هلال احمر ۱۴ هزار مورد خدمات‌ طب سنتی‌ به زائران اربعین ارائه کرد
رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر از افزایش خدمات درمانی به زوار اربعین حسینی امسال در عراق خبر داد و گفت: فقط دربخش طب سنتی بیش از ۱۳ هزار و ۹۰۰ موردخدمت به زائران حسینی ارائه شد.
به گزارش خبرنگار اطلاعات، علی مرعشی در نشست خبری که به منظور تشریح خدمات امدادی و درمانی هلال احمر دراربعین ۹۷ برگزار شد، افزود: امسال برای اولین بار ۲۵ متخصص طب سنتی در قالب یک موکب به زوار خدمات دارویی، درمانی و ماساژ ارائه دادند و فقط ۴۰۰۰ نفر در این زمینه ویزیت شدند که آمار خوبی است.وی اظهار داشت: به طور کلی ۴۰ پایگاه در کربلا، نجف، ‌کاظمین، کوت و پله داشتیم و‌ خدمت‌رسانی امسال بسیار روان‌تر از سال‌های قبل انجام گرفت و دارو هم به حد کافی وجود داشت.
مرعشی با اشاره به اینکه امسال بیش از ۲۲۰۰ نیرو اعم از پزشک، پرستار و ‌امدادگر به عراق اعزام شدند،‌ افزود: همچنین برای نخستین بار ۵۰ متخصص ایرانی در کنار پزشکان عراقی در بیمارستان‌الحسین خدمات جراحی ارائه دادند و البته خدمات ما به طور کلی خالی از اشکال نبود.وی اضافه کرد: در بسیاری از مأموریت‌ها در کنار ما تیمی‌از وزارت بهداشت وجود داشت و در صورتی که شک به بیماری واگیردار خطرناکی بود حتماً گزارش و اقدامات لازم انجام می‌گرفت که نسبت به حجم زائران بیماری واگیر چندانی وجود نداشت.مرعشی خاطرنشان کرد: تا دو روز گذشته یک میلیون خدمت به زائران ارائه شد که البته این افراد تنها زائران ایرانی نبودند و مربوط به کشورهای عراق، افغانستان، آسیای میانه و خلیج فارس می شدند. همچنین ۵۷ مورد فوتی امسال در میان زائران داشتیم که ۲۷ مورد به دلیل تصادفات و صدمات جاده‌ای بود.وی گفت: امسال کمبودی در زمینه دارو نداشتیم و برخی از داروهای ما در انبار هلال‌احمر در عراق برای مأموریت‌های بعدی دپو شد.
مرتضی سلیمی، رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر هم در این نشست با اشاره به اینکه جمعیت هلال احمر در زمان اربعین دو ماموریت در داخل و خارج از کشور اجرا کرد، اظهارداشت : این طرح به مدت ۲۱ روز ادامه داشت که نسبت به پارسال شش روز افزایش داشت.
رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر با اشاره به به کارگیری خودروهای امدادی در این ایام گفت: ۱۱۸ دستگاه آمبولانس در این طرح به کار گرفته شدند.سلیمی‌با بیان اینکه کل مراجعه زائران اربعین به سازمان امداد و نجات هلال احمر ?? هزار و ?? نفر بودند، گفت: ۲۳۰ نفر از هموطنان مصدوم از کعراق به مرزهای کشور و ۷۴۹ مورد هم مصدومین و بیماران توسط آمبولانس به مراکز درمانی انتقال یافتند.
سلیمی‌درباره پوشش حوادث ترافیکی زائران اربعین هم اظهار داشت: ۱۱۶ نفر تعداد کل مصدومین در حوادث ترافیکی زائران اربعین است.

Email this page

نسخه مناسب چاپ