پرسپولیس ـ کاشیما؛ فینالی متفاوت و تاریخی برای هر ۲ باشگاه
 

پرسپولیس و کاشیما آنتلرز امروز بازی رفت فینال قهرمانان آسیا را برگزار می‌کنند.

دیداری که از چند جهت با فینال‌های گذشته متفاوت است و مهمترین تفاوت این مسابقه به سوابق این دو تیم برمی‌گردد که هیچکدام تاکنون قهرمان این مسابقات نشده‌اند.

همین مسئله هم، نتیجه‌ را برای هر دو تیم،‌ حیاتی می‌کند چون ‌اولین قهرمانی در تاریخ باشگاه به ثبت خواهد رسید و اولین افتخار بدست آمده در این عرصه، بزرگترین افتخاری است که برای همیشه به یادگار می‌ماند و مقام قهرمانی‌های احتمالی بعدی، با این قهرمانی، سنجیده و مقایسه می‌شود.

بنابراین طبیعی است که هر کدام از این دو تیم برای این «اولین افتخار» تمام توانایی‌های خود را به کار خواهند بست تا سربلند از میدان خارج شوند.

امّا شرایط پرسپولیس برای حضور در بازی رفت فینال با شرایط ماه‌های گذشته هم متفاوت است. پرسپولیس با دست و پنجه نرم‌کردن با مشکلات ریز و درشت و دغدغه‌های فراوان، همه حریفان اسم و رسم‌دار خود را پشت‌سر گذاشت و به فینال رسید امّا در آستانه فینال، شرایط از هر لحاظ برایش خوب است. پرسپولیس دیگر دغدغه‌ای ندارد و همه چیز برایش آرام است.

بعد از شکست تیمهای الدحیل و السد قطر، پرسپولیس با برطرف‌شدن بسیاری از دغدغه‌هایش به مصاف کاشیما می‌رود. هم دغدغه‌هایی که از بابت کمبودها، با آن روبرو بود و هم دغدغه‌هایی که عموماً حریفان عرب قبل از مسابقه، برایش ایجاد می‌کردند. امّا حالا ژاپنی‌ها بهترین استقبال را از پرسپولیس داشته‌اند و کمبودها هم به حداقل رسیده یا حداقل، امیدواری‌ها برای برطرف شدن آن، بسیار زیاد شده است.

پرسپولیسی‌ها قبل از رسیدن به ژاپن، اردویی را در دبی پشت‌سر گذاشتند، با پرواز خوبی به ژاپن رسیدند، با حمایت‌‌ها و نظارت‌ مستقیم سفیر ایران در ژاپن، مشکل هتل و بخصوص غذای بازیکنان و کادر حل شد، مصدومیت‌ها نیز برطرف شده تا پرسپولیس برای اولین‌بار در طول مسابقات قهرمانان آسیا، با شرایطی نرمال، مقابل حریف خود قرار بگیرد. حتی در آخرین تمرین روز گذشته پرسپولیس، سفیر ایران در ژاپن به همراه حمیدرضا گرشاسبی مدیرعامل باشگاه و تعدادی از اعضای کنفدراسیون آسیا حضور داشتند.

امّا همه این موارد به این معنا نیست که نماینده کشورمان یک برد آسان را پیش‌رو دارد ‌چون حریفی مصمم و پرتلاش و با برنامه، مقابل پرسپولیس قرار دارد.

حریفی که به اندازه پرسپولیس برای رسیدن به فینال انگیزه دارد،‌ چون او هم برای اولین‌بار است که می‌تواند قهرمانی را تجربه کند. اهمیت همین موضوع هم باعث شده تا برخلاف تمام مسابقات که ناظر در جلسه هماهنگی اظهارنظر می‌کرد، رئیس کمیته مسابقات «A.F.C» وارد ماجرا شده و قول بدهد که با توجه به اهمیت این بازی،‌ از حرفه‌ای‌ترین و باتجربه‌ترین نیروهای خود برای برگزاری هرچه بهتر این دیدار، استفاده کند که بهره‌مندی از۲۰ دوربین برای فیلمبرداری هم می‌تواند در این راستا باشد. یک مقایسه آماری هم توسط سایت کنفدراسیون آسیا بین دو تیم صورت گرفته که از نزدیکی دو تیم حکایت دارد هرچند که کاشیمایی‌ ها در میانگین گل کمی بهتر از پرسپولیسی‌ها هستند با ۹ر۱ مقابل ۴ر۱ گل در هر بازی امّا در میانگین مصاف‌های رودررو پرسپولیس با آمار ۶۵ بر۵۰ به کاشیما می‌چربد. ‌نکته جالب این است که سایت فاکس اسپورتس با توجه به عملکرد موفق پرسپولیس تا رسیدن به فینال به پنج نکته قابل توجه در مورد نماینده ایران به تفصیل اشاره کرده که از نکات برجسته آن، توانایی‌های بالای بیرانوند و پیروزی ارزشمند مقابل السد است که ژاوی را در اختیار داشته است.

البته اشاره مستقیمی هم داشته به ورزشگاه آزادی که یکی از وحشتناک‌ترین اتمسفرها را یار دوازدهم پرسپولیس برای حریفان، ایجاد می‌کند.

با این وجود اگرچه کاشیمایی‌ها به دلیل میزبانی، تمام فکر و ذکرشان باید پیروزی باشد و پرسپولیس می‌تواند به تساوی هم فکر کند، امّا برانکو هم به اندازه «گواویوا» سرمربی کاشیما، به فکر پیروزی است، چون همیشه برای برد به میدان رفته چه زمانی که میزبان بوده و چه زمانی که به عنوان مهمان به میدان رفته است. حال آنکه طبیعی است در چنین شرایطی که کاشیما میزبان است، سرمربی این تیم به خود وعده پیروزی آن هم از نوع پرگل را بدهد چون به قول «فاکس اسپورتس» از جو وحشتناک استادیوم آزادی در بازی برگشت، به خوبی آگاهی دارد.

برانکو هم مثل «گواویوا» می‌داند که این یک بازی بزرگ است و خیلی هم امیدوار به حمایت تماشاچیان در بازی برگشت است امّا طبیعی است که در این بازی‌ معقول‌تر یا محافظه‌کارتر از حریف به میدان بیاید چون به قول خود او و همینطور سرمربی کاشیما، یک نیمه در ژاپن است و یک نیمه در تهران.

در این میان امّا اعتقاد بسیاری از کارشناسان، اداره بازی توسط پرسپولیس، در ژاپن است و تمام کردن کار حریف در تهران و مقابل چشمان۱۰۰ هزار تماشاگر مشتاق.

شاید وقتی امسال پرسپولیس کار را شروع کرد، بسیاری از هواداران و بخصوص کارشناسان و اهل فن، جوانی بسیاری از بازیکنان این تیم را مانعی برای رسیدن تا این مرحله، می‌دانستند امّا همین جوانان، آنچنان عملکرد جانانه و پخته‌ای از خود به نمایش گذاشتند که امروز اکثر کارشناسان از آنان به عنوان بازیکنانی با انگیزه و پخته یاد می‌کنند که می‌توانند قهرمانی را هم برای پرسپولیس به ارمغان بیاورند.

پرسپولیس در ورزشگاه «کاشیما انتلرز» هواداران زیادی ندارد امّا تنها هم نیست و حداقل۸۰۰ تا۱۰۰۰ ایرانی تیم خود را همراهی خواهند کرد هرچند که این تعداد می‌تواند به۲۰۰۰ نفر هم برسد امّا مهم فقط تعداد تماشاگران ایرانی ورزشگاه کاشیما نیست که به پرسپولیسی‌ها، انگیزه می‌دهد بلکه نکته بااهمیت، قلب میلیونها ایرانی است که از ایران برای موفقیت پرسپولیس می‌تپد و بازیکنان و کادر فنی و متولیان باشگاه، آن را می‌دانند و همیشه هم به هدف شاد کردن دل مردم به میدان رفته و نتیجه گرفته‌اند.

تنها نکته آزاردهنده برای پرسپولیس فقط می‌تواند تفاوت ساعتی باشد که وجود دارد امّا قطعاً کادر فنی تیم، تمام تلاش خود را داشته‌اند تا این مشکل به حداقل برسد و بازیکنان با آن تطبیق پیدا کنند. امّا از همه این موارد گذشته، پیش‌بینی یک بازی زیبا و متفاوت نسبت به آنچه که تا به امروز در مسابقات پرسپولیس تا این مرحله رقم خورده، موردی است که می‌تواند، محقق شود چرا که اولاً ژاپنی‌ها، سرعتی‌تر و سازمان‌یافته‌تر از تیم‌های عربی بازی می‌کنند و ثانیاً‌ پرسپولیسی‌ها هم با آنالیز دقیق بازی‌های این تیم برای تقابل با آنان به میدان می‌روند که همین موضوع نویدبخش یک بازی زیبا و متفاوت،‌ خواهد بود.

سرمربی پرسپولیس: کاشیما را آنالیز کرده ایم

سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس تهران در نشست خبری پیش از دیدار رفت فینال لیگ قهرمانان آسیا برابر کاشیما آنتلرز گفت: با شناخت کامل به ژاپن آمده ایم و نقاط ضعف و قوت حریف را آنالیز کرده ایم.

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی باشگاه پرسپولیس‌ برانکو ایوانکوویچ با ابراز خوشحالی از حضور تیم پرسپولیس در فینال لیگ قهرمانان آسیا افزود: به خوبی نقاط ضعف و قوت‌شان را می‌شناسیم و با همه آمادگی و توانمان و به عنوان بهترین تیم منطقه به فینال راه یافتیم. امیدوارم روند خوبمان را در بازی فینال نیز ادامه دهیم و با یک نتیجه خوب ژاپن را ترک و بازی دوم را در تهران برگزار کنیم.برانکو در پاسخ به این پرسش که چه برنامه‌ای برای کنترل ضربات ایستگاهی و ارسال از کناره‌های تیم کاشیما دارد که به نوعی نقطه قوت این تیم به حساب می‌آید، گفت: طبیعی است که کاشیما را آنالیز کرده باشیم؛ می‌دانیم که این تیم از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است و توانسته‌ سون سامسونگ را شکست دهد و به فینال مسابقات راه یابد.فکر می‌کنم ممکن است در فینال اتفاقات دیگری رخ دهد. بازیکنان ما آماده‌اند تا با هر اتفاقی مقابله کنند. ما بهترین تدارک را برای حضور در فینال داشته‌ایم اما فکر می‌کنم بتوانیم بهترین راه و عملکرد را در زمین ارائه دهیم.

سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس درباره اینکه تیمش بیشتر در زمین خود موفق‌ بوده و فکر می‌کند این بار نیز همین اتفاق رخ دهد، افزود: ما از این بابت خیلی خوشحالیم که وقتی در ورزشگاه آزادی بازی می‌کنیم یک ورزشگاه پر از تماشاگر داریم. هواداران از دقیقه یک ما را حمایت می‌کنند و این باعث می‌شود که نقش خود را بهتر انجام دهیم اما فلسفه ما این است که در همه بازی‌ها برای برد به میدان می‌رویم و فردا(امروز) هم به همین شکل خواهد بود.برانکو ادامه داد: بازیکنان ما از هر نظر برای این بازی آماده شده‌اند و می‌دانند که شرایط به چه شکلی است؛ می‌خواهند در حد توانشان تلاش کنند تا نتیجه بسیار خوبی را در بازی رفت فینال به دست بیاوریم اما باید بگویم حضورمان در ورزشگاه آزادی همیشه برایمان یک قوت قلب محسوب می‌شود. همیشه هوادارانمان را پشت سر خود احساس می‌کنیم و آنها به بهترین شکل ما را حمایت می‌کنند.

سرمربی کاشیما: پرسپولیس ضعف‌های خودش را دارد

سرمربی تیم فوتبال کاشیما آنتلرز ژاپن گفت: مقابل پرسپولیس دنبال پیروزی با گل‌های زیادی هستیم.

به گزارش خبرنگار مهر، گو اویوا در نشست خبری پیش از بازی پرسپولیس با کاشیما آنتلرز ژاپن در فینال لیگ قهرمانان آسیا گفت: ابتدا می خواهم بگویم باعث افتخارمان است که در فینال لیگ قهرمانان آسیا بازی می کنیم. در این مسابقه ما میزبان هستیم و می خواهیم از امتیاز این بازی خانگی در دیدار اول برای گرفتن نتیجه استفاده کنیم.وی افزود: بازی فینال ۱۸۰ دقیقه ای است و می خواهیم در نیمه اول این مسابقه بازی کنیم. هدفمان کسب عنوان قهرمانی است و بازیکنان از لحاظ انگیزه و بدنی در شرایط بسیار خوبی قرار دارند.سرمربی کاشیما یادآور شد: اطمینان دارم که بازیکنانم می توانند موفق باشند. می خواهیم در جام باشگاه های جهان بازی کنیم. در سال ۲۰۱۶ ما برای قهرمانی در لیگ ژاپن بازی می کردیم اما در حال حاضر این شانس را داریم که پادشاه آسیا شویم. باید در دو مسابقه پیش رو تمرکز کنیم. آیوا درباره شناختش از پرسپولیس هم گفت: موافقم که پرسپولیس تیم منظمی است دفاع بسیار سختی دارد. با این حال آنها هم نقاط ضعف خودشان را دارند و بازیکنانم برنامه های خودشان را ‌. هدفمان برد در بازی رفت با گل های زیادی است.سرمربی کاشیما در پایان گفت: این وظیفه من و همکارانم است تا اتمسفر مناسبی برای بازیکنان ایجاد کنیم تا آنها بتوانند چیزی که می‌خواهیم را انجام بدهیم.

علیپور: کلید موفقیت ما وحدت است

مهاجم پرسپولیس پیش از دیدار با کاشیما آنتلرز گفت: مردم ایران از اینکه ما به فینال لیگ قهرمانان آسیا رسیدیم خوشحال هستند.

به گزارش خبرگزاری فارس‌ علی علیپور، مهاجم پرسپولیس در مصاحبه با سایت AFCگفت: مردم ایران از اینکه ما به فینال لیگ قهرمانان آسیا رسیدیم خوشحال هستند. ما نماینده ایران و مردممان هستیم. برای ما فرقی نمی کند که پرسپولیس باشد یا استقلال و امید داریم که مردم کشورمان ما را حمایت کنند و می خواهیم کشورمان را خوشحال کنیم.وی افزود: برنامه بازی ما مقابل کاشیما با برنامه مان در دیدار با السد تفاوت چندانی نخواهد کرد. این انتظار را داریم که کاشیما توپ را بیشتر از ما در اختیار داشته باشد چون بازی خارج از خانه ماست و ما به دنبال فرصت می مانیم تا در نیمه اول دیدار به گل برسیم. مهم نیست که چه کسی گل بزند همان طور که می دانید خیلی از گل ها را من زدم ولی در پایان مهمترین مسئله این است که ما به عنوان یک تیم پیروز باشیم و این اهمیت دارد. کلید‌ موفقیت ما وحدت و یکپارچگی است.

محرمی: تاکتیک پرسپولیس می‌تواند برای ژاپنی‌ها دردسرساز شود

پیشکسوت تیم فوتبال پرسپولیس گفت: تیمی که اتحاد داشته و به فینال لیگ قهرمانان آسیا می‌رسد می تواند جام را هم با تاکتیک همیشگی اش به دست بیاورد.

مجتبی محرمی در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص دیدار رفت فینال لیگ قهرمانان آسیا بین تیم های پرسپولیس و کاشیماآنتلرز در ژاپن گفت: بدون شک کاشیما می آید تا کار را در ژاپن یکسره کند. اما مطمئن هستم اگر پرسپولیس بازی معمولی و روان خودش را انجام دهد خواهد توانست با کسب نتیجه معقول به تهران بیاید و کار را به بازی برگشت بکشاند.

بازیکن اسبق پرسپولیس درباره تاکتیک احتمالی این تیم مقابل کاشیما افزود: کادرفنی پرسپولیس تا همین جا هم نشان داده است ترسی از اسم تیم های بزرگ ندارد. آنها خیلی خوب توانستند مقابل قطری ها بازی کنند. در این بازی هم فکر می کنم این تیم در کنار گل نخوردن به ضدحملات چشم دوخته باشد و بتواند حریف خودش را شکست دهد. بازیکنان جوان پرسپولیس هم در همین مدت کوتاه توانسته اند خودشان را به شرایط ایده آل و حرفه ای برسانند.

Email this page

نسخه مناسب چاپ