پیکان و حاشیه امنی که در لیگ برتر والیبال، تهدید می‌شود
 

با پایان هفته سوم لیگ برتر والیبال، حداقل یک باخت برای تمامی تیمهای شرکت‌کننده به ثبت رسید به استثناء پیکان تهران که تنها تیم بدون شکست باقی ماند.

هفته دوم لیگ برتر که به پایان رسید تیمهای پیکان‌ شهرداری گنبد، فولاد سیرجان و کاله مازندران، چهارتیمی بودند که هر دو هفته را بدون شکست پُشت‌سر گذاشته بودند و در تقابل پیکان و فولاد سیرجان در هفته سوم‌ قطعاً یک تیم دیگر به جمع تیمهای دارای شکست اضافه می‌شد امّا پیش‌بینی اینکه از جمع چهار تیم بدون شکست در پایان هفته دوم، سه تیم با شکست مواجه شوند، چندان آسان نبود بخصوص که یکی از شکستها را تیمی تازه وارد، تحمیل کرد.

دیدار پیکان تهران و فولاد سیرجان در خانه والیبال تهران، با استقبال گرم تماشاچیان روبرو نشد اگرچه حساس‌ترین دیدار هفته به حساب می‌آمد و اولین باخت را برای یکی از دو تیم به ارمغان می‌آورد. به همین دلیل هم در پایان این مسابقه،‌ ترکاشوند مربی پیکان از عدم استقبال تماشاچیان گله‌مند بود هرچند که عملکرد تیمش مقابل حریف، رضایتش را جلب کرده بود.

این دیدار به نفع پیکانی‌‌ها به پایان رسید آن هم با نتیجه سه بر صفر تا دامغانی سرمربی سیرجان، بازیکنانش را که در حد و اندازه‌های موردنظر، ظاهر نشده بودند‌ عامل باخت معرفی کند.

در این هفته، شهرداری ورامین هم با نتیجه سه بر یک از سد شهرداری تبریز گذشت در حالیکه این بازی‌ در مقاطعی بسیار نزدیک دنبال شد و پس از پیروزی ورامینی‌‌ها در ست اول و برد تبریزی‌‌ها در ست دوم‌ ورامینی‌‌‌ها مشکل چندانی برای برد نداشتند تا بازی به ست چهارم کشیده شود. ستی که تا نتیجه ۱۶ بر ۱۰ برای تبریزی‌‌‌ها پیش رفت، امّا از این لحظه، ورامین به خود آمد و تعقیب و گریز ادامه یافت تا دو تیم در امتیاز ۲۳ مساوی شدند و این ورامین بود که نهایتاً‌ پیروز شد تا کار به ست پنجم نکشد.

در دیداری دیگر عقاب نهاجا به اولین برد خود رسید آن هم مقابل گنبدی که دو هفته، باخت نداشت. این بازی را عقاب در یک بازی پایاپای و با نتیجه ۳ بر ۲ به نفع خود پایان داد.

کاله مازندران، تیم بدون شکست دیگر تا این مرحله‌ در خانه اراک کاری از پیش نبرد و ۳ بر صفر شکست خورد، تا در اولین باختش، حتی یک ست هم نتواند از حریف بگیرد.

خاتم اردکان در این هفته پیام خراسان تازه وارد را ۳ بر صفر از پیش رو برداشت در روزی که محمد موسوی ستاره خراسانی‌‌ها از ناحیه مچ پا آسیب دیده بود و نهایتاً اگرچه دورنای ارومیه در خانه خود مقابل سایپا شکست خورد آن هم سه بر صفر، امّا ارومی‌ها از نتیجه تیم خود راضی بودند و پس از شکست، تیم خود را که در ست اول و دوم پایاپای حریف پیش‌آمده بود، تشویق کردند چراکه این تیم، انتظارات را از نظر آنان برآورده کرده بود بخصوص با بازیکنان جوانی که در ترکیب داشت.

اما بزرگترین ویژگی لیگ برتر والیبال پس از گذشت ۳ هفته، همسان‌بودن اکثریت تیمها از نظر مهره و توان است. موردی که مربیان برخی از این تیم‌ها به آن اذعان دارند و آن را عاملی برای مهیج‌شدن لیگ در هفته‌های آینده می‌دانند.

از دلایل دیگر پیش‌بینی لیگی نزدیک در هفته‌های آینده، عدم رضایت مربیان و بازیکنان تیمهای بازنده از عملکردشان مقابل حریفان است حتی آنجایی که نتوانسته‌اند یک ست را از حریف بگیرند و بعضاً معتقدند اگر روزشان بود، می‌توانستند برنده باشند. این موضوع یعنی اینکه اکثریت تیمها، شانس حریفان را برای سکونشینی، بیشتر از خود نمی‌بینند و از پیش بازنده نیستند. موردی که یکی از اساسی‌ترین تفاوتهای لیگ برتر امسال با سالها قبل است چرا که در گذشته، باشگاههای متمول و صاحب سرمایه در همان ابتدا با به خدمت‌گرفتن ستاره‌های محدود اما تعیین‌کننده تیم ملی، خرج خود را از سایرین جدا می‌کردند و از همان ابتدا سکونشین‌ها‌ قابل پیش‌بینی بودند. اما عدم دسترسی اکثریت باشگاهها به منابع مالی ایده‌‌آل در قیاس با سالهای گذشته از یک طرف و مهاجرت بازیکنان تعیین‌کننده به لیگ‌های اروپایی ـ که نشأت‌گرفته از همین کمبودهای مالی بود ـ از طرف دیگر، باعث شده تا تیمها، همسنگ‌تر از گذشته شده و لیگی متوازن‌تر نسبت به دوره‌های گذشته، پیش روی والیبال باشد.

این ماجرا، حسن دیگری هم دارد و آن کم‌شدن تنش‌ها و حاشیه‌ها و درگیری‌هایی است که طی سال‌های اخیر دامن‌ لیگ را گرفته بود چرا که اولاً تیمهای متمول بدلیل هزینه‌های نجومی و سرسام‌آوری که متحمل شده بودند، فقط به برد راضی می‌شوند و ثانیاً بازیکنان شاخصی هم بودند که چون بعضی از حمایتها را از سوی متولیان والیبال می‌دیدند از چارچوبهای بازیگری خارج شده و استارت بعضی از تنش‌ها می‌شدند و نهایتاً با اغماض متولیان والیبال، برخورد قاطعی با آنان نمی‌شد‌ تا چنین صحنه‌هایی تکرار نشود. اما امسال با توجه به تقسیم مهره‌های موجود بین اکثریت تیمها و همچنین متحمل شدن بودجه‌هایی متعادل‌تر، انتظارات هم از تیمها، منطقی‌تر شده تا امیدواری‌ها به سمت و سوی به حداقل رسیدن چنین تنش‌ها‌‌ و حاشیه‌هایی، پررنگ‌تر ‌شود.

در هر حال در پایان هفته سوم لیگ برتر والیبال اگرچه ۱۲ تیم حداقل یک شکست را در کارنامه دارند و فقط پیکان تهران بدون شکست مانده است اما شرایط لیگ به گونه‌ای نیست که پیکان مطمئن باشد در آینده نوار پیروزی‌هایش، قطع نخواهد شد با این وجود با تکیه به ۹ امتیازی که کسب کرده و صدرنشین شده است در حال حاضر فقط اعتماد به نفس بیشتری نسبت به سایرین دارد هرچند که حاشیه امنش در این لیگ‌ همواره تهدید می‌شود.

در پایان هفته سوم، تیمهای شهرداری گنبد، شهرداری ورامین، خاتم اردکان،‌ سایپا، فولاد سیرجان و کاله مازندران هرکدام با دو پیروزی و یک شکست به دنبال پیکان حرکت می‌کنند و شهروند اراک، عقاب نهاجا و پیام مشهد با یک پیروزی و شهرداری تبریز، دورنا ارومیه و شهرداری ارومیه هم بدون پیروزی به دنبال سایرین هستند.

اما هفته چهارم لیگ برتر والیبال، امروز در شهرهای مختلف پیگیری می‌شود در حالی که یکی از حساس‌ترین دیدارها، تقابل دو تیم شهرداری گنبد و فولاد سیرجان خواهد بود. دو تیمی که تا پایان هفته دوم شکستی نداشتند اما در هفته سوم هر دو تیم، یک شکست را تجربه کردند و تقابل این دو تیم در هفته چهارم، برای یکی از آنها‌ یک شکست دیگر را به همراه خواهد آورد.

در این هفته پیکان بدون شکست به مصاف دورنای ارومیه خواهد رفت، پیام خراسان با شهرداری تبریز روبرو می‌شود، دیدار سایپا با خاتم اردکان از جمله دیدارهایی است که نزدیک پیش بینی می‌شود، شهرداری ورامین و شهروند اراک با یکدیگر روبرو خواهند شد و کاله و شهرداری ارومیه هم،‌ آخرین دیدار این هفته در جائی که عقاب، استراحت می‌کند.

ترکاشوند: لیگ پرتلاطمی را پیش خواهیم داشت

سرمربی تیم پیکان پس از پیروزی مقابل فولاد سیرجان گفت: امسال لیگ پرتلاطمی را در پیش خواهیم داشت و اکثر تیم ها نزدیک به هم هستند.

به گزارش خبرنگار مهر، در حساس ترین دیدار هفته سوم لیگ برتر والیبال دو تیم پیکان تهران ‌و فولاد سیرجان در خانه والیبال تهران به مصاف یکدیگر رفتند و پیکان موفق شد‌ ۳ بر صفر پیروز شود.محمد ترکاشوند سرمربی تیم پیکان پس از پیروزی مقابل فولاد گفت: نمی توان گفت بازی راحتی داشتیم. در ست نخست کمی متفاوت بازی کردیم. شاید بازیکنانم ازنام برخی از بازیکنان سیرجان ترس داشتند و همین باعث شد تا کمی گنگ بازی کنیم. تمام بازیکنان سیرجان قابل احترام هستند. تیم ما رفته رفته راه را پیدا کرد و توانستیم برنامه ها و تاکتیک خود را به خوبی در بازی اجرا کنیم و در این راه نیز موفق عمل کردیم.سرمربی تیم پیکان در ادامه به جوانگرایی اشاره و خاطرنشان کرد: خدا را شکر امسال از ترکیب جوانی بهره می بریم. سیاست باشگاه جوانگرایی بود چرا که جوانان آینده این مرز و بوم هستند و باید به آنها بها داده شود. هنوز در ابتدای راه هستیم و اتفاقی رخ نداده‌ ۱۹ بازی باقی مانده است و لیگ پرتلاطمی را در پیش خواهیم داشت. حدود ۹ تیم در یک سطح هستند و هر تیمی که کمتر اشتباه کند پیروز خواهد شد.

دامغانی: بازیکنانم در حد انتظار نبودند

سرمربی تیم والیبال فولاد سیرجان پس از شکست مقابل پیکان گفت: بازیکنانم امروز خوب نبودند و برعکس پیکان بسیار خوب عمل کرد.

محمدرضا دامغانی سرمربی تیم والیبال فولاد سیرجان پس از شکست مقابل پیکان گفت: امروز خوب نبودیم، بازیکنانم بازی خوبی به نمایش نگذاشتند و در حد انتظار ظاهر نشدند. برعکس تیم پیکان بسیار خوب بازی کرد.وی افزود: فقط در ست نخست فشار آوردیم اما در دو ست دیگر خوب نبودیم. به ترکاشوند و بازیکنان‌ تیم پیکان تبریک می گویم. پیروزی حق آنها بود. ما نیز از این باخت درس خواهیم گرفت و در بازی برگشت امیدوارم که جبران کنیم.

قوچان‌نژاد: اشتباهات فردی زیادی داشتیم

سرمربی تیم پیام خراسان گفت: تیم اردکان را آنالیز کرده بودیم و از آنها شناخت داشتیم، اما شرایط آن طور که می‌خواستیم پیش نرفت و برخی اشتباهات فردی شرایط را برای ما سخت کرد.

جبار قوچان‌نژاد پس از دیدار برابر خاتم اردکان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در مشهد گفت: ست اول بازی برابری را ارائه دادیم، اما بازیکنان خاتم با تجربه خود توانستند در امتیازگیری بهتر عمل کنند و به‌تدریج فاصله بگیرند. سرمربی تیم پیام خراسان خاطرنشان کرد‌ سید محمد موسوی و سعید مصطفی‌وند دو بازیکن کلیدی ما در تمرینات پیش از بازی از ناحیه مچ پا دچار آسیب دیدگی شدند و همین‌ مسئله شرایط را کمی برای ما سخت کرد و نمی‌توانستیم در جریان بازی بر روی آنها فشار بیاوریم، همچنین علی سجادی یکی دیگر از بازیکنان اصلی ما روز بازی دچار تب و لرز شدید شد‌ از او در این دیدار استفاده نکردیم.وی ادامه داد: خاتم تیم پرمهره، هماهنگ و آماده‌ای است، اما ما می توانستیم عملکرد بهتری برابر آنها داشته باشیم، ولی روزما نبود و برخی اشتباهات پی‌درپی در امتیازگیری فاصله ما را با حریف زیاد کرد، ما هنوز به‌آمادگی و هماهنگی کامل و مد نظرمان نرسیدیم و همین امر سبب شده تا در بازی‌های ابتدایی خیلی مطمئن عمل نکنیم.

قوچان‌نژاد عنوان کرد: به‌دلیل عدم وجود زمان کافی و دیر تشکیل شدن تیم، فرصت کافی برای بدنسازی بازیکنان وجود نداشت و پس از یک بازی پرفشار و ۵ ست نبرد نزدیک با ورامین بازیکنان فشار زیادی را تحمل کردند و در بازی امروز هم هنوز خستگی بازی قبل در بدنشان وجود داشت.سرمربی تیم پیام خراسان تصریح کرد: دو بازی آینده ما در مشهد است و فرصت‌مناسبی برای کسب امتیاز و آمادگی و هماهنگی بیشتر بازیکنان داریم.

سرمربی شهرداری ورامین: سِت چهارم خوب جنگیدیم

سرمربی تیم والیبال شهرداری ورامین با بیان این که سِت چهارم مسابقه با شهرداری تبریز خوب جنگیدیم، گفت: در مسابقه بعدی در برابر شهروند اراک باید تمام توان خود را به کار بگیریم.

رحمان محمدی راد در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد پیروزی تیم والیبال شهرداری ورامین در برابر شهرداری تبریز اظهار داشت: ‌‌یک بازی جان دار را شاهد بودیم. بازیکنان ما در ست چهارم خوب جنگیدند و توانستند، اختلاف پوئن تبریز را جبران کرده و پیروز میدان شوند.سرمربی تیم والیبال شهرداری ورامین در خصوص آسیب دیدگی پوریا فیاضی گفت: به نظرم آسیب دیدگی جدی نبود و با توجه به شرایطی که در مسابقه به وجود آمد، تصمیم گرفت به بازی ادامه دهد و روز خوبی را گذراند.محمدی راد در مورد مسابقه بعدی شاگردانش با شهروند اراک نیز اظهار داشت: شهروند اراک تیم بدی نیست، پیش از این با این تیم یک مسابقه دوستانه داشته ایم و فکر می کنم، باید با تمام توان در برابر این تیم ظاهر شویم.

وی افزود: خاصیت لیگ امسال طوری است، که اگر با تمام توان و ظرفیت خود والیبال بازی نکنی، برنده نخواهی شد، فرقی ندارد در برابر چه تیمی بازی می کنی‌ قدرت تیم ها تقسیم شده و ممکن است، هر نتیجه ای اتفاق بیفتد.سرمربی تیم والیبال شهرداری ورامین گفت: شهرداری ورامین به سوی حرفه ای بودن و حرفه ای شدن پیش می رود.

Email this page

نسخه مناسب چاپ