پورتوریکو، پل صعود والیبال ایران به مرحله دوم مسابقات قهرمانی جهان
 

تیم ملی والیبال ایران پس از قهرمانی در بازی‌های آسیایی جاکارتای اندونزی در میدانی به مراتب بزرگ‌تر و سخت‌تر از امروز به مصاف حریفان می‌رود. نوزدهمین دوره مسابقات والیبال قهرمانی جهان میدانی است که ملی‌پوشان ایران تلاش می‌کنند بهترین مقام کسب شده یعنی ششمی را که در دوره قبل به دست آمد، ارتقاء دهند.

میدان جهانی برای والیبالیست‌های کشورمان به مراتب بزرگ‌تر از بازی‌های آسیایی است اما انتظارات هم در این دو تورنمنت از ملی‌پوشان متفاوت است. در بازی‌های آسیایی جاکارتا، فقط و فقط مدال طلا راضی کننده بود که به دست آمد، اما در رقابت‌های جهانی حضوری شایسته و در وهله اول حفظ عنوان ششمی و در نهایت ،ارتقاء آن، هدف اصلی ملی‌پوشان خواهد بود.

البته نباید از نظردور داشت که حضور تیم اصلی یا همان تیم الف در مسابقات اندونزی باعث شد تا حد زیادی مسیر برنامه‌های کولاکوویچ سرمربی این تیم عوض شود چرا که فدراسیون والیبال تصمیم گرفته بود تا با تیم ب به جاکارتا برود و هدف‌گذاری تیم الف، مسابقات قهرمانی جهان بود. اما از آنجا که وزارت ورزش و جوانان با توجه به تدارکات گسترده‌ای که برای کاروان اعزامی به هجدهمین دوره بازی‌های آسیایی جاکارتای اندونزی دیده بود و با کاروانی به مراتب کمّی‌تر از دوره گذشته با حدود ۱۰۰ورزشکار بیشتر، قصد داشت بهترین نتیجه تاریخ بازی‌های آسیایی را رقم بزند، نمی‌توانست کوچکترین ریسکی برای از دست دادن حتی یک مدال طلا، داشته باشد بنابراین والیبالی را که معتقد بود با تیم ب هم طلا می‌گیرد متقاعد کرد تا مسیر حرکتی تیم الف را عوض کرده و در آن مقطع هدف‌گذاری این تیم، بازی‌های آسیایی برای مدال طلا باشد.

فدراسیون هم با تعاملی خوب، پذیرفت و ملی‌پوشان، مقتدرانه نتیجه مورد نظر را به دست آوردند یعنی حتی یک ست به حریفان ندادند و با شکست سه بر صفر همه رُقبا، مدای طلای پیش‌بینی شده را بدست آوردند هر چند که این مدال طلا، کافی نبود تا ورزش کشورمان به هدف خود یعنی رسیدن به بهترین نتیجه تاریخ بازی‌های ‌آسیایی برسد. مدال طلای والیبال بیستمین مدال کاروان ایران شد در حالی که هدف‌گذاری‌های ورزش نه تنها به ارتقاء نسبت به دوره گذشته، ختم نشد بلکه از نظر مرغوبیت مدال، حتی به ۲۱ مدال طلای دوره گذشته هم نرسید!

اما به هر حال والیبال وظیفه خود را انجام داده بود هر چند که بازی‌های آسیایی جاکارتای اندونزی کمی مسیر آمادگی این تیم را برای مسابقات قهرمانی جهان عوض کرده بود تا وقتی ملی‌پوشان فقط چند روز بعد از پایان بازیهای آسیایی، راهی اسلوونی برای مسابقات تدارکاتی متصل به مسابقات جهانی شدند، «کولاکوویچ» چاره‌ای نداشته باشد جز اینکه استراحت تعدادی از بازیکنان را بیشتر کند و نگاهی به نتیجه نداشته باشد.

همین هم شد که در سه بازی تدارکاتی در اسلوونی مقابل آمریکا، اسلوونی و کانادا، شکست خوردیم. شکست‌هایی که از نظر «ایگور» اهمیت چندانی نداشت چون، مهم مسابقات جهانی بود. سرمربی تیم ملی با این حال در طول مسابقات تدارکاتی اسلوونی هم هرگز ناامیدانه حرف نزد و شکست سه بر دو مقابل اسلوونی را به اشتباهات بازیکنان در امتیازات پایانی مرتبط دانست و با اطمینان تأکید کرد که درس گرفتن از اشتباهات یعنی، رسیدن به پیشرفت که این امیدواری در تیم ایران وجود دارد.

کولاکوویچ بازی مقابل اسلوونی را یکی از بهترین مسابقات برای تیم ملی ارزیابی کرد که ملی‌پوشان علی‌رغم اشتباهات در امتیازات پایانی، در دقایقی،‌بسیار خوب ظاهر شدند و این بازی را در کل یکی از بهترین مسابقات برای آمادگی تیم ایران دانست.

با این حال میدان جهانی، میدانی بسیار سخت است به خصوص که بهترین تیم‌های جهان با آمادگی کامل حضور می‌یابند و انتظار حفظ رتبه ششمی دوره قبل و همچنین نظر به ارتقاء آن، کار را سخت‌تر می‌کند و هرچند که والیبال واقعا پتانسیل‌های لازم را دارد، اما نباید از یاد برد که نتایج در زمین مسابقه رقم می‌خورد نه بیرون و یا قبل و بعد از آن.

بنابراین هر مسابقه‌ای شرایط خود را دارد و هر اتفاق غیرمترقبه‌ای می‌تواند تأثیرات مثبت یا منفی خود را داشته باشد.

در این میان ضیایی رئیس فدراسیون والیبال هم گویا بیش از آنکه از تکرار رتبه ششمی ناامید باشد به حفظ و ارتقاء آن امیدوار است.

رئیس فدراسیون با اشاره به اینکه نمی‌توان ضمانتی داد که رتبه دوره قبل تکرار شود اما تلویحاً اشاره می‌کند که شاید این رتبه بتواند ارتقا هم پیدا کند حتی تا سکونشینی!

در هر حال هم نگاه کولاکوویچ هم نگاه ضیائی بسیار امیدوار کننده است و نشان می‌دهد که هیچکس انتظار ارائه نمایشی ضعیف از والیبال ایران را در مسابقات قهرمانی جهان ندارد حتی اگر نتایج آنی نباشد که علاقه‌مندان، دوست دارند.

بازیکنان شاخص والیبال کشورمان حتماً در میدان بلغارستان، نمایش قابل قبولی خواهند داشت. در این میان نقش کاپیتان سعید معروف، بیشتر از هر بازیکن دیگری خواهد بود چرا که همه حریفان قدرت پنجه‌های طلایی او را می‌دانند.

تیم ملی والیبال ایران ترکیبی از باتجربه‌ها و جوان‌های آماده‌ای است که آنان نیز، در جریان مسابقات مختلف، آبدیده شده‌اند.

معنوی‌نژاد به مهره‌ای قابل اتکا تبدیل شده و فرهاد قائمی، غفور، عبادی‌پور و… نیز که نیازی به معرفی ندارند. با این وجود مسابقات قهرمانی جهان در رشته والیبال بالاترین سطح رقابت‌ها، بعد از المپیک است. ایران در گروه D با تیم‌های پورتوریکو ، بلغارستان، کوبا، لهستان و فنلاند همگروه است و امروز در وارنای بلغارستان پورتوریکو را پیش رو دارد.

تیمی که به نسبت سایر رقبا، آسان‌تر به نظر می‌آید و می‌تواند کمکی باشد برای هماهنگی بازیکنان در بازی اول چون اصولا در هر تورنمنتی، بازی اول در شکل‌گیری یک تیم و هماهنگی بازیکنان، بسیار مهم است.

از پورتوریکو که بگذریم اما تمامی حریفان به نوبه خود سخت هستند حتی کوبایی که برخی از سوپراستارهایش رفته‌اند و فنلاندی که در اولین دیدار سه بر صفر مقابل بلغارستان شکست خورد شگفتی‌آفرین لیگ قهرمانان اروپا در سال قبل بوده است.

حساب لهستان قهرمان دوره قبل هم که جداست و همچنین بلغارستان قدرتمند که در غیاب یکی دو فوق ستاره خود به دلیل مصدومیت، همیشه فوق ستاره‌های دیگری در ترکیب دارد.

اما همه این موارد به این معنا نیست که تیم کشورمان از حریفان خود کم مهره‌تر یا ضعیف‌تر است بلکه تیم ملی ایران را در هر شرایطی می‌توان هم‌تراز رقیبان به حساب آورد که اگر روزشان باشد گذشتن از سد هر کدام آنها، امکان دارد، بخصوص اگر مهمترین مورد را در نظر داشته باشند یعنی درس گرفتن از اشتباهات گذشته در امتیازات پایانی را.

تیم ملی کشورمان امروز ساعت ۱۸ر۳۰ به وقت ایران به مصاف پورتوریکو می‌رود، فردا ساعت ۲۲ر۱۰ مقابل بلغارستان قرار می‌گیرد، روز شنبه ساعت ۱۸ر۳۰ کوبا را پیش رو خواهد داشت، دوشنبه ساعت ۲۲ به مصاف لهستان می‌رود و در آخرین بازی مرحله گروهی روز سه‌شنبه ساعت ۱۸ر۳۰ فنلاند را پیش رو خواهد داشت.

شایان ذکر است که در نوزدهمین دوره مسابقات قهرمانی جهان که به میزبانی ایتالیا و بلغارستان برگزار می‌شود ۲۴تیم برتر که از جمع ۱۵۰ تیم به این رقابت‌ها راه یافته‌اند، تا هشتم مهرماه در چهار گروه شش تیمی رقابت خواهند کرد.

پس از پایان مرحله گروهی اول، ۱۶تیم برتر از ۳۰شهریور در مرحله دوم به رقابت می‌پردازند که پیروزی بر پورتوریکو در بازی اول پل صعود ایران به مرحله دوم خواهد بود. مرحله دوم این مسابقات در ایتالیا برگزار خواهد شد.

قاسم کیانی

Email this page

نسخه مناسب چاپ