چرا بانوی جنجالی دولت ترامپ استعفا کرد؟
بخش اول
 

استعفای ناگهانی نیکی هیلی بازتاب‌های بسیاری را در بر داشت. او یکی از نزدیک ترین افراد به ترامپ بود که حالا به جمع افراد برکنار شده از تیم ترامپ پیوسته است.سفیر جنجالی آمریکا در سازمان ملل متحد به طور ناگهانی از سمت خود استعفا داد.

به گزارش خبرآنلاین او دلیل کناره گیری خود را اعلام نکرده است اما دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا استعفای نیکی هیلی را پذیرفته است.رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا در توئیتر خود اعلام کرد به همراه «دوست» خود، یعنی نیکی هیلی خبر مهمی را اعلام می‌کند.به محض اعلام موافقت دونالد ترامپ، گمانه‌زنی‌‌ها در مورد یک برنامه تغییر بنیادین در دولت آمریکا آغاز شد. این موافقت فوری نشان از هماهنگی رئیس جمهوری آمریکا برای تغییر است. نیکی هیلی پیش از انتصاب در سمت نمایندگی دائم آمریکا در سازمان ملل، فرماندار کارولینای جنوبی بود. او به داشتن مواضع سرسختانه در برابر ایران و کره شمالی معروف است.

پشت پرده یک استعفا

شبکه تلویزیونی سی ان ان با اعلام خبر کناره‌گیری نیکی هیلی، سفیر دائم آمریکا در سازمان ملل متحد، به انتقاد‌های شدید وی از دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در زمان کارزار انتخابات ریاست جمهوری این کشور در سال ۲۰۱۶اشاره کرد. مجری سی ان ان در این باره گفت: هیلی در زمان کارزار‌های انتخاباتی ترامپ به شدت منتقد وی بود، اما زمانی که این سمت (سفیر دائم آمریکا در سازمان ملل متحد) را به عهده گرفت، به یکی از حامیان سرسخت رئیس جمهوری تبدیل شد. شدت حمایت‌های وی از رئیس جمهور به حدی بود که ماه گذشته و پس از انتشار یک مقاله انتقادآمیز و بدون نام از رئیس‌جمهوری در روزنامه نیویورک‌تایمز، هیلی نیز اقدام به نوشتن یک مقاله مجزا در واشنگتن پست کرد و در آن، این جریان را مورد انتقاد قرار داد. وی در این مقاله نوشت زمانی که من با رئیس جمهوری مخالف باشم، این مخالفت را به صورت مستقیم با رئیس جمهوری در میان می‌گذارم.وی همچنین در این مقاله نوشت، البته من در خصوص همه مسائل با رئیس جمهور موافق نیستم. اما زمانی که مخالفتی وجود دارد، این مخالفت می‌تواند به شکل صحیح یا نادرست مطرح شود.

مجری سی ان ان افزود: ما نمی‌دانیم چه مساله‌ای به کناره گیری هیلی منتهی شده است. شاید علت این کناره گیری، مخالفت‌ها یا مسائل شخصی بوده است، یا آنکه خدمت هیلی به مدت دو سال برای وی کافی بوده است. وب سایت خبری اکسیوس، که اولین بار این خبر را منتشر کرد، اعلام کرد این تصمیم از سوی هیلی گرفته شده است و گروه سیاست خارجی کاخ سفید را زمانی که در ۳ اکتبر با درخواست استعفای او مواجه شدند، شوکه کرد. جیم کاوانا، سردبیر وب سایتPolemicist در گفتگو با خبرگزاری اسپوتنیک به گمانه‌زنی‌ در خصوص استعفای هیلی پرداخت. کاوانا در این خصوص اعلام کرد: یکی از موضوعات قابل طرح در این باره این است که به نظر می‌رسد از زمان روی کار آمدن جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا و مایک پمپئو، وزیر خارجه این کشور، هیلی اندکی از دایره داخلی ترامپ بیرون رانده شده و هیلی نیز از زمانی که به سمت نمایندگی آمریکا در سازمان ملل رسید، در این باره بسیار یک دنده بود. میزان نفوذ او در مقایسه با بولتون کاهش یافته بود. اسپوتنیک به نقل از کاوانا نوشت شاید هیلی خود تصمیم به ترک دولت گرفت پیش از آنکه تحت تاثیر خواست جان بولتون و مایک پمپئو قرار گیرد. همچنین موضوع قابل طرح دیگر درباره استعفای غیرمنتظره هیلی این است که ظاهرا او بدهی مالی زیادی دارد و این خود می‌تواند یک مسئله باشد. او می‌تواند در بخش خصوصی درآمد زیادی کسب کند و این گمانه‌زنی مطرح است که او احتمالا برنامه خود را برای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ و نه ۲۰۲۰ تنظیم می‌کند. بنا به افشا‌‌گری‌ها او مبلغ ۲۵ هزار دلار تا ۶۵ هزار دلار بدهی و بیش از یک میلیون دلار وام دارد. هیلی اعلام کرد او قصد شرکت در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ را ندارد. اما بنا به گفته برخی این بدان معنا نیست که هیلی خود را برای انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۴ آماده نمی‌کند.بر اساس برخی گمانه زنی‌ها، هیلی قصد شرکت در انتخابات ریاست جمهوری را دارد. او سالها در این باره صحبت کرده است اما او فاقد هرگونه اعتبارنامه سیاست خارجی است. بنابراین چه بهتر از آنکه او در سازمان ملل صاحب سمتی شود؟ در حال حاضر با وجودی که او تنها ۲۱ ماه در سازمان ملل حضور داشته، می‌تواند خود را یک حرفه‌ای در زمینه سیاست خارجی بداند، به مجلس سنا برود و چهار و سال و نیم آینده را در آنجا (نماینده) باشد و منتظر شکست ترامپ در سال ۲۰۲۰ باشد و سپس او می‌تواند برای ریاست جمهوری سال ۲۰۲۴ اقدام کند.اسپوتنیک در ادامه به نقل از کاوانا نوشت یکی از مواردی که قطعا درباره هیلی درست نیست این است که او بنا به ادعای بسیاری از منابع خبری از جمله سی ان ان و نیویورک تایمز یکی از میانه‌روها در میان جمهوری‌خواهان است. او در سطح جهانی در خصوص موضوع کره شمالی، روسیه، چین، ونزوئلا و فلسطین نتوانست موفق به بسیج افکار عمومی شود. آنچه هیلی در سطح سیاست جهانی نمایانگر آن بود مستثنی کردن آمریکا و رژیم صهیونیستی است.

آیا جلسه شورای امنیت به ریاست ترامپ، درباره ایران، دلیل استعفا بود؟

خبر استعفای هیلی یک روز پس از آن اعلام می‌شود که یک نهاد ضدفساد او را به انجام هفت سفر با هواپیماهای لوکس خصوصی متهم کرد؛ پروازهایی که هزینه آن را رهبران صنایع در کارولینای جنوبی به عنوان هدیه تقبل کرده بودند.موسسه “شهروندان هوادار مسئولیت و اخلاق” در واشنگتن گفته خانم هیلی در یک گزارش افشای هزینه‌ها، بهای این پروازها را ده‌ها هزار دلار کمتر از رقم واقعی ذکر کرده بود.دو هفته پیش و در جریان مجمع عمومی سازمان ملل متحد، هیلی در کنار دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری، ریاست جلسه ویژه شورای امنیت درباره سلاح‌های هسته‌ای را ریاست کرد. جلسه‌ای که بسیاری آن را موجب انزوای ترامپ و دولت آمریکا دانستند چرا که به غیر رئیس‌جمهور آمریکا، همه اعضای حاضر در جلسه با حمایت از توافق هسته‌ای با ایران، خروج آمریکا از آن را نقد کردند.ترامپ آن روز جلسه را پیش از اتمام ترک کرد و خانم هیلی رسما ریاست آن را بر عهده گرفت. سفیر آمریکا در سازمان ملل که خود را کلانتر واشنگتن در این سازمان می‌دانست، درحالی که انتظار می رفت جامعه بین الملل را با سیاست‌های ایالات متحده هماهنگ کند با منزوی شدن کشورش و زهرخند جهانی به سیاست‌های یکجانبه گرایانه ترامپ در اجلاس اخیر شورای امنیت وادار به ترک کرسی خود در این نهاد شد.

به گزارش ایرنا، خبر استعفای «نیکی هیلی» سفیر آمریکا در سازمان ملل به شکلی غیرمنتظره منتشر شد و ساعتی بیشتر طول نکشید که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا با استعفای وی موافقت کرد. کناره‌گیری هیلی در حالی بود که به گزارش برخی رسانه حتی جان بولتون مشاور امنیت ملی ترامپ و مایک پمپئو وزیر خارجه وی از شنیدن آن شگفت‌زده شدند. در حالی که انتظار می رفت نیلی هیلی درخواست کناره‌گیری خود را به بولتون یا پمپئو بدهد، وی در واقع نامه استعفایش را مستقیما به ترامپ نوشته و دیگر اعضای کابینه همزمان با علنی شدن این تصمیم از آن مطلع شده اند. زمانبندی استعفای هیلی که کمتر از یک ماه پیش از برگزاری انتخابات کنگره در آمریکا است، پرسش‌های بسیاری میان اعضای دولت ترامپ باقی گذاشته است. درباره این کناره گیری کمترین هماهنگی با دیگر اعضای کاخ سفید انجام شده و تقریبا همه اعضای ارشد دولت ترامپ غافلگیر شده اند.اما دستاوردهای شگفت‌آور هیلی در سازمان ملل تنها به جامعه بین‌الملل ختم نمی شود. وی در تازه‌ترین اقدامات خود در شورای امنیت، انزوای آمریکا را نیز به فهرست دستاوردهایش افزود. هیلی در اوج اقدام‌های خود در سازمان ملل و برای تکمیل فهرست رفتار ایران‌ستیزانه خود در دولت ترامپ، ماه گذشته طرحی برای برگزاری نشست شورای‌امنیت این سازمان با موضوع ایران و به ریاست ترامپ مطرح کرد.چند روزی از طرح این موضوع نگذشته بود که هیلی متوجه شد که از حول حلیم در دیگ افتاده و به جای خوش خدمتی برای ترامپ، همه چیز را برای سنگ روی یخ کردن او آماده کرده است. نکته آنجا بود که مطرح شدن «ایران» به عنوان موضوع نشست شورای امنیت برجام را محوری‌ترین مساله خواهد کرد و تقریبا همه اعضای شورای امنیت به جز آمریکا خواهان حفظ این توافق و پایبندی جامعه بین‌المللی به آن هستند.

همچنین در صورتی که ایران موضوع شورای امنیت باشد، براساس مقررات شورای امنیت سازمان ملل حقی برای تهران برای شرکت در این جلسه ایجاد می شود که تریبونی در مقابل ترامپ برای بیان بی قانونی‌ها و عهدشکنی‌های دولت او توسط ایران می شود. کمتر از یک هفته از اعلام این موضوع نگذشته بود که هیلی عقب نشینی کرده و گفت این جلسه بر «طیف گسترده تری از موضوع‌ها» از جمله «اشاعه تسلیحات کشتار جمعی» و همچنین ایران متمرکز خواهد بود. همچنین شایعاتی مبنی بر احتمال لغو حضور ترامپ به عنوان رئیس در این نشست شورای امنیت از ترس منزوی شدن و قرار گرفتن در موضع ضعیف مطرح شد. یک روز پیش از این جلسه شورای امنیت، وزیران خارجه کشورهای عضو برجام به همراه وزیر خارجه ایران نشست کمیسیون برجام را در نیویورک بدون حضور نماینده آمریکا برگزار کردند و آنچنان که انتظار می‌رفت یک صدا به حمایت از این توافق و پایبندی به آن تاکید کردند.

در جلسه شورای امنیت در چهارم مهر ماه در حالی که ترامپ نیم ساعت دیرتر رسید، حمایت یکپارچه اعضای شورای امنیت از برجام باعث شد وی به هدف ضدحمله‌های دیگر کشورها تبدیل شده و در اواسط نشست صندلی خود را ترک کند.انزوای ترامپ در نشست شورای امنیت حول موضوع ایران اگرچه برجسته ترین مورد در محکومیت سیاست‌های یکجانبه گرایانه کاخ سفید است، اما تنها مورد در دوران هیلی نبود. پیشتر نیز در موضوع انتقال سفارت رژیم صهیونیستی به قدس، قطعنامه‌ای که کویت برای محکومیت این تصمیم ترامپ و درخواست عقب‌نشینی از آن پیشنهاد داده بود، همه اعضای شورای امنیت به آن رای مثبت دادند و آمریکا که تنها مانده بود مجبور به وتوی آن شد.

غلامعلی خوشرو نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد می گوید خانم هیلی فردی بود که با دیدگاه یکجانبه گرایی وارد سازمان ملل متحد شد و در همان شروع ورود خود اظهار داشت من کلانتر جدید هستم و تصور می کرد سازمان ملل یک پادگان یا زندان است. خوشرو افزود: او عملا در این کار شکست خورد و با مقاومت جامعه جهانی روبرو شد به گونه‌ای که در روز پایان کار وی در سازمان ملل متحد، کاملا آمریکا را منزوی کرده است و در مسایل مهمی همچون مساله فلسطین و رژیم صهیونیستی و مساله ایران که اولویت آمریکا بود هم کاملا منزوی شد.ترامپ در استقبالی که از استعفای هیلی کرد گفت او در پایان سال میلادی از کار خود کنار می رود و می خواهد برای مدتی استراحت کند. به گفته رسانه‌ها، ترامپ پیشتر نیز به هیلی گفته بود که نیاز به استراحت داد که می‌تواند نشانه عصبانیت او از انزوا در شورای امنیت باشد که در نهایت به قربانی شدن هیلی به دست خود منجر شد.

دوران نفرت انگیز او

نیکی هیلی پس از ورود به سازمان ملل متحد انتقادهای تندی را از این نهاد بین‌المللی آغاز کرد و بارها شورای امنیت را به تبعیض و جفا در حق رژیم صهیونیستی متهم کرد تا جایی که اسرائیل که یک بچه کوچک مظلوم خواند که جهان حق آنها را خورده است! در دوران حضور او بر کرسی آمریکا در سازمان ملل متحد، این کشور کمک‌های مالی خود به چندین نهاد این سازمان از جمله آژانس کمک به آوارگان فلسطینی(آنروا) را قطع کرد و از برخی نهادهای آن همچون شورای حقوق بشر خارج شد.دو هفته پیش و در جریان مجمع عمومی سازمان ملل متحد، هیلی در کنار دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری، ریاست جلسه ویژه شورای امنیت درباره سلاح‌های هسته‌ای را ریاست کرد.جلسه‌ای که بسیاری آن را موجب انزوای ترامپ و دولت آمریکا دانستند چرا که به غیر رئیس‌جمهور آمریکا، همه اعضای حاضر در جلسه با حمایت از توافق هسته‌ای با ایران، خروج آمریکا از آن را نقد کردند.ترامپ آن روز جلسه را پیش از اتمام ترک کرد و هیلی رسما ریاست آن را بر عهده گرفت.چند ماه پیش هم مجادله لفظی میان نیکی هیلی و لری کادلو، مشاور اقتصادی ترامپ جنجالی شد.ماجرا از آنجا آغاز شد که کادلو با انتقاد از هیلی گفت که او در اقدامی “ناپخته” دور جدید تحریم‌های آمریکا علیه روسیه را علنی کرده و به عقیده او، هیلی در آن لحظه کمی “گیج شده بوده” است. انتقادی که به مذاق نیکی هیلی خوش نیامد و خیلی زود پاسخ داد که: “با احترام باید بگویم که من هرگز گیج نمی‌شوم .”هیلی که فرزند یک زوج هندی‌ و مهاجر است در سال ۲۰۱۶و ابتدای کارزار انتخاباتی دونالد ترامپ برای ریاست جمهوری از او انتقاد کرد.در آن ایام هیلی به عنوان یک جمهوری‌خواه فرماندار ایالت کارولینای‌جنوبی بود.نیکی هیلی حتی آن روزها جایی گفته بود از نظر او بلاغت دونالد ترامپ در اظهارتش می‌تواند دنیا را به سوی جنگ جهانی سوم ببرد. مهمترین محورهای فعالیت هیلی در طول نزدیک به دو سال ریاست نمایندگی آمریکا در سازمان ملل، تلاش برای جلب حمایت کشورها علیه ایران و کره شمالی و همچنین حمایت بی‌چون و چرا از رژیم صهیونیستی بود. سفیر مستعفی آمریکا در سازمان ملل برخلاف آنچه از سمتش انتظار می رفت، هر آنچه در توان داشت برای زیر پا گذاشتن حقوق و موازین بین المللی در جهت حمایت از این رژیم اشغالگر به کار گرفت. در دوران نمایندگی او، آمریکا بودجه ای را که برای سازمان ملل در نظر گرفته بود کاهش داد و از چندین نهاد بین‌المللی خارج و برخی دیگر را تهدید کرد.مهر ماه سال گذشته پس از آن سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد (یونسکو) شهر باستانی الخلیل در فلسطین را به در «فهرست میراث جهانی فلسطین» قرار داده و آن را «میراث باستان در خطر» دانست، واشنگتن از این نهاد بین المللی مهم وابسته به سازمان ملل که خود از بنیانگذاران آن بود، خارج شد.خرداد ماه سال جاری نیز پس از تهدیدهای مکرر هیلی به بهانه سیاست تبعیض آمریکا شورای حقوق بشر سازمان ملل در محکومیت جنایت‌های رژیم صهیونیستی علیه فلسطینیان، آمریکا از این نهاد سازمان ملل نیز خارج شد.همچنین در حالی که نهادهای بین المللی یکی پس از دیگری علیه یکجانبه گرایی و قلدرمآبی دولت ترامپ موضع می گرفتند، دادگاه کیفری بین المللی که در حال تحقیق درباره جنایات جنگی آمریکا در افغانستان بود، از سوی دولت ترامپ تهدید شد.بولتون مشاور امنیت ملی ترامپ در شهریور ماه امسال دادگاه کیفری بین المللی را تهدید به تحریم وتعقیب قاضی‌های آن کرد.یکی از دیگر از اقدام‌های آمریکا در ستیز با نهادهای بین المللی، قطع همه کمک‌ها به نهاد تامین کننده کمک به آوارگان فلسطینی بود که در دوران هیلی صورت گرفت.دهم شهریورماه همزمان با تهدید دادگاه کیفری بین المللی، دولت ترامپ اعلام کرد که واشنگتن دیگر به تامین مالی آنروا که مسئولیت تامین امداد و کمک‌های انسان دوستانه به آوارگان فلسطینی را برعهده دارد، پایبند نیست.

ادامه دارد

Email this page

نسخه مناسب چاپ