پروژه ایران هراسی، توطئه سازمان یافته آمریکایی
بخش اول
 

پروژه ایران هراسی که با روی کار آمدن دولت جدید آمریکا از یکسال و نیم پیش شدت گرفته، اینک به طور هدفمند و سازمان یافته با تبلیغات روانی، بنیان نظام جمهوری اسلامی را نشانه گرفته است.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش‌های خبری ایرنا، دشمنی چهار دهه‌ای آمریکا و ایران در دوره «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری کنونی وارد مرحله جدیدی شده به طوری که در روزهای اخیر بیش از پیش شاهد تنش و جدال لفظی و کلامی متقابل بین مقامات دو طرف بوده ایم. مداخلات مستقیم مقامات کاخ سفید در امور ایران اما یکی از مهمترین دلایل رویارویی است. چند روز پیش خبرگزاری «رویترز» از پروژه تبلیغاتی آمریکا علیه ایران پرده برداشت و به نقل از برخی مقامات ایالات متحده نوشت که ترامپ کارزاری تبلیغاتی سازمان یافته علیه حکومت ایران به راه انداخته که هدف آن ایجاد ناآرامی در این کشور و اعمال فشار بر تهران برای متوقف کردن برنامه هسته‌‌ای و برخی فعالیت‌های منطقه‎ای این کشور است.

بر پایه این گزارش، «مایک پومپئو» وزیر امور خارجه و «جان بولتون» مشاور امنیت ملی ترامپ مسئولیت انجام این ماموریت را عهده دار هستند. پر واضح است که این افراد با تبلیغات رسانه‌ای و سخنرانی‌های سلسله وار در ارتباط با مشکلات اقتصادی ایران، درصدد راه اندازی موج نارضایتی در کشور ما هستند. ناکارامد نشان دادن مقامات جمهوری اسلامی، نتیجه بخش بودن تحریم‌های آمریکا و بزرگنمایی از مسائل و مشکلات داخلی ایران از جمله برنامه‌های ترامپ و همفکران او است. تجربه ترامپ از نافرجامی تنگناهای چند دهه‌ای علیه ایران، رئیس جمهوری آمریکا را به این نتیجه رسانده که با ایجاد شکاف بین مردم و مسئولان، هدف اصلی خود یعنی تغییر رژیم ایران را دنبال کند؛ هدفی که با وجود انکار آن، اما در عمل از سوی مقامات آمریکایی پیگیری می شود.

ترامپ با همین دیدگاه، طی ماه‌های گذشته به تغییر کابینه دست زد و پمپئو را به جای «رکس تیلرسون» وزیر امور خارجه قبلی برگزید. برخلاف تیلرسون که خواستار پیشبرد امور از راه‌های دیپلماتیک بود، وزیر امور خارجه جدید به شدت سیاست‌های ضدایرانی را دنبال می کند. سفرهای پمپئو به خاورمیانه و مواضع خصومت‌آمیز او علیه تهران در دیدار با مقامات عربی و عبری غرب آسیا، آشکارا از سیاست‌های تندروانه وی حکایت می کند.سخنرانی اخیر پمپئو در همایش موسوم به «پشتیبانی از صدای ایرانیان» و موضع گیری‌های تند او علیه مقامات و وضعیت داخلی ایران و همچنین نقش تهران در منطقه از صحت و سقم گزارش رویترز نشان داشت. البته اتهامات پمپئو از سوی مقامات کشورمان بی پاسخ نماند و «بهرام قاسمی» سخنگوی وزارت امور خارجه در این باره گفت: سخنرانی مزورانه و سخیف وزیر خارجه آمریکا در این جمع که صرفا یک اقدام ابزاری و تبلیغاتی بود، بیش از همیشه نشانگر درماندگی بی‌حد و حصر دولت آمریکا در شرایط پس از خروج غیرقانونی این کشور از برجام و عدم دستیابی به اهداف خود از این اقدام یکسویه و نابخردانه و انزوای جهانی ناشی از آن است.روی سخن سخنگوی وزارت خارجه با جمله‌ای مبنی بر اینکه «اقلیت جنگ طلب فعلی آمریکا به هیچ یک از اصول و هنجارهای اخلاقی، انسانی و حقوقی و بین‌المللی پایبند نیستند» افزون بر شخص ترامپ متوجه برخی از اعضای کابینه او همچون پمپئو و نیز «جان بولتون» مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری این کشور است؛ فردی که کینه توزی و دشمنی او با ایران به مراتب بیش از پمپئو است. در ماه‌های گذشته که بولتون در جایگاه نزدیکترین مشاور ترامپ قرار گرفت، انتظار تشدید تیرگی روابط تهران- واشنگتن تقویت شد.در مجموع، ترامپ و مشاوران وی از خطرات و پیامدهای رویارویی مستقیم با ایران آگاه اند. بنابراین از راه‌های غیرخشونت بار در پی دستیابی به اهداف از پیش تعیین شده هستند. ابزار تحریم و به ویژه بازی با مهره نفت، خصیصه قابل ملاحظه برخورد کاخ سفیدنشینان با ایران است؛ اهرمی که باوجود مخالفت جهانی از سوی ایالات متحده به کار گرفته شده تا بلکه ضمن آشفتگی داخلی، از نفوذ و بازیگری ایران در منطقه بکاهد.

علاوه بر آن، مقامات آمریکایی برای ناکارآمد جلوه دادن نظام ایران و ناامیدی در کشور، جنگی نرم در پیش گرفته اند. از نگاه آنان انشقاق داخلی و از بین رفتن همبستگی ملی راه رسیدن به هدف را برای آنان کوتاه تر و هزینه آنان را کم تر خواهد ساخت؛ موضوعی که انتظار می رود مردم و مسئولان ایران به آن توجهی ویژه داشته باشند.

ترامپ بداند؛ ایران کره شمالی نیست

برخی از تحلیلگران و رسانه‌های غربی اعتقاد دارند اتخاذ رویکردهای یکسان از سوی «دونالد ترامپ» در قبال ایران و کره شمالی، اشتباه راهبردی کاخ سفید است که امکان دارد موجب بی اعتباری هر چه بیشتر رئیس جمهوری آمریکا شود.

به گزارش ایرنا،حملات لفظی رییسان جمهوری ایران و ایالات متحده در چند روز گذشته به عنوان نخست رسانه‌های جهان تبدیل شده است. بسیاری از کارشناسان و رسانه‌ها در غرب به تحلیل میزان جدیت دو طرف پرداخته و ارزیابی‌های گوناگونی را در مورد تحولات احتمالی در آینده ارائه داده اند. توخالی و گمراه کننده بودن لفاظی‌های دونالد ترامپ از جمله تفسیرهایی است که از وضع موجود و توئیت‌های تهدیدآمیز وی در رسانه‌های خارجی ارائه شده است. دلیل این استناد تحلیلگران نیز مقایسه موضعگیری‌های اخیر ترامپ در مورد ایران و مشابه سازی رفتار وی با رهبر کره شمالی در سال گذشته است. با این حال برخی کارشناسان نیز چنین مشابه سازی را خطرناک می دانند.تارنمای شبکه تلویزیونی ای.بی.سی در کنار بسیاری از رسانه‌های جهان، در گزارشی بر این اعتقاد است که تهدیدهای ترامپ علیه ایران بخشی از راهبرد پیشین وی است که در مورد کره شمالی کارساز افتاد.این گزارش با بیان اینکه ترامپ به دنبال بازگشت یک ایران تضعیف شده به میز مذاکرات است، افزود: ایالات متحده اکنون پس از خروج از توافق هسته ای، تاکتیک تکراری فشار حداکثری را در مورد ایران دنبال می کند.با این‌حال تحلیلگر روزنامه نیویورک تایمز اعتقاد دارد لحن تند ترامپ رویکردی اشتباه است که به دنبال تغییر توجه افکار عمومی از موضوع اصلی است.

به نوشته این روزنامه «در حالی که نوع کلمات و حتی شیوه نگارش پیام توئیتری وی(با حرف بزرگ) حکایت از اتخاذ دیپلماسی تند دارد اما این امر در کنار مسائل به وجود آمده پس از دیدار رهبران روسیه و آمریکا در هلسینکی، حکایت از آن دارد که رئیس جمهوری آمریکا در سیاست خارجی به شدت ناتوان است.این روزنامه با اشاره به نظرات برخی کارشناسان در شبکه‌های اجتماعی، آورده است ترامپ به جای آنکه به انگشتان خود در توئیتر اعتماد کند بهتر است به افرادی تکیه کند که بهتر می دانند چگونه از منافع آمریکا دفاع کنند. در هفته بدی که ایالات متحده حملاتی را علیه دشمنان واقعی یا خیالی مطرح کرده است، روابط واشنگتن با دوستان و متحدان آن بدتر شده است.

مقایسه ایران و کره شمالی

دکتر روحانی رئیس جمهوری کشورمان در سخنانی به ترامپ هشدار داده که جنگ با ایران مادر همه جنگ‌ها است. در مقابل رئیس جمهوری آمریکا نیز در توئیت خود با ادبیاتی تهدیدآمیز عنوان داشت که هیچ وقت بار دیگر ایالات متحده را تهدید نکنید.خبرگزاری «راشا تودی» در عنوانی متفاوت این اظهارات ترامپ را طوفان قبل از آرامش توصیف کرده و به نقل از «جیم یارتاس» از دیپلمات‌های پیشین آمریکا آورده است: این فشارها از سوی ترامپ جهت منعطف ساختن ایران برای مصالحه با آمریکا بیان می شود . این دیپلمات پیشین آمریکا تصریح کرد: این سخنان تند یادآور همان واژه‌هایی است که در مورد کره شمالی به کار رفته بود اما شرایط ایران و کره شمالی و زمان این تحولات متفاوت است. شبکه خبری «سی.ان.ان» هم در گزارشی بیان داشت: پیام اخیر ترامپ بازتابی از رویکرد وی در مقابل رهبر کره شمالی بود. دو رهبر پیش از آن دیدار، از انواع تهدیدها و طعنه‌ها علیه یکدیگر استفاده کردند. از نگاه بسیاری از ناظران در خاورمیانه، اما این سخنان تازه حتی با معیارهای ترامپ تند بود. «ریک فرانکونا»، تحلیلگر مسائل نظامی نیز به این شبکه خبری اظهار داشت: ترامپ پیش از این سخنان جنجالی زیادی را بیان کرده بود اما توئیت اخیر وی متفاوت و در یک سطح جدید بیان شد.

خطای راهبردی ترامپ

برخی کارشناسان یکسان دانستن موضوع ایران و کره شمالی و اتخاذ سیاست‌های مشابه با هر دو پرونده را خطای استراتژیک سیاستگذاران کاخ سفید ارزیابی می کنند. تارنمای نشریه «پلیتیکو» در گزارشی با عنوان «یادداشتی برای ترامپ: ایران کره شمالی نیست»، آورده است: رویکرد رئیس جمهوری ایالات متحده مبنی بر «آتش و خشم» در مورد ایران راهگشا نیست. وقتی به توئیت ترامپ در مورد ایران نگاه کنیم احساس می‌شود نسخه برداری کامل و دست نخورده‌ای از نگاه سال گذشته وی به پیونگ یانگ تکرار شده است. وی مانند همان موقع وعده داد که «شما خواهید دید که چه اتفاقی در زمینه اعمال تحریم‌ها و جنگی تمام عیار خواهد افتاد». همین مشابهت‌سازی موجب شده است نگرانی و ترس از جنگی قریب الوقوع کاهش یابد. این گزارش با بیان این نکته که ترامپ حتی نتوانست نقشه خود را در زمینه نابودی توان نظامی پیونگ یانگ اجرایی کند، افزود: با اینکه شکست خط مشی‌های ترامپ در پیشبرد اهداف منافع ملی کاملا آشکار است اما وی خود را پیروز گفت وگوها با کیم جونگ اون می داند. این در حالی است که کاخ سفید تاکنون اقدامی را در زمینه خلع سلاح هسته‌ای پیونگ یانگ انجام نداده و تنها توانسته است برخی فعالیت‌های موشکی و آزمایش‌های کره شمالی را به حالت تعلیق درآورد. تنها دستاورد وی، رفع خطر جنگ از منطقه بود.

پلیتیکو افزود: شرایط ایران متفاوت است زیرا تهران و واشنگتن نمی‌توانند یک مذاکره جامع را آغاز کنند زیرا از نگاه ایران، ترامپ مذاکره کننده‌ای غیرقابل اعتماد است. همچنین حمله عراق به ایران در سه دهه قبل درس‌های بزرگی را برای ایران در زمینه امنیتی داشت و همین موضوع بنیان‌های نفوذ منطقه‌ای ایران را تشکیل می‌دهد.

به نوشته این نشریه «راه انداختن نمایشی همچون نشست سنگاپور

– همان چیزی که ترامپ به دنبال آن است– نمی تواند تاثیری بر تحولات و امنیت منطقه داشته باشد. ضمن اینکه پیچیدگی‌های سیاست داخلی ایران در کنار رویکردهای سختگیرانه کاخ سفید، هر تلاشی را برای تغییر روابط میان تهران – واشنگتن عقیم می سازد». نشریه آتلانتیک نیز ضمن مقایسه واکنش ترامپ به دو کشور، در مورد دستاوردهای وی در پرونده کره شمالی خاطر نشان ساخت: مشخص نیست که آیا ترامپ در عمل هم این موضوع را برای هر دو کشور مورد بررسی عملی دقیق قرار داده است یا نه. این نشریه تاکید دارد: شاید برخی کارشناسان در ایران و آمریکا اعتقاد داشته باشند که ترامپ بلوف می زند اما این تفسیری نادرست است زیرا احتمال دارد خطرات امنیتی را برای همه به همراه داشته باشد. البته از طرف دیگر ممکن است همین لفاظی‌ها مخمصه‌ای باشد که تنها اعتبار رئیس جمهوری آمریکا را نابود کند. این تحلیل همان نکته‌ای را بیان کرد که نشریه پلیتیکو نیز به آن رسیده است. اگر اروپا و دیگر کشورهای امضاکننده برجام راهی را برای ادامه خرید نفت ایران پیدا کنند، از تاثیرگذاری اهرم‌های واشنگتن به شدت کاسته می‌شود و باعث بی اعتباری بیش از پیش وی می شود.

ادامه دارد

Email this page

نسخه مناسب چاپ