ورزش بانوان در مسیر پیشرفت و خود باوری
 

موفقیت‌های پی در پی بانوان در میادین ورزشی نشانگر آن است که در ایران نه تنها مخالفتی با حضور آنان در ورزش نمی شود بلکه نگاه ویژه به این قشرسبب شده تا حفظ کرامت انسانی زنان ایرانی در میادین ورزش به الگویی جهانی برای ورزشکاران زن مسلمان تبدیل شود.

به گزارش ایرنا، هر چند که با پیروزی انقلاب اسلامی بانوان ایرانی حدود ۱۵ سال در مسابقات بین المللی حضوری کمرنگ داشتند اما این عدم حضور نه به خاطر منع دستوری از سوی مسئولان کشور بلکه بخاطر تعریف نادرست رژیم گذشته از ورزش بانوان و نبود زیر ساخت‌های لازم برای توسعه ورزش این قشر اتفاق افتاد؛ پیش از پیروزی انقلاب اسلامی ورزش بانوان، خاص قشرهای مرفه و اعیانی تلقی می شد و شهروندان دیگر نقاط کشور کمتر به آن دسترسی داشتند.

به خاطر چنین مشکلاتی، برای نخستین حضور بانوان در یک تورنمنت بین المللی بیش از یک دهه زمان لازم بود، اما بازی‌های آسیایی ۱۹۹۴ «هیروشیما» در تاریخ ورزش ایران نقطه عطفی محسوب می شود، زیرا «لیدا فریمان» برای نخستین بار پس از پیروزی انقلاب اسلامی به نمایندگی از ایران در این مسابقات حضور یافت. هر چند که وی و «لیلا تقی‎پور» نتوانستند مدالی در این بازی‌ها کسب کنند، اما امتیازات کسب شده توسط این ۲ در رشته تیراندازی موجب شد تا آنان بتوانند با استفاده «وایلد کارت» یا همان سهمیه اهدایی، در المپیک ۱۹۹۶«آتلانتا» حضور پیدا کنند و در این المپیک فریمانی پرچمدار کاروان ایران بود.

حضور این دو بانوی ورزشکار ایرانی در بازی‌های آسیایی هیروشیما که بعد از پیروزی انقلاب صورت گرفت، مقدمه ای برای حضور بانوان ایران در المپیک‌های آتلانتا، سیدنی، آتن، پکن، لندن و ریو شد و ورزشکاران ایرانی با حفظ حجاب اسلامی و حفظ کرامت انسانی زن، در این مسابقات حضور پیدا کردند.برنامه ریزی برای حضور این قشر در بزرگترین مسابقات ورزشی دنیا در نهایت موجب شد تا نخستین مدال بانوان ایران در المپیک توسط «کیمیا علیزاده» در رشته تکواندو محقق شود و «زهرا نعمتی» در رشته تیراندازی پارالمپیک ۲۰۱۸ ریو به مدال طلا دست یافت.

بانوان ایرانی در چهار دهه گذشته توانستند در مسابقات قهرمانی جهان و آسیا در رشته‌هایی مانند تکواندو، تیراندازی، قایقرانی و… مدال‌های رنگارنگ فراوانی کسب کنند. همچنین در چند دوره گذشته بازی‌های آسیایی، بانوان ورزشکار کاروان ورزشی ایران چندین مدال طلا، نقره و برنز این مسابقات را به دست آورده اند.

موفقیت بانوان ایرانی در حوزه ورزش تنها به مدال آوری و کسب عنوان قهرمانی ختم نمی شود بلکه این ورزشکاران با فتح قله اورست (بلندترین قله جهان) توانستند به نخستین زنان مسلمانی لقب بگیرند که این قله را فتح کرده اند.

این آمار و ارقام نشان از آن دارد، ورزش بانوان که تا پیش از انقلاب اسلامی فقط ۹ مربی و هفت داور در سراسر کشور داشت و هفت رشته ورزشی در حوزه زنان فعال بود، همگام با انقلاب اسلامی دچار تحولی اساسی و شگرف شده تا جایی که امروز علاوه بر فعالیت زنان در ۳۸ رشته ورزشی، بیش از ۳۵ هزار مربی و ۱۶ هزار داور زن در کشور فعالیت می‌کنند و بیش از ۳۰ مجموعه ورزشی مختص زنان است. همچنین موفقیت مدیریتی زنان در بخش ورزش فقط در بعد داخلی نیست بلکه در چهار دهه گذشته بانوان ایرانی موفق به کسب ۳۳کرسی مدیریتی در مجامع بین‌المللی شده‌اند. هر چند که با کسب این افتخارات بانوان ورزشکار ایرانی به الگویی برای برخی از ورزشکاران کشورهای مسلمان تبدیل شده اند اما تا پیش از سال ۲۰۱۵ بیشتر موفقیت‌های بانوان در رشته‌های انفرادی بود و آنان کمتر در رشته‌های تیمی و پرطرفدار موفق بودند. با قهرمانی فوتسال بانوان ایران در آسیا، موفقیت در ورزش بانوان وارد فاز جدید شد و برای نخستین بار بانوان ایرانی در ورزش گروهی فوتسال با غلبه بر تیم همیشه مدعی ژاپن عنوان قهرمانی این بازی‌ها را از آن خود کردند؛ عنوان که برخی آن را یک اتفاق غیر قابل تکرار می دانستند.

واکاوی برنامه‌های چند سال گذشته فدراسیون فوتبال و کمیته فوتسال این فدراسیون نشان از آن دارد که تکرار قهرمانی تیم فوتسال بانوان ایران، یک اتفاق نیست بلکه نتیجه و برونداد برنامه‌هایی است که نخستین اصل آنها بر استعدادیابی در سراسر کشور است.

در تیم ملی فوتسال بانوان ایران «سارا شیربیگی» برترین گل زن مسابقات قهرمانی آسیا (خانمِ گل) از دورترین نقاط غرب کشور و «فرشته کریمی» تکنیکی ترین بازیکن این مسابقات از تهران است دیگر گلزن برتر این دوره از مسابقات یعنی«فاطمه اعتدادی» از «علی آباد رودبار» و «فهیمه زارعی» از روستای «بیسکاو» از توابع «بشاگرد» هرمزگان هستند. این پراکندگی جغرافیایی نشانگر آن است که در برنامه ریزی کمیته فوتسال فدراسیون فوتبال تمرکز بر روی یک نقطه یا استان نیست.

Email this page

نسخه مناسب چاپ