پارلمان فلسطین به سلب صلاحیت سیاسی محمود عباس رأی داد
سرویس خارجی: مجلس قانونگذاری فلسطین (پارلمان) به اتفاق آرا سلب صلاحیت سیاسی «محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان را تصویب کرد.

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین یکم دی ماه امسال (۱۳۹۷) از انحلال مجلس قانونگذاری فلسطین خبر داد اما اعضای این مجلس در نوار غزه اعلام کردند دستور عباس فاقد صلاحیت قانونی است و جلسات آن را در نوار غزه برگزار خواهند کرد. «احمد بحر» معاون اول مجلس قانونگذاری اعلام کرد عباس با انحلال پارلمان، آن هم با حکم صادر شده از یک دادگاه غیرقانونی، بار دیگر به اراده ملت فلسطین تعرض کرد و وی اکنون صلاحیت قانونی، ملی، اخلاقی و انسانی خود برای ادامه پست ریاست تشکیلات خودگردان را از دست داده است.

وی افزود: بر اساس ماه ۳۶ قانون اساسی، ریاست محمود عباس بر تشکیلات خودگردان در ژانویه ۲۰۰۹ به پایان رسیده و وی از آن زمان تا?کنون پست مذکور را غصب کرده است. احمد بحر گفت که محمود عباس امتیازهای مجانی به رژیم اشغالگر داده و به هماهنگی امنیتی با این رژیم افتخار می‌کند؛ این هماهنگی باعث شهادت، مجروحیت و بازداشت صدها فلسطینی شده است و همه این موضوعات دال بر این است که وی دیگر شایستگی لازم برای باقی ماندن در منصب خود را ندارد.

در این حال پس از سنگ‌اندازی تشکیلات خودگردان در سفر رئیس دفتر سیاسی حماس به روسیه، مسکو سفیر تشکیلات خودگردان را فراخواند و مراتب نارضایتی خود را اعلام کرد. رسانه‌های صهیونیستی به نقل از منبعی نزدیک به «محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین اعلام کردند با فشار تل‌آویو و تشکیلات خودگردان، سفر «اسماعیل هنیه» رئیس دفتر سیاسی حماس به روسیه لغو شده است. مسکو اعلام کرد از تشکیلات خودگردان و رژیم صهیونیستی به خاطر سنگ‌اندازی در سفر هنیه، ناخشنود است.

وزارت خارجه روسیه «عبدالحافظ نوفل» سفیر تشکیلات خودگردان در این کشور را فراخواند و مراتب نارضایتی مسکو از بسته شدن گذرگاه رفح را به وی اعلام کرده است. از سویی یک هیأت امنیتی بلندپایه مصری که روز گذشته وارد نوار غزه شد، با رهبران جنبش مقاومت اسلامی حماس و دیگر گروه‌های فلسطینی در این باریکه دیدار کرد. هدف از سفر این هیأت، بحث و بررسی آخرین تحولات اوضاع در باریکه غزه و تلاش برای آرام‌سازی اوضاع و حل مشکل گذرگاه زمینی رفح است.

Email this page

نسخه مناسب چاپ