ۲۵ر۶ر۳۴ در نامه‌ای به اداره فرهنگ شهرستان قم می‌نویسد: محترماً اشعار می‌دارد چون اینجانب برای ادامه معالجه عارضه کسالت درد سر ناگزیرم که مدتی در طهران اقامت داشته باشم، متمنی است تا اطلاع ثانوی در موارد رسمی کارهای جاری دبیرستان دین و دانش قم، امضاء جناب آقای سیدمحمد بهشتی دبیر محترم دبیرستان حکیم نظامی قم را به پای امضاء اینجانب تلقی فرمائید. نوید امتنان و تشکر است با تقدیم احترامات فائقه مهدی حائری یزدی.»

اصغرنیا با اشاره به این‌که شهید بهشتی تزی داشت مبنی بر این‌که اگر نهالی کاشته می‌شود، باید منتظر محصول آن ماند، گفت: انگیزه شهید بهشتی، این بود که افرادی را تربیت کند که به عنوان سرمایه‌های اجتماعی، اداره‌کننده آینده کشور باشند.

وی افزود: از خصوصیات شهید بهشتی به عنوان مسئول دبیرستان این‌ بود که مستقیماً بر کار دانش‌آموزان نظارت و کارنامه آنان را شخصاً امضا می‌کرد. شهید بهشتی از ساعت سه بعدازظهر که مدرسه دین و دانش تعطیل می‌شد، اقدام به تشکیل کلاس‌های تربیتی علوم جدید می‌کرد و دانش‌آموزان را با دروس جدید آشنا می‌ساخت.

دانش‌آموخته دبیرستان دین و دانش با اشاره به این‌که بسیاری از مسئولان کنونی جامعه از شاگردان این مدرسه بوده‌اند، اظهار داشت: یکی از کارهای ماندگار شهید بهشتی این بود که هیچ زمان متکی به دولت نبود. در مرکز اسلامی هامبورگ هم تجار ایرانی آن شهر را دور هم جمع و تأکید می‌کرد که تمامی امور ایرانی‌ها باید مردمی اداره شود.

اصغرنیا گفت: شهید بهشتی زمانی که از آلمان بازگشتند به لحاظ نیازی که به وجود ایشان بود، اجازه داده نشد که دیگر به آلمان بازگردند.

وی با تأکید بر این‌که از خصوصیات ویژه شهید بهشتی این بود که همواره مسائل آموزشی را در اولویت قرار می‌داد و پای صحبت افراد می‌نشست، گفت: ساده زیستی و موقر بودن از دیگر خصوصیات شهید بهشتی است، ضمن این‌که در لباس پوشیدن و مرتب بودن زبانزد روحانیون بود.

گفته‌های نصرت‌الله شادنوش

نصرت‌الله شادنوش یکی دیگر از دانش‌آموختگان دبیرستان دین و دانش هم گفت: شهید بهشتی در دورانی که هیچ تعاملی بین حوزه و مدرسه وجود نداشت، با یک تفکر عمیق این تعامل را ایجاد کرد؛ به گونه‌ای که بسیاری از مسئولان امروز کشور در آن زمان به عنوان دانش‌آموز خارج از وقت مدرسه، آموزش علوم جدید را فرا گرفتند.

وی افزود: آنچه که بعد از پیروزی انقلاب مشخص شد، این که عمده دانش‌آموزان دین و دانش، کارآفرینان، خدمتگزاران، مقلدین و کارگزاران امروز نظام هستند. شادنوش با تأکید بر این‌که شهید بهشتی هیچ ادعایی نداشت، در حالی که بالاترین و ارزنده‌ترین خدمت در راه آموزش طلاب را ایفا کرد، اظهار داشت: عمده افراد روحانی که وارد کارهای سیاسی شدند، طلاب مدرسه حقانی بودند. بنابراین به جرأت می‌توان گفت که الگو و سمبل ما برای تربیت و ساختن جوانان شهید بهشتی بود.

وی افزود: کوچکترین مسائل آموزشی و تربیتی در دبیرستان دین و دانش مورد غفلت قرار نمی‌گرفت و شهید بهشتی در تمامی برنامه‌ها اشراف کامل داشت و سعی می‌کرد تمامی پست‌های مسئولیتی را شاگردانی که خود تربیت کرده بود، به عهده بگیرند.

دانش‌آموخته دبیرستان دین و دانش در ادامه به بیان خاطره‌ای از رعایت قانون و نظم و انضباط در اداره دبیرستان توسط شهید بهشتی پرداخت و گفت: روزی در زمان فعالیت دبیرستان، به ما اطلاع دادند که امام خمینی(ره) سخنرانی دارد که بنده به اتفاق یکی از دوستان پای صحبت امام نشستیم و از کلاس درس غافل شدیم و وقتی به مدرسه رسیدیم، شهید بهشتی علت تأخیر را از ما توضیح خواست و گفتیم که پای صحبت آقای خمینی بودیم و حاضریم تمام جز جزء صحبت‌های ایشان را برای صحت حرفمان برای شما بنویسیم. شهید بهشتی گفتند، این صحبت‌ها را بنویسید، اما غیبت شما جای خودش محفوظ است و در کارنامه قید می‌شود.

شادنوش در پایان به شرایط امروز دبیرستان دین و دانش اشاره کرد و گفت: دبیرستان دین و دانش در سال‌های گذشته از حالت کانونی خود خارج شده و اکنون زیر نظر وزارت آموزش و پرورش اداره می‌شود و ما سعی داریم که این مدرسه را از نظر آموزشی و تربیتی به شکل سابق دربیاوریم تا دین خود را به شهید بهشتی ادا کرده باشیم.

گفتنی است که مراسم هشتاد و پنجمین سالروز ولادت شهید دکتر محمدحسن بهشتی بنیانگذار دبیرستان دین و دانش روز پنجشنبه، همزمان با عید سعید غدیر در محل این دبیرستان در قم با حضور مقام‌های کشوری و دانش‌آموختگان این دبیرستان برگزار می‌شود.

Email this page

نسخه مناسب چاپ