واشنگتن پست: آمریکا از قدرت نظامی ایران می ترسد
سرویس خارجی: روزنامه واشنگتن پست در گزارشی با اشاره به عقب نشینی آمریکا از خلیج فارس در ماه‌های گذشته،اعلام کرد: واشنگتن از قدرت نظامی ایران می ترسد.این نشریه نوشت: مقام‌های نظامی آمریکایی هشدار می‌دهند که کاهش حضور نیروهای این کشور در منطقه خاورمیانه، توانایی آنها برای مقابله با تهدیدها ازطرف ایران را تضعیف کرده است.

در این گزارش آمده است: نگرانی‌ها بابت تصمیم پنتاگون برای انتقال کشتی‌ها، جنگنده‌ها و سامانه‌های دفاع موشکی به خارج از منطقه، همزمان با بازگشت تحریم‌های علیه ایران در حوزه انرژی شدت یافته است. واشنگتن پست نوشت:با تغییر اولویت‌های امنیت ملی آمریکا در دولت ترامپ و معطوف شدن توجه کاخ سفید به رقابت نظامی با چین و روسیه،تحرکات آمریکا در خاورمیانه کمرنگ شده است. این نشریه با بیان این که پنتاگون در تلاش است خود را با آنچه که وزیر دفاع آمریکا آن را «رقابت بزرگ قدرت‌ها» می‌خواند، تطبیق دهد،با اشاره به پیامدهای این سیاست و تاثیر آن بر فعالیت‌ نیروهای آمریکایی در منطقه خاورمیانه گفت:مقام‌های ایالات متحده بر این باورند که آماده شدن برای یک جنگ احتمالی چندین ماه زمان خواهد برد؛ بسیار بیشتر از زمانی که ایران برای اقدام نیاز خواهد داشت.

در ادامه این گزارش آمده است: از جمله موارد اصلی نگرانی برخی مقام‌های آمریکایی، توانایی ارتش این کشور برای انجام عملیات در تنگه هرمز است؛ گذرگاهی که ایران تهدید به انسداد آن کرده است.واشنگتن پست گفت:اکنون که آمریکا توجه خود را به فشارهای اقتصادی و دیپلماتیک معطوف کرده است، مشخص نیست واکنش نهایی ایران چه می‌تواند باشد.

واشنگتن پست نوشت:ایران دست‌کم ۱۰۰۰ قایق تندرو و توانایی کارگذاشتن هزاران مین دریایی در آب‌های ساحلی خود را دارد و پیش‌بینی مقام‌های آمریکایی آن است که این کشور می‌تواند در کمتر از یک هفته، ۱۰۰۰ مین کاربگذارد.این نشریه با تاکید بر این که برای بستن تنگه هرمز یا سخت کردن عبور و مرور، حتی نیازی هم به تعداد زیادی مین نیست، گفت:همزمان، نگرانی‌ها درخصوص توانایی‌های موشکی ایران رو به افزایش است. واشنگتن پست با اشاره به حمله موشکی ماه گذشته سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به مقر سرکردگان جنایت تروریستی اهواز در سوریه، گفت:دراین حمله که از خاک ایران صورت گرفت، موشک‌ها در سه مایلی نیروهای آمریکایی فرود آمدند که این موضوع، نشاندهنده افزایش دقت آنهاست.بر اساس این گزارش، مسافتی که این موشک‌ها طی کردند (بیش از ۳۰۰ مایل) نشان داد که پایگاه‌های آمریکا در قطر، بحرین و امارات در تیررس ایران هستند.

واشنگتن پست تصریح کرد: مقام‌های آمریکایی در توانایی این کشور برای مقابله با موشک‌های بالستیک ایران که نزدیک به ۲۰۰۰ فروند تخمین زده می‌شود، تردید دارند.

به گفته این رسانه، از ماه مارس (فروردین) که ناو «تئودور روزولت» خلیج فارس را به مقصد اقیانوس آرام ترک کرده، هیچ ناوگروه تهاجمی آمریکایی در این منطقه حضور نداشته و این طولانی‌ترین بازه‌ زمانی در دو دهه گذشته بوده که هیچ ناو هواپیمابر در آب‌های منطقه نبوده است. واشنگتن پست گفت: بخشی از این تحولات نتیجه تغییرات راهبردی در مواضع دولت آمریکا و بخشی دیگر، تحت تاثیر محدودیت‌ در تعداد ناوها و تجهیزات نظامی این کشور است.

Email this page

نسخه مناسب چاپ