وجود ۲۶۳۷ موقوفه در استان قزوین
قزوین ـ خبرنگار اطلاعات: استان قزوین ۲۶۳۷ موقوفه دارد که از این تعداد ۶۰۳ موقوفه متصرفی است‎.

‎مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان قزوین با بیان این خبر، از وجود ۲۵هزارو ۸۵۴ رقبه پلاک شده در استان خبر داد و افزود: از این تعداد ۱۴ هزارو ۲۶۱ رقبه متصرفی است و۱۱هزار و۵۰۰ رقبه توسط متولیان مدیریت می‌شود.

‎حجت‌الاسلام سید مصطفی مجیدی با اعلام این که ۱۱ درصد از زمین‌های باغی و کشاورزی استان قزوین موقوفه است، گفت: وسعت زمین‌های موقوفه استان به ۵۲ هزار و ۶۰۰ هکتار می‌رسد.‏

وی ارزش گذاری رقبات استان قزوین را ۱۹ هزار میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: با یک درصد از دارایی موقوفات استان باید سالانه۱۹۰ میلیارد تومان درآمد حاصل شود ولی همراهی مناسبی در این زمینه وجود ندارد‎.

‎‏ او با اشاره به این که پارسال با ۳۰۱ متصرف موقوفات قرارداد استیجاری بسته شد، گفت: درآمد موقوفات می‌تواند با همراهی متصرفین، مستاجران و مردم در زمینه‌های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی هزینه شود‎.

‎وی انجام۸۵۰۰ مترمربع فعالیت عمرانی، ۱۷۰۰ متر مربع ساخت و ساز و ۹۰۰۰ متر مربع بازسازی، مرمت و مقاوم سازی را از جمله فعالیت‌های این اداره در حوزه بقاع متبرکه اعلام کرد‎.

‎حجت الاسلام مجیدی همچنین از اجرای پروژه‌های موقوفی شامل ساخت۲۵۰ واحد مسکونی در اقبالیه، ۱۲۰ واحد تجاری درشهر محمدیه، درمانگاه خیریه شهر بیدستان وپروژه مسکونی ـ تجاری آقا امینی خبر داد وگفت: پارسال ۲ میلیارد و ۶۵۰ میلیون تومان اعتبار از محل اعتبارات دولتی در حوزه عمرانی مساجد استان هزینه شد و برای امسال نیز ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان اعتبار پیش‌بینی شده است‎.

‎وی همچنین گفت: این اداره کل در یک سال اخیر در بخش‌های خیریه، فعالیت‌های اجتماعی، مدارس علوم دینی، مساجد و بقاع متبرکه ۲میلیارد و۸۵۰ میلیون تومان اجرای نیت امینانه داشته است‎.

‎حجت‌الاسلام مجیدی در ادامه با اشاره به تعهد۴ حوزه مدیریتی شامل میراث فرهنگی، اوقاف، مسکن و شهرسازی و شهرداری قزوین در اجرای پروژه بزرگ توسعه حریم امامزاده حسین(ع)، اعلام کرد: مقرر شده است تا۲۳۰ پلاک مسکونی اطراف حرم خریداری شود که تاکنون ۱۴۷ پلاک تملک شده است‎.

‎‏به گفته وی این پروژه پیشرفت چندانی نداشته و اجرای آن به نگاه ملی نیاز دارد‎.

‎‏او درباره برنامه‌های دهه وقف در استان قزوین نیز گفت: اوقاف یک بنگاه اقتصادی با رویکرد دینی و اجتماعی است و از این رو برنامه‌های این دهه در زمینه ترویج فرهنگ وقف است‏‎.

‎حجت‌الاسلام مجیدی برگزاری محفل انس با قرآن کریم، همایش استانی همه واقف باشیم، برگزاری نشست‌های صنفی و تخصصی، تشکیل کلاس‌های سبک زندگی اسلامی و دوره‌های روانشناسی قرآنی، برگزاری همایش یاوران وقف، برپایی نمایشگاه اوقاف در بقاع متبرکه، بهره‌برداری از پروژه‌های خانه عالم و شبستان در شهر‌های بوئین‌زهرا، البرز و قزوین و… را از جمله برنامه‌های این دهه اعلام کرد‎.‎

Email this page

نسخه مناسب چاپ