همکاری مشترک وزارتخانه‌های راه و کار در ساخت آزاد راه ‌تهران ـ اصفهان ـ شیراز
 

اصفهان – خبرنگار اطلاعات: وزرای راه و شهرسازی و تعاون، کار و ‌رفاه اجتماعی در سفر به استان اصفهان در پروژه مشترکی در مراسم آغاز عملیات اجرایی آزادراه شرق اصفهان شرکت کردند و از چند طرح دیگر بازدید یا بهره‌برداری کردند.

مهندس عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی در مراسم آغاز عملیات اجرایی آزادراه شرق اصفهان که با مشارکت‌وزارت‌کار و رفاه اجتماعی انجام می‌گیرد، گفت: دولت یازدهم با اجرایی‌کردن طرح آزاد‌راه شرق اصفهان، در مسیر کریدور شمال به جنوب کشور یکی از نیازهای بخش‌حمل و نقل و خواسته دیرینه مردم کشور را محقق کرد.

وی افزود: این آزاد راه تهران را به اصفهان متصل می‌کند و سپس از اصفهان به آزادراه شیراز متصل می‌شود.

وی افزود: این خواسته دیرینه مردم بود که برای بازدید از دو‌قطب بزرگ گردشگری و صنعتی کشور یعنی اصفهان و فارس از کریدور شمال به جنوب کشور حرکت کنند.

وی با اشاره به طرح آزادراه اصفهان شیراز به طول ۲۴۰کیلومتر که اکنون در حال اجراست، اظهار داشت: امیدواریم این طرح با طرح آزادراه شرق اصفهان‌که‌‌۹۳کیلومتر است به‌طور همزمان به بهره‌برداری برسد و در مجموع یک کریدور ۳۰۰ کیلومتری در مسیر شمال جنوب کشور داشته باشیم.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه طرح آزادراه شرق اصفهان از سال ۸۲ آغاز شد و مدتی پیشرفت کار داشت، گفت: این طرح سال۹۰ درگیر مسائل حقوقی، مهندسی و اداری شد اما در تفاهمنامه جدید سهم بخش خصوصی به ۷۰ درصد افزایش یافته است.

وی اضافه کرد: ۶۳ کیلومتر از طرح آزاد راه شرق اصفهان مصوبه هیات وزیران را اخذ کرده و ۳ پیمانکار برای آن انتخاب شدند و همه کارهای حقوقی آن انجام شده است.وزیر راه و شهرسازی افزود: برای ۳۰ کیلومتر بعدی این طرح اعلام فراخوان کرده‌ایم و اگر شرکت آتیه صبا وابسته به صندوق بازنشستگی کشور علاقه‌مند باشد این مرحله نیز به این شرکت واگذار می‌شود.

وی درباره کنار گذر غرب اصفهان نیز گفت: بخش بزرگی از این طرح تا میدان کرکوند تا ۳ ماه آینده افتتاح می‌شود و فقط اجرای ۱۶ کیلومتر از آن باقی می‌ماند.

او تاکید کرد: اجرای این ۲ طرح بزرگ در کاهش آلودگی هوا و افزایش رفاه و ایمنی بسیار موثر است.

آخوندی هدف از سفر به اصفهان را بازدید از ۳ طرح بزرگ آزادراه شرق، قطار سریع‌السیر اصفهان تهران و مجموعه هواپیماسازی اصفهان (هسا) اعلام کرد و گفت: ما در ایجاد آزاد‌راهها، بحث معماری راه را مطرح کرده‌ایم و می‌خواهیم که این موضوع در طرح آزاد راه شرق اصفهان نیز رعایت شود.

وی قطار تند رو اصفهان تهران را از طرح‌های بزرگ و آرزوهای تاریخی مردم خواند و افزود: این طرح ایران را وارد فناوری‌های جدید قطارهای سریع می‌کند.

کنار گذر شرق اصفهان به طول ۹۳ کیلومتر از آزاد راه نطنز ـ کاشان ـ اصفهان آغاز و به آزاد راه اصفهان ـ شیراز ختم می‌شود.

تفاهمنامه تامین مالی، اجرا، بهره برداری و انتقال آزادراه کنارگذر شرق اصفهان اسفند پارسال بین وزارت راه و شهرسازی و صندوق بازنشستگی کشوری امضا شد.‏

‏* دوران شکوفایی دولت یازدهم ‏

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی هم دراین مراسم گفت: امروز دولت با عقلانیت، سختکوشی و مدارا دوران شکوفایی خود را طی می‌کند.

علی ربیعی افزود: کشور وارد دوران بهبود وضع اقتصادی شده است و از نشانه‌های آن می‌توان به افزایش ۹ درصدی حمل و نقل کالاهای صنعتی، افزایش ۴ درصدی فروش سیمان، افزایش ۱۳ درصدی تولید کاشی و سرامیک، بالارفتن مصرف برق صنعتی و به جریان افتادن سرمایه در گردش اشاره کرد.

او با اشاره به اینکه مسائل اساسی کشور باید با اجماع حل شود، تاکید کرد: این موضوع مهمترین رویکرد دولت تدبیر و امید است.ربیعی افزود: رابطه ما با مجلس، رابطه اصلاح‌گری و اجماع برای حل مسائل کشور است.

وی با اشاره به هم افزایی در دولت بین دستگاه‌های اجرایی، گفت: این موضوع نیز در پیشبرد طرح‌ها و برنامه‌ها بسیار راهگشا بوده است.

وی با اشاره به اینکه ۶۰۰ تخت به ظرفیت هتل‌های اصفهان اضافه خواهد شد، افزود: در هتلی که کلنگ آن در اصفهان به زمین زده شد ۲۵۰ اتاق و ۵۰ آپارتمان خواهیم داشت.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه گسترش مباحث درمانی در شهرها و حاشیه شهرها در دستور کار وزارت کار قرار دارد، یادآوری کرد: یک مرکز بزرگ در این زمینه در شهر اصفهان خواهیم داشت.وی اضافه کرد: طرح بزرگ کنارگذر شرق اصفهان از طرح‌هایی است که علاوه بر حفظ محیط‌زیست و ایمنی به درآمد بازنشسته‌ها نیز کمک می‌کند.

‏‏* طرح قطار تندرو

اصفهان ـ تهران

عملیات اجرایی قطعه پایانی طرح قطار تند روی اصفهان ـ قم ـ تهران در محدوده شهرستان شاهین‌شهر و میمه در شمال اصفهان با حضور عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی آغاز شد.

قطعه پایانی طرح قطار تند روی اصفهان ـ قم ـ تهران به طول ۳۰ کیلومتر با مشارکت بخش خصوصی و اجرای قرارگاه خاتم‌الانبیاء(ص) انجام می‌شود.

مدیر روابط عمومی راه و شهرسازی اصفهان از افتتاح باند دوم موته ـ گلپایگان توسط معاون امور پارلمانی وزارت راه و شهرسازی خبر داد.

حبیب‌اللهی افزود: مقرر بود که وزیر راه با سفر به شهرستان گلپایگان، باند دوم موته ـ گلپایگان را افتتاح کند که این کار توسط علیرضا محفوظی معاون امور پارلمانی وزارت راه و شهرسازی انجام شد.

طول باند دوم موته ـ گلپایگان ۵۴ کیلومتر است‌که‌۲۰‌کیلومتر آن افتتاح شد.

‏‏*افزایش ۱۶ هزار تعاونی ‏

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حاشیه بازدید از موسسه «افروز» اصفهان گفت: ۱۶ هزار تعاونی در ۲ سال اخیر به تعداد تعاونی‌های کشور افزوده شد.

ربیعی افزود: ۱۱۰ هزار تعاونی پایدار در کشور در حال فعالیت است.وی اضافه کرد: افزایش این تعداد تا پایان دولت یازدهم بستگی به ظرفیت‌ها خواهد داشت.

ربیعی گفت: دولت قصد دارد در برنامه ششم و سایر برنامه‌ها، سیاست‌های مشوق تعاونی‌ها را افزایش دهد.

‏وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حاشیه مراسم آغاز عملیات ساختمانی نخستین هتل ۵ ستاره کشور در اصفهان گفت: ۱۳۰ هزار شغل مرتبط با گردشگری و صنایع دستی تا پایان امسال در کشور ایجاد می‌شود.

وی ادامه داد: دولت ۳۰ طرح گسترده در عرصه ساخت هتل و هتلداری را در اصفهان در دستور کار دارد.‏

Email this page

نسخه مناسب چاپ