محک
یک خبر و چند حاشیه!
ابوالقاسم قاسم زاده
رئیس سازمان بازرسی کل کشور در کنفرانس خبری اطلاع داد که «یک شهروند ۳۱ساله ایرانی ۳۸هزار و ۲۵۰ عدد سکه طلا خریده است. این بالاترین تعداد خرید سکه طلا توسط یک نفر بوده است. خرید این تعداد سکه طلا، معادل ۵۳میلیارد و ۵۵۰ میلیون تومان بود که به صورت نقد پرداخت شده است.» سازمان بازرسی کل کشور، حدود ده روز قبل اعلام کرد که در طرح پیش‌فروش سکه بانک مرکزی پنجاه نفر در مجموع حدود ۳۸۰هزار قطعه سکه طلا خریده‌اند!

بعد از انتشار این خبر، گزارش شده است که جوان ایرانی (۳۱ساله) ۳۸هزار و ۲۵۰ عدد سکه طلا را به صورت مستقیم از بانک مرکزی خریداری کرده است. اگر چه تا امروز بانک مرکزی این خبر را تکذیب نکرده است.

***

با انتشار این خبر نقد و حاشیه‌نویسی بسیار درباره آن منتشر شد. از جمله‌ی آنها:

۱ـ نویسنده‌ای نوشته‌ای با نام « ارزبگیران» انتشار داده است که در آن می‌نویسد:‌« کل طلایی که بانک مرکزی در عرض پنج ماه گذشته فروخته است، هفت میلیون و ششصدهزار سکه طلا است. هر سکه ۱۳۳ر۸ گرم است. هر چهار سکه یک اونس است. هر انس حدود ۱۲۵۰دلار کمتر یا بیشتر است. با یک محاسبه سرانگشتی براساس قیمت‌های فروش بانک مرکزی و محاسبه دیرکرد تحویل سکه، مشخص می‌شود بانک مرکزی ایران ۵۶تن طلا را در قالب نزدیک به دو و نیم میلیارد دلار سکه به قیمت روز جهانی طلا (حتی گرانتر از ارز چهار هزار و دویست تومانی) فروخته است. در حالی که این طلاها را سال‌های قبل به نزدیک نصف همین قیمت وارد کرده است.»

۲ـ حاشیه دوم و پرسشی که بسیاری از مردم دارند چنین است که، بانک مرکزی می‌داند که حجم بزرگی از این تعداد سکه‌ها را به چندنفر با اسامی مشخص فروخته است. در حالی که با همین روش فروش به یکباره، بازار دلالی سیاه را در بازار رایج کرد و در عمل هم در خرید و فروش، دلار و هم سکه، بلبشوی تجاری و در نهایت ضربه زدن به پول ملی کشور را انجام داد.

۳ـ شعارهای بخش اقتصادی دولت در رونق تولید و چرخه سودآوری آن به دیوار خورد. زیرا بانک مرکزی در مسیری حرکت کرده است که اکنون با خبرهایی که از فروش دلار و سکه، آن هم به این شیوه می‌رسد در عمل به شکل بزرگترین صرافی‌یی در آمده است که هیچ صرافی خصوصی نه تنها توان رقابت با آن را ندارد، بلکه در نهایت درآمد دلالی آنها در راستای فربه‌سازی «دلالی مرکزی» که نام بانک مرکزی دارد قرار گرفته است. بسیاری از اقتصاددانان، تعریف اقتصاد ایران را «اقتصاد پول محور» می‌دانند. چرخه پولی که به نسبت دلار و ریال از منبع فروش نفت و گاز تامین می‌گردد و در حیطه مرکزیت دلالی پول از مرکز آن، بانک مرکزی می‌چرخد. گمان نبرید با این چرخه، تولید، آنهم برای ایجاد ارزش افزوده و کارآفرینی و رونق صادرات کالا و… از رکود فاجعه‌بار کنونی رهایی یابد و نبض اقتصاد کشور از «اقتصاد پول» به اقتصاد تولیدی تغییر و تحول پیدا کند. زیرا

۴ـ در این اقتصاد، تولید صرفه مالی ندارد. سود مالی در بازی بازار پولی است. دولت چندین ماه قبل، تصمیم درستی در مورد پائین‌آوردن نرخ بهره و سود بانکی سپرده‌ها گرفت. در حالیکه رئیس جمهور مدام هشدار می‌داد که بانک‌ها باید «بنگاه‌داری» را رها کنند و به چرخه تولید اتصال پیدا کنند، اما اکنون بانک‌ها در عمل شاهدند و می‌بینند که بانک مرکزی، در نوسان‌های ارزی و معامله‌های پولی از فروش دلار و سکه، خود به بزرگترین بنگاه‌دار مبدل شده است.

۵ـ در شرح تلاطم اقتصادی و مالی در این روزها، بسیاری نقد کرده‌اند و دیگر نیاز به تکرار آنها نیست. اما اکنون در مجلس شورای اسلامی و از سوی بسیاری از کارشناسان اقتصادی کشور از رئیس جمهور خواسته شده است که تیم اقتصادی دولت، بخصوص طراحان اقتصادی در کنار رئیس جمهور و در ریاست جمهوری را تغییر دهد. همراه این تغییر بدون تردید دولت نیازمند نقد نظری و اقدام‌های اقتصادی و مالی خود، بخصوص از دو سال گذشته تاکنون است. آیا این درخواست و پیام را رئیس دولت دریافته است؟

Email this page

نسخه مناسب چاپ