هم‌اندیشی محققان ایرانی و فرانسوی حوزه آب و شهر در دانشگاه یزد
یزد- خبرنگار اطلاعات:کارگاه بین‌المللی «آب و شهر: سیستم‌های آبی و ساختارهای شهری» با همکاری دانشگاه یزد و دانشکده بل ویل فرانسه با حضور بیش از ۳۰ محقق برجسته بین‌المللی در دانشگاه یزد آغاز به کار کرد.

محسن عباسی هرفته عضو هیات علمی دانشگاه یزد و دبیر این همایش سه روزه در مراسم افتتاح این کارگاه که در تالار اندیشه دانشگاه یزد برگزار شد، گفت: کارگاه بین‌المللی «آب و شهر: سیستم‌های آبی و ساختارهای شهری» بخشی از طرح بزرگ «آب و شهر: اشتراک دانش میان ایران، آسیا و اروپا» است که برنامه پژوهشی مشترک میان دانشگاه‌ها، مراکز پژوهشی و متخصصان معماری، شهر و مهندسی از کشورهای مختلف است .

وی افزود: کارگاه مذکور به صورت مشترک از سوی دانشگاه یزد، پژوهشکده معماری بومی، پایگاه میراث جهانی شهر یزد، دانشکده معماری بل ویل پاریس، لابراتوار Ipraus و تحقیقاتی Lab’urba برنامه‌ریزی در دانشگاه یزد برگزار شد .

سخنگوی شورای شهر یزد اهداف برگزاری این کارگاه را شامل شناخت و اشتراک تجربیات و راه‌حل‌های تاریخی در پیوند شهر و آب در ایران و سایر نقاط جهان، شناخت مسائل روز، راه‌حل‌ها و یافته‌های روز در برخورد با آب و شبکه‌های آبی در شهرها، الهام از تجربیات تاریخی در پیوند شهر و آب در پاسخ به مسائل روز، بررسی فرآیند تکاملی ساز و کار آب و شهر و بهره‌گیری از نظرات و تجربیات صاحب‌نظران و خبرگان ملی و بین‌المللی در خصوص مسائل و مشکلات آب در شهر در ایران و به صورت ویژه در استان یزد برشمرد .

عباسی هرفته محورهای اصلی این همایش را نیز سیستم‌های آبی و تمدن در فلات ایران، سیستم‌های آبی و تجربه‌های جهانی، الهام از گذشته: سیستم‌های آبی و شهرنشینی،‌ مهندسی و معماری آب در برنامه‌ریزی سرزمینی و طراحی شهری و میراث گذشته و نوآوری در آینده:‌ پیوند سیستم‌های آبی و ساختارهای شهری در امروزبیان کرد .

دبیر این همایش در پایان با بیان این که در حدود ۳۰ پژوهشگر و متخصص در حوزه‌های مختلف معماری، شهر، جغرافیا و مهندسی از سراسر دنیا و از دانشگاه‌های مطرح دنیا در این رویداد علمی و حرفه‌ای همکاری دارند و تجربه‌ها و یافته‌های خود را ذیل پنج محور پیش‌بینی شده در کارگاه به بحث و تبادل نظر می‌گذارند، افزود: کارگاه بین‌المللی آب و شهر در دو بخش صبح (ارائه تجربیات و بحث و گفتگو) و بعدازظهر (بازدیدهای تخصصی و آموزش در محل) برنامه‌ریزی شده است .

شهردار یزد نیز در آیین افتتاح این کارگاه، یزد را نمادی از تعامل پایدار و سالم با طبیعت دانست و گفت: شهر یزد دارای ویژگی های خاص جغرافیایی، اقلیمی و محیطی است . مهدی جمالی نژاد در ادامه پیرامون موقعیت جغرافیایی یزد و نحوه مقابله با خشکسالی ها

وتامین اب مردم این منطقه مطالبی بیان کرد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ