همتی: تأمین ارز در کشور شتاب گرفته است
رئیس کل بانک مرکزی از شروع و شتاب گرفتن تامین ارز از طریق هند، کره جنوبی، چین خبر داد.

به گزارش خبرگزاری صداو سیما، عبدالناصر همتی، در یادداشتی درفضای مجازی با اشاره به اینکه دولت آمریکا دور جدیدی از جنگ روانی علیه ملت ایران را آغاز کرده است، نوشت: اعلام اجماع بین المللی علیه ایران آن هم در ضعیف‌ترین کشور اروپایی، ادعای عدم تمدید معافیت‌های نفتی آن هم بعد از سابقه قبلی عقب نشینی از اینکه قبلا می‌خواست صادرات نفت ایران را به صفر برساند و اظهاراتی نظیر آن حاکی از ناامیدی آمریکایی‌ها از مؤثر شدن اقدامات آن‌ها علیه ایران است.

وی گفت: شروع وشتاب گرفتن تأمین ارز از طریق هند، کره جنوبی، چین و تصمیم به توسعه مبادلات و تجارت با ترکیه، عراق و سایر همسایگان در کنار ذخایر مطلوب وحضور مؤثر بانک مرکزی در بازار ارز، یکبار دیگر تلاش دولت آمریکا برای تأثیر گذاری بر بازار ارز را خنثی خواهد ساخت.

رئیس کل بانک مرکزی در پایان تاکید کرد: طرح شایعات علیه سیستم بانکی هم در این جهت است که هوشیاری مردم عزیز را می‌طلبد.

خبر دیگر اینکه بانک مرکزی از این پس به صورت روزانه و در سه ساعت مختلف، نرخ ارز درصرافی‌های مجاز را اعلام می‌کند.

همچنین بانک مرکزی با ارسال نامه‌هایی به صادرکنندگانی که کمتر از ۵۰ درصد ارز خود را به چهار روش ذکر شده در بخشنامه رفع تعهد کرده‌اند، خواستار تسریع در بازگشت ارز حاصل از صادرات آنها شد.

به گزارش مهر، یک مقام مسئول در بانک مرکزی از نامه‌نگاری با صادرکنندگانی خبر داد که تاکنون کمتر از ۵۰ درصد از ارز حاصل از صادرات خود را به شیوه‌های تعیین شده، رفع تعهد کرده و به بانک مرکزی ثابت کرده‌اند که ارز حاصل از صادرات آنها به چرخه اقتصاد ایران بازگشته است.

وی گفت: وضع صادرات این دسته از صادرکنندگان بر اساس اظهار گمرک بررسی شده تا مشخص شود ظرف هشت ماهه اخیر چه میزان از این ارز به کشور بازگشته است.

در مورد برخی صادرکنندگان، اطلاعات نشان می‌دهد که تا به حال شیوه بازگشت ارز اظهار نشده و حتی اگر هم برای واردات خود صادرکننده استفاده شده، به ثبت نرسیده است.

نامبرده گفت: بانک مرکزی به هیچ عنوان حتی وارد مذاکره میان صادرکننده و واردکننده هم نشده که به چه قیمتی ارز حاصل از صادرات را تبادل کرده‌اند، اما آنها مکلفند که آن را در سامانه نیما ثبت کنند.

بر همین اساس هم به تازگی گزینه‌ای در سامانه نیما فعال شده که صادرکننده اگر ارز را برای واردات خود استفاده کرده است، بتواند از ابتدای سال تاکنون، آن را به ثبت رسانده و رفع تعهد ارزی کند.

Email this page

نسخه مناسب چاپ