وزیر اقتصاد: ‌‌بازگشت ارز حاصل از صادرات را دنبال می‌کنیم
 

سرویس شهرستان‌ها: اعمال فشارهای اقتصادی و تحریم‌های همه جانبه و بی‌سابقه علیه ایران، به دلیل هراس دشمنان از اقتدار ایران اسلامی است.

فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی ‌ در نشست هم‏‎اندیشی با حضور فعالان اقتصادی استان گلستان با بیان این مطلب افزود: سران برخی کشورهای منطقه نگران موقعیت کذایی و کاغذی خود هستند و با نزدیک شدن به آمریکا می‌خواهند جایگاه کاذب خود را حفظ کنند.

دژپسند ادامه داد: دستیابی به قدرت نظامی و دفاعی وعده الهی برگرفته از آیات قرآنی است که با توجه به سیاست‌های مسالمت‌آمیز ایران، بهره‌برداری از این تجهیزات، امنیت را برای دیگر کشورهای منطقه نیز به ارمغان خواهد آورد.

وی به شرایط اقتصادی کشور اشاره کرد و گفت: فعالان و تجار بخش خصوصی باید با تزریق بخشی از درآمد‌های ارزی ناشی از صادرات کالا و خدمات، مشکلات بازار سرمایه را برطرف کنند چرا که بازنگشتن ارز حاصل از صادرات به معنای خروج سرمایه از کشور و موضوعی نپذیرفتی است.

وی افزود: برای تولید کنندگان، واردات مواد اولیه و کالاهای سرمایه‌ای و صادر کنندگان، فرش قرمز پهن می‌کنیم، اما اجازه اختلال در تجارت و سوء استفاده از موقعیت را به کسی نخواهیم داد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی بر نظارت‏‎‏ دولت در مسائل اقتصادی تأکید کرد و یادآور شد: دولت به برگشت ارز در صادرات تأکید دارد؛ چرا که شکاف بازار سرمایه را پُر می‎کند.

دژپسند افزود: در شرایط تحریم که دشمن به دنبال خروج ارز از کشور است، مقابله با این کار حائز اهمیت است و انتظار داریم بخش خصوصی در این بخش فعال باشد.

وی تأکید کرد: برای جذب سرمایه‎گذاران خارجی از هیچ کمکی دریغ نمی‌کنیم، چرا که کشور امروز به سرمایه‎گذاری نیاز دارد.

در این جلسه تعدادی از مدیران استانی مرتبط و فعالان اقتصادی استان دغدغه‌های خود را با وزیر امور اقتصادی و دارایی در میان گذاشتند.

سالانه ۹۰۰ هزار نفر در کشور متقاضی شغل هستند

‌سالانه ۹۰۰ هزار نفر در کشور وارد بازار کار می‌شوند که ایجاد فرصت‌های شغلی مورد نیاز این افراد، نیازمند فعالیت و سرمایه‌گذاری‌های بیشتر بخش خصوصی است. وزیر امور اقتصاد و دارایی در مراسم افتتاح یا آغاز ساخت ۲ هزار و ۸۰ پروژه استان گلستان با بیان این مطلب اظهار داشت: از ابتدای امسال تا پایان آذر، ۶۲۰ هزار شغل در کشور ایجاد شده است، اما به دلیل ورود سالانه بیش از ۷۰ هزار بیکار، لمس این آمار محسوس نیست.

دژپسند ادامه داد: تحریم‌های گسترده آمریکا تأثیرات خود را بر کشور باقی گذاشته، اما با هوشیاری دولتمردان و ترسیم نقشه راه‌های هدفمند، مانع دستیابی این کشور زورگو به اهداف شده است. وی گفت: یکی از کارهای مهمی که از ابتدای پیروزی انقلاب به دنبال آن بودیم، عدم وابستگی بودجه به فروش نفت است که تحمیل جنگ ۸ ساله و سپس تحریم‌های گسترده اقتصادی، مانع از رسیدن ایران به این اولویت مهم شد.

یادآور می‌شود که برای اجرا و بهره‌برداری از طرح‌های دهه فجر امسال گلستان ۲۱ هزار میلیارد ریال هزینه شده و ۶ هزار و ۶۰۴ فرصت شغلی نیز ایجاد شده است. سالن ورزشی وزنه‌برداری گرگان، سالن‌های ورزشی روستا‌های کفشگیری، امیرآباد و معصوم ‌آباد، سالن ورزشی کانون طه، طرح تصفیه خانه و جمع آوری آب‌‌های سطحی و برق رسانی به شهرک‌‌های صنعتی گرگان از مهمترین پروژه‌های عمرانی قابل افتتاح استان گلستان با حضور وزیر اقتصاد و دارایی بود.‏

همچنین کانال انتقال آب کشاورزی و مرمت چندین قنات، افتتاح مدرسه خیرساز، ساختمان مرکزی دانشگاه گلستان، آب‌ نمای صخره‌‌ای ناهارخوران، طرح‌هادی روستایی، تامین آب شرب روستایی و احیاء بافت تاریخی تکایا و سرچشمه با حضور وزیر اقتصاد و امور دارایی به بهره‌‌برداری ‌رسید.

Email this page

نسخه مناسب چاپ