ولی‌الله سیف رئیس کل بانک مرکزی شد
مجمع عمومی بانک مرکزی حکم ولی الله سیف را به عنوان رئیس بانک مرکزی تائید کرد.
به گزارش فارس، مجمع عمومی بانک مرکزی متشکل از وزیر امور اقتصادی و دارایی، رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور، وزیر صنعت، معدن و تجارت و وزیر نفت، روز چهارشنبه هفته گذشته ولی الله سیف گزینه پیشنهادی برای تصدی بانک مرکزی را تایید کرد.
بر اساس این گزارش، با امضای رئیس جمهوری حکم انتصاب سیف بر بانک مرکزی قطعی شده است.
ولی الله سیف متولد ۱۳۳۱ و دارای دکترای حسابداری و امور مالی از دانشگاه علامه طباطبایی است.
مدیرعاملی بانک کارآفرین، عضو هیات مدیره بانک سپه، رئیس هیات مدیره و مدیر عامل بانک ملت، رئیس هیات مدیره و مدیرعامل بانک صادرات، رئیس هیات مدیره و مدیرعامل بانک سپه، رئیس هیات مدیره و مدیرعامل بانک ملی ایران، رئیس هیات مدیره و مدیرعامل فیوچر بانک در بحرین، عضو هیات مدیره و مدیرعامل بانک کارآفرین و عضو شورای فقهی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران از مهمترین سوابق سیف بوده است.
رئیس کل جدید بانک مرکزی با تأکید براینکه نرخ سود بانکی نباید کمتر از نرخ تورم باشد،‌گفت: نرخ سود تسهیلات باید ۲ تا ۳ درصد بالاتر از تورم تعیین شود.
ولی‌الله سیف در گفتگو با تسنیم در تشریح دیدگاه خود درباره نرخ سود بانکی اظهار داشت: معنا ندارد که نرخ سود بانکی کمتر از نرخ تورم باشد و از همین رو باید تجدیدنظر در رویه نرخ گذاری انجام گیرد.وی با بیان اینکه نبودتعادل حاکم در اقتصاد که ناشی از قیمت ارز است، واقعا بخاطر ارز نیست، گفت: این تصور غلطی است که برخی می گویند یک دفعه نرخ ارز سال ۹۱ آثار خود را در بازار بیرون‌زد؛چراکه این نوسانات ناشی از ۱۰ سال سیاست گذاری غلط پولی و بانکی است.
رئیس کل بانک مرکزی ضمن اشاره به اینکه نرخ سود باید از مابه‌التفاوت نرخ تورم داخلی و خارجی محاسبه شود، ادامه داد: اگر نوسانات نرخ دلار را طی دو سال گذشته در نظر بگیریم، باید بگوییم که افزایش دلار از ۷۹۰ تومان به ۳۲۰۰ تومان طبیعی است و این نرخ واقعا بی جا نیست.
وی در همین ارتباط با تأکید براینکه قیمت دلار شاخصی از وضع اقتصادی کشور نیست، تصریح کرد: نرخ سود بانکی پارامتر قضاوت، تخصیص حق بین سپرده‌گذار و گیرنده تسهیلات است. از همین رو نظام بانکی باید حقوق دو طرف معامله را رعایت کند.سیف افزود: قدرت خرید سپرده گذار باید از طریق نرخ سود بانکی حفظ شود. همچنین باید نرخ سود سپرده گذار حول نرخ تورم باشد؛ از سوی دیگر معنا ندارد که نرخ سود تسهیلات کمتر از نرخ تورم باشد، بلکه این نرخ باید ۲ تا ۳ درصد بالاتر از نرخ تورم تعیین شود.
وی تعیین نرخ سود بانکی بر اساس تورم موجود جامعه را موجب ایجاد ثبات در اقتصاد کشور دانست و گفت: اگر واقع بین باشیم و بر این اساس سیاست‌گذاری‌ها اعمال شود، حتماً اقتصاد با ثبات خواهد شد.
یک گزارش دیگر به نقل از ایسنا حاکیست :وی همچنین با بیان این‌که باید به تدریج به سمت انطباق سیستم بانکی و کنترل رشد نقدینگی برویم، گفت: امکان کار با سرعت خارق‌العاده در مدت زمان کوتاه وجود ندارد و فعالیت‌های بانکی باید به تدریج تحت کنترل قرار گیرد.نامبرده گفت: بانک‌ها در حال حاضر به بانک مرکزی بدهکار هستند و پول پرقدرت بانک مرکزی به اقتصاد تزریق شده است.
سیف تصریح کرد: در واقع علت رشد کنترل‌نشده نقدینگی در کشور ما وجود پول بانک مرکزی است و از همین زمینه نشأت می‌گیرد، بنابراین چاره‌ای نداریم که به تدریج خود را به سمت کنترل نقدینگی انطباق دهیم و بانک‌ها مجاز نباشند که از منابع بانک مرکزی که تاثیرات تورمی شدید دارد، استفاده کنند.وی افزود: در حال حاضر ما دوگونه فعالیت‌های پولی را در بانک‌ها شاهدیم که یکسری آنها خارج از افق دید و نظارت بانک مرکزی بوده و غیرقانونی است که هرچه سریع‌تر بانک مرکزی باید آنها را شناسایی و تحت کنترل و نظارت خود قرار دهد یا اگر ممنوع است، آنها را متوقف کند.
این مقام بانکی به فعالیت‌های موسسات اعتباری و مالی که تحت نظارت بانک مرکزی هستند اشاره کرد و گفت: برای این موسسات و عملیاتی‌کردن نظارت بیشتر بر آنها باید به گونه‌ای رفتار کرد که در چارچوب نظام بانکی فعالیت داشته باشند.
اگر این انضباط را در نهادهای پولی فعال ایجاد کنیم، می‌توان به تحقق اهداف اقتصادی کشور دست یافت و رسیدن به آنها را تسهیل کرد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ