واکنش های گسترده علیه رژیم بحرین در پی صدور حکم حبس ابد برای شیخ «علی سلمان»
سرویس خارجی: صدور حکم حبس ابد برای شیخ علی سلمان، دبیر کل جمعیت شیعه «الوفاق» بحرین توسط رژیم آل خلیفه، با واکنش و محکومیت های متعددی روبه رو شد.
در این راستا، علمای بحرین با انتشار بیانیه ای ضمن محکوم کردن حکم حبس ابد برای شیخ «علی سلمان» دبیرکل جمعیت الوفاق و دو نماینده پیشین پارلمان این کشور تاکید کردند: رژیم آل خلیفه با صدور این حکم ، مشروعیت خود را از دست داد. سازمان «آمریکایی های حامی دموکراسی و حقوق بشر در بحرین» نیز با انتشار بیانیه ای صدور حکم حبس ابد شیخ علی سلمان را محکوم کردند و خواستار آزادی وی شدند.از طرفی، ائتلاف جوانان انقلاب ۱۴ فوریه نیز ضمن محکوم کردن این اقدام رژیم بحرین، از کاهش عمدی سهم غذایی زندانیان زندان «جو» به دست مزدوران رژیم آل خلیفه خبر داد.سخنگوی وزارت خارجه کشورمان نیز صدور حکم حبس ابد از سوی دادگاه تجدیدنظر بحرین علیه دبیرکل جمعیت الوفاق و دو نفر دیگر از منتقدان بحرینی را محکوم کرد. بهرام قاسمی با اشاره به مشی میانه رو و مسالمت جویانه شیخ علی سلمان و مواضع وی در پرهیز از خشونت گفت: این رای جای هیچ تردیدی برای افکار عمومی و جامعه بین الملل باقی نخواهد گذاشت که دولت بحرین نه تنها به دنبال اصلاح امور نیست، بلکه تصمیم به تشدید سرکوب وخیم تر کردن اوضاع دارد. سید عمار حکیم رهبر «جریان حکمت ملی» عراق نیز از رژیم آل خلیفه خواست صدور حکم حبس ابد شیخ علی سلمان را لغو کند. همزمان، حزب الله لبنان نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد: زمان صدور حکم ظالمانه حبس ابد برای شیخ علی سلمان، دبیرکل جمعیت الوفاق و «حسن سلطان» و «علی الاسود»، دو نماینده سابق پارلمان در این روزها با هدف ایجاد فضای مناسب برای سفر بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل به «منامه» و دادن پیامی مبنی بر سرکوب شهروندان و ممانعت از اعلام موضع آن‌ها درباره دشمن صهیونیستی است.در این بیانیه آمده است: حزب الله همبستگی خود را با این افراد اعلام و تأکید می‌کند که این احکام ظالمانه بر عزم و اراده مردم شجاع بحرین برای ادامه مسیر خود تا تحقق اهدافشان می‌افزاید.
همچنین سازمان عفو بین‌الملل نیز از اقدام دادگاه تجدیدنظر بحرین در خصوص صدور حکم حبس ابد برای شیخ «علی سلمان» به شدت انتقاد کرد.از طرفی، وزارت خارجه قطر با صدور بیانیه‌ای به اتهامات بحرین علیه این کشور در خصوص دخالت در امور داخلی بحرین واکنش نشان داد. وزارت خارجه قطر در بیانیه خود آورده است: قطر هر گونه مداخله دادن این کشور در اختلافات داخلی بحرین را محکوم می‌کند.

Email this page

نسخه مناسب چاپ