همتی: بازار متشکل ارزی به زودی راه اندازی خواهد شد
رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه اضافه برداشت بانک ها به ۵۰هزار میلیارد تومان رسید، وضع ذخایر اسکناس ارز را مطلوب بیان کرد و گفت: بازار متشکل ارزی در دو هفته آینده راه اندازی خواهد شد و از این طریق می توان بازاری داشت تا خرید و فروش اسکناس بین بانک ها و صرافی ها صورت گیرد.

به گزارش مهر، عبدالناصر همتی با حضور در استودیو شبکه خبر ضمن تشریح آخرین وضع بازار ارز، سیاست های پولی و بانکی با اشاره به اینکه ابرتورم نخواهیم داشت، گفت: با افتخار می گویم توطئه ارزی علیه ایران رخ نداد و به سمت پایداری رخدادهای اجتماعی و اقتصادی آن پیش می رویم و بر قدرت بزرگ جهانی که با تمام ابزار به جنگ انقلاب اسلامی رفته است، فایق آمده و اکنون بر نوسانات بازار ارز غلبه کرده ایم.

وی با بیان اینکه وضع خوبی را در ذخایر اسکناس ارزی در کشور داریم، گفت: برنامه‌ریزی های ما برای یک ماه و دو ماه نیست و اگرچه در مقاطعی مشکلاتی پیش آمد اما امروز این موضوع حل شده و نقل و انتقالات ارزی روان تر انجام می شود به نحوی که قطع واردات نفت در مقطعی وقفه ای را در دریافت ارز ایجاد کرد، اما ده‌ ها میلیارد دلار ارز فعال در خارج از کشور داریم که قابل استفاده هستند.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به اینکه سنگ اندازی دشمنان کمک خواهد کرد تا به اقتصاد مقاومتی دست یافته و بودجه نفتی را کاهش دهیم؛ همچنین تکیه بر تولیدات داخلی بیشتر خواهد شد که در این صورت نتایج بهتری برای رفاه مردم فراهم خواهیم کرد، گفت: برخی از صادر کنندگان عادت کرده بودند که ارز را به کشور نیاورند و ما از آنها گله مند هستیم اما با تعاملاتی که اخیرا با تولیدکنندگان و صادرکنندگان داشتیم بسیار امیدواریم و حتما جریان ورود ارز به کشور بیشتر خواهد شد؛ البته با همه این احوال نزدیک به ۲ر۹ میلیارد دلار ارز صادراتی را از سمت صادرکنندگان دریافت کردیم که این رقم به نظر من کم است اما با توافقاتی که با صادرکنندگان داریم روند ورود ارز بیشتر خواهد شد.

وی با بیان اینکه به شدت مخالف واردات بدون انتقال ارز هستم، گفت: اگر واردات از سمت ارز صادراتی تامین می‌شود ارز باید به کشور برگشته و بر اساس اولویت ها واردات صورت گیرد؛ پس بدون انتقال ارز یکی از روش های نادرست است و مدیریت ما در سیستم ارز را به هم می زند.بر همین اساس هم با واردات بدون انتقال ارز برای خودرو مخالفت کردم. زیرا به محض اینکه در دولت این مصوبه پیش از مخالفت ما به تصویب رسید، فشار مضاعفی در هفته گذشته به بازار ارز وارد شد که البته با مخالفت ما این فشار کاهش یافت.

همتی با اشاره به خروج موضوع واردات بدون انتقال ارز از دستور کمیسیون تلفیق، بازنگرداندن ارز حاصل از صادرات را به معنای خروج سرمایه دانست و افزود: اگر مصالح ملی را در نظر بگیریم باید تمام مبادی ورود و خروج ارز کنترل شود. به همین دلیل هماهنگی های لازم با صرافی ها انجام شده است؛ این در شرایطی است که صادرات ریالی هم اگر چه کالا را از کشور خارج می کند اما ممکن است ارز آن به کشورهایی مثل کانادا برود در حالی که باید این ارز به کشور برگردد.

وی ادامه داد: مرداد و شهریور دو ماه سخت برای من بود. باید ترمز سقوط ارزش پول ملی را می کشیدیم بویژه اینکه ترامپ هم در همان دوره مردم را تحریک می کرد پس در این شرایط نمی توانستیم اقتصاد را با ارز کنترل کنیم چرا که سفته بازی از طریق ریال، بازار ارز را تحت تاثیر قرار داده بود بنابراین دستگاه های پوز را محدود کردیم.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه تا مهر گذشته عملیات سفته بازانه در تراکنش های بانکی صورت می گرفت، تصریح کرد: خرید ارز در هرات و سلیمانیه و حتی کانادا پول ملی ما را هدف قرار داد که با تدبیر بانک مرکزی این موضوع برطرف شد. این در شرایطی است که تراکنش ها و چک های تضمینی عمده حمله سفته بازانه به اقتصاد و بازار ارز کشور را صورت داده بودند که این خارج از کنترل ما بود اما اکنون با مجموعه تدابیری کنترل شده است. وی در باره اصلاح نظام بانکی گفت: با دستور مقام معظم رهبری، کارگروه کنترل نقدینگی تشکیل شده است. البته نقدینگی انباشته را یک شبه نمی توان کنترل کرد و باید توجه داشت ناترازی بانکی کشور به سرعت قابل اصلاح نیست اما گام به گام در حال پیشرفت هستیم. ما باید هدف گذاری خود را کنترل تورم قرار داده و بر اساس آن می توان از طریق ابزارهای سیاست های پولی که مهمترین آن عملیات بازار باز است، نرخ سود را تعیین کرد. بنابراین اقدامات مهمی را در بخش پولی در دستور کار داریم که یکی از آنها تبدیل سود سپرده های کوتاه مدت از روز شمار به ماه‌ شمار است که سیاست سپرده ها را کاهش می دهد.

نامبرده گفت: سامانه رفع تعهد ارزی واردکنندگان به دستور رئیس جمهوری طراحی شد و اکنون می‌دانیم باید هر تامین ارزی که برای واردات صورت می گیرد به صورت روزانه بر روی این سامانه ثبت شود.وی با اظهار اینکه فساد در کشور خیلی زیاد است و باید سیستم دولتی و قضایی کشور با هم متحد شوند تا این معضل را که مثل خوره به جان اقتصاد افتاده است، حل کنیم، تاکید کرد: رفع فساد باید دغدغه همه باشد؛ این در حالی است که هم اکنون رقم‌های فساد ارزی کم نیست بنابراین با سامانه هایی که طراحی کرده ایم این معضل بزر گ را حل خواهیم کرد. این در شرایطی است که اقتصاد ما دچار یک شوک اقتصادی ناشی از طرف عرضه است که یکی از راه های کوتاه مدت برای اینکه این شوک را به حداقل برسانیم، این است که کالاهای اساسی را با قیمت مناسب در دسترس مردم قرار دهیم.

همتی افزود: اینکه در کنار توزیع ارز ۴۲۰۰ تومانی به دلیل نبود نظارت، کالا به نرخ مناسب به دست مردم نمی رسد، یک معضل بزرگ است و دولت در ستاد اقتصادی این موضوع را مد نظر قرار داده است . وی با بیان اینکه سپرده های ریالی مبتنی بر ارز هنوز اجرایی نشده و مردم به جای اینکه بروند ارز بخرند می توانند سپرده ریالی مبتنی بر ارز داشته باشند تا دغدغه خرید ارز از کوچه را نداشته باشند، گفت: بانک مرکزی ارز فراوانی دارد و بانکها می توانند ریال را با ارز بانک مرکزی تهاتر کنند. رئیس کل بانک مرکزی درباره SPV (کانال مالی ایران و اروپا) گفت: مشکل اروپا این است که نگرانی هایی از آمریکایی‌ها دارند که مبادا فشارهای زیادی به آنها وارد کند. یکی از مسئولان اروپایی حتی این سوال را از ما مطرح می کرد که چطور این مکانیزم را راه اندازی کند؟ اولا اینکه ما برنامه ریزی‌های خود را بدون توجه به این کانال مالی تدارک دیده‌ایم و تمام فضاهایی که با ما مبادلات ارزی داشته اند را باز کرده ایم که شامل عراق، افغانستان، چین، کره و هند است که به خوبی می‌دانیم چه میزان ارز وارد کشور می‌شود و ما کانال های مالی خود را داریم. البته من نسبت به SPV و جدیت اروپایی‌ها خوشبین هستم .

وی گفت: ما نگرانی از بابت ورود ارز نداریم. اما سیاست ما این است که استفاده از ارزهای نفتی باید متوقف شود و من نسبت به این روند خوشبین هستم زیرا در شرایطی که دشمن می خواست ضربه سختی به مردم وارد آورد، ما آن را خنثی کردیم.

این مقام مسئول گفت: تمام تلاش روزمره دولت این است که تاثیر منفی تحریم را به حداقل برساند اما به هر حال جنگ اقتصادی داریم و برخی فکر می کنند که هنوز هم باید ماشین های مدل بالای خارجی وارد کرده و در خیابانها جولان بدهند. در حالی که اکنون باید این روند را متوقف کنیم. اکنون واقعا جنگ اقتصادی در پیش داریم و نباید عادی فکر کنیم؛اما به تدریج روزهای محکم و خوبی را پیش رو خواهیم داشت.

وی در باره حذف ۴ صفر از پول ملی گفت: اولویت اصلی بانک مرکزی حذف ۴ صفر از پول ملی نیست اما ما در کنار سایر کارهای خود این موضوع را هم پیگیری خواهیم کرد. این در حالی است که مسکوکات کشور ارزش فلزی بالاتری نسبت به ارزش مالی پول ها دارند بنابراین اگر حذف صفرها صورت گیرد یک عملیات حسابداری انجام شده است. اما این یک فرایندی دارد که دولت باید بررسی لازم را صورت دهد. ابتدا دولت باید آن را بپذیرد و سپس به مجلس برود که اجرای آن حداقل دو سال به طول می انجامد تا اسکناس های جدید جایگزین اسکناس های قدیمی شوند.همتی افزود: ما هزینه زیادی برای چاپ اسکناس نخواهیم کرد و سکه ۵۰۰ تومانی که از سوی بانک مرکزی به صورت مسکوک ضرب می‌شود ۴۰۰ تومان برای بانک مرکزی هزینه بر است و این روند قابل ادامه نیست، در حالی که مسائل تورمی را هم لحاظ خواهیم کرد اما این نافی اخذ مصوبه از مجلس نیست.

وی با اظهار اینکه حذف ۴ صفر ارزش صوری ریال را در مقابل ارزهای دیگر دنیا بهبود می بخشد و با قدرت، دقت و جدیت این موضوع را اجرایی خواهیم کرد، افزود: برخی فکر می کردند که ارزش پول ملی به شدت سقوط کرده و تورم افسارگسیخته بر کشور حاکم خواهد بود؛ این در حالی است که همین نقدینگی ۹ ماهه ابتدای امسال نسبت به اسفند سال ۹۶ رشدی نداشته و ما کنترل کامل بر روی نقدینگی داریم .رئیس کل بانک مرکزی اظهار داشت: تورم ما تورم افزایش تقاضا نیست بلکه ناشی از شوک عرضه است که بر این اساس باید شرایط را منطقی دید. این در حالی است که درِ بانک مرکزی به روی اقتصاددانان باز است و هر ماه جلسات متعددی با اقتصاددانانِ طیف های مختلف برگزار می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه مردم مطمئن باشند تورم را کنترل می کنیم و بازار ارز هم با ثبات خواهد شد، گفت: ما بر بازار پول و ارز مسلط هستیم؛ مردم اندکی صبر و مقاومت داشته باشند.

Email this page

نسخه مناسب چاپ