پیشنهاد کاهش ۵ درصدی مالیات بخش تولید
برای تقویت تولید و عبور از شرایط فعلی و با توجه به مطالعاتی که انجام شده، می‌توانیم مالیات تولید را از ۲۵ درصد به ۲۰ درصد کاهش دهیم.
به گزارش خبرگزاری صداوسیما، سید کامل تقوی نژاد رئیس کل سازمان امور مالیاتی افزود: با توجه به نامگذاری امسال با عنوان حمایت از کالای ایرانی و برای تقویت بخش تولید، برنامه های مختلفی از جمله تقسیط بدهی های مالیاتی تولید کننده ها، بخشودگی مالیاتی تولیدکننده ها، کاهش ضرایب مربوط به واحدهای تولیدی و افزایش ضرایب واردکنندگان کالاهایی که به نوعی کالاهای مشابه آن در داخل تولید می شود، در سازمان مالیاتی اجرا شده است.
وی گفت: حدود ۶ هزار میلیارد تومان درآمدی است که دولت در سال جاری برای کاهش نرخ از دست می دهد و ما می توانیم از طریق شناسایی مودیان جدید و همچنین مبارزه با فرار مالیاتی با توجه به تکمیل سامانه‌های اطلاعاتی و همچنین موفقیت هایی که در طرح جامع مالیاتی داشتیم، مودیان جدید را با مالیات های جدید جایگزین این کاهش درآمدها کنیم.
رئیس کل سازمان امور مالیاتی با اشاره به اینکه قانون مالیات بر ارزش افزوده در مجلس در حال رسیدگی است، گفت: اشکالاتی که در قانون آزمایشی مالیات بر ارزش افزوده بوده، شناسایی شده و حدود ۴۰ بخش در این قانون اصلاح خواهد شد.
وی با اظهار اینکه در بررسی های مجلس و همکاری های سازمان مالیاتی، سامانه هایی در نظر گرفته شده و همه خرید و فروش ها در این سامانه ثبت می شود و امکان اجتناب از مالیات و فرار مالیاتی به حداقل می رسد،گفت: ما هم اکنون با اخذ صورت مالیات فصلی که از واحدهای مختلف داریم چه در بخش تولید و چه در بخش بازرگانی می توانیم تشخیص دهیم که اگر یک فعالیت اقتصادی صورت می‌گیرد، طرف دوم معامله چه کسی است.
تقوی نژاد اضافه کرد: راه اندازی صندوق‌های مکانیزه فروش هم در مجلس در حال نهایی شدن است و این صندوق ها با اتصال فروش به سیستم بانکی کشور از طریق پوز، امکان فرار مالیاتی به حداقل می رسد.
وی با بیان اینکه پرداخت های مالیات بر ارزش افزوده به خزانه می رود و به خود مردم بر می گردد، گفت: در سال جاری
۲۰ هزار میلیارد تومان از محل ارزش افزوده در اختیار دهیاری ها و شهرداری ها قرار گرفته و صرف توسعه شهرها و مناطق روستایی و عشایری می شود.
رئیس کل سازمان امور مالیاتی افزود: حدود ۴ هزار میلیارد تومان از مالیات بر ارزش افزوده در اختیار طرح سلامت و بیش از هزار میلیارد تومان برای توسعه ورزش در اختیار بخش اجتماعی و جوانان قرار می گیرد و آثار مالیات بر ارزش افزوده در زندگی شهروندان مشاهده می شود.
وی در باره الکترونیک شدن مالیات گفت: بیش از ۹۹ درصد اظهارنامه های مالیاتی را از طریق سیستم های الکترونیک دریافت کردیم و مودیان می توانند پرداخت مالیات را به صورت ۱۰۰ درصد الکترونیک انجام دهند .
تقوی نژاد افزود: پرونده اعتراضاتی که در بخش های مختلف دنبال می شود هم الکترونیک شده و قرار شد ۱۰۰ درصد پرونده‌های ما در سامانه طرح جامع مورد رسیدگی و با تکمیل اطلاعاتی که از بخش های مختلف هویتی، مکانی، ملکی، پولی، بانکی و معاملاتی دریافت کردیم، این اقدام صورت بگیرد. وی گفت: از سال آینده با اعمال مدیریت ریسک تلاش می کنیم که رابطه مودیان را با ممیزی کم کنیم و مردم دیگر نیاز به مراجعه نداشته باشند و فقط حدود ۲۰ درصد پرونده‌ها را در سازمان مالیاتی مورد بررسی قرار دهیم و بقیه را از طریق خود اظهاری مودیان مورد پذیرش قرار دهیم.
رئیس کل سازمان امور مالیاتی افزود: امسال حدود دو میلیون از مودیان نیازی به حضور در سازمان مالیاتی برای دریافت برگه‌های تشخیص نداشتند و با توجه به توافقی که صورت گرفته و مالیات مقطوعی برای آنها در نظر گرفته (بویژه برای اصناف ) مالیات آنها کاملا به صورت الکترونیک مورد محاسبه قرار می گیرد و به جای برگه های تشخیص، برگه های قطعی به محل کسب آنها ارسال می شود.

Email this page

نسخه مناسب چاپ