وزوان شهری کهن در شمال اصفهان
از جمله مهمترین میراث کهن شهر تاریخی وزوان که در ناحیه شمالی استان اصفهان قرار گرفته است، زبان رایج این شهر است. این زبان مربوط به پهلوی ساسانی است که در اصطلاح محلی گویش وزوانی معروف است. زبان این شهر گویش نیست، بلکه زبان اصیل مردم آن روزگار ایران است که در نقاط مرکزی ایران زندگی می‌کردند.

این شهر در چندین مرحله جابه‌جا شده است. از بزرگان شهر چنین شنیده می‌شود که در روزگاران قدیم بر اثر حوادث سیل و زلزله این شهر و آبادی کاملاً ویران شده است شهری که وجگون نامیده می‌شده است. از دیگر آثار این شهر قلعه‌ها و باروها است.

نقاط مسکونی قدیم این شهر که اکنون به دشت و محل کشاورزی تبدیل شده است، ده سفید، ده دانه، باغستان سرآبچر (مظهر قنات) گشکن نام دارد. از دیگر آثار این شهر قنات تاریخی و بسیار کهن وزوان است که یکی از ۳ قنات مهم در خاورمیانه به شمار می‌آید. در این قنات، دو رشته به طول ۲۰ کیلومتری با آب‌انباری بی‌نظیر به قدمت ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ سال پیش‌بینی شده است. قنات دیگری که محلی و کوچک است به نام قنات نو معروف است که بعدها ساخته شده است. در حاشیه این شهر نیز چشمه‌هایی جاری بوده که خشک شده است. چشمه مرغ‌آباد و چشمه گُرمو در شعاع ۱۵ کیلومتری کاروانسرای شاه‌عباسی وجود دارد که از آثار دوره صفویه است.

مساجد وزوان همگی بازسازی و بناهای قدیمی آن تخریب شده است. مسجدجامع وزوان، مسجد امام خمینی(ره)،مسجدالرسول(ص)، مسجد امام حسین(ع)، مسجدالرضا(ع)، مسجد ابوالفضل(ع)، مسجد عرب، مسجد حضرت زهرا(س)، مسجد صاحب‌الزمان(عج) مساجد این شهر هستند. در یکی از خیابان‌های وزوان به طول ۵۰۰ متر چندین مسجد وجود داشت که در انتهای آن یک قبرستان قرار داشت، اما اثری از آن نیست. در این خیابان در حال حاضر دو مسجد کوچک باقی مانده است.

محصول کشاورزی وزوان بیشتر گندم و جو، سیب‌زمینی، علوفه، زرشک، انگور و زعفران است. در قدیم نیز پنبه‌کاری و چغندرکاری مرسوم بود که اکنون کشت نمی‌شود.

صنعت وزوان صنایع قدیم و دستی، قالی‌بافی، پارچه‌بافی، ریسندگی، پشم‌ریسی، نخ‌ریسی، نمدمالی، گیوه‌دوزی، جاجیم‌بافی، آهنگری، ساخت چاقوی قالی‌بافی، چکش و تیشه، کارد و وسایل خانگی است.

صنایع فعلی نیز تولید سنگ، تولید پودر آهک صنعتی که صادراتی است، روغن نباتی، و مواد پلاستیکی است. وزوان برای توسعه صنعت به همکاری و توجه مسئولین نیاز دارد.

مراکز فرهنگی، درمانی و آموزشی

در این شهر حدود ۲۰ سال پیش به کمک افراد خیر دانشگاه پیام نور مرکز وزوان تأسیس شد که سالانه بیش از ۱۰۰۰ دانشجو تربیت می‌کند. همچنین این شهر ۷ آموزشگاه دارد که قسمت اعظم آنها توسط افراد خیر ساخته شده است.این شهر ۲ گرمابه بسیار قدیمی داشت که به فضای سبز تبدیل شده است.این شهر دارای ۳ گلزار شهدا است که شهدای زیادی را تقدیم انقلاب کرده است.پارک وزوان: پارک لاله وزوان در حاشیه جاده اصلی تهران ـ اصفهان قرار گرفته و روزانه هزاران مسافر و راننده در این مکان اسکان موقت می‌یابند و استراحت می‌کنند.

از دیگر آثار کهن این شهر ساختمان‌های قدیمی و خشتی و گلی است که اگر توجه مسئولین و خود مردم باشد این ساختمان‌های قدیمی تخریب نمی‌شود.یک ساختمان قدیمی شامل چند اتاق؛ طاقدار، پستو، نانوایی، دستشویی، محل نگهداری گوسفندان، محل نگهداری مرغ، محل نگهداری سگ، محل نگهداری اسب و الاغ، محل پارچه‌بافی، محل نگهداری گندم و خشکبار و محل نگهداری آرد، محل نگهداری سیب‌زمینی، و محل نگهداری علوفه گوسفندان است.

رضا رصاف‌وزوان

Email this page

نسخه مناسب چاپ