چهل سال پیش…
تمامی مطالب از روزنامه اطلاعات روز دوشنبه۱۵ بهمن۱۳۵۲، (برابر با ۱۱محرم ۱۳۹۴، ۴ فوریه ۱۹۷۴) نقل شده است
یک میلیارد دلار وام ایران به انگلیس
تحول در وضع پولی و مالی جهان و افزایش بهای نفت، مناسبات کشور‌های وام‌گیرنده و وام‌دهنده را نیز دچار تغییر شگفت‌آوری نموده و ایران که روزی از کشور‌های صف مقدم در جستجوی وام در بازارهای پولی اروپا بود اینک نه تنها به بازپرداخت قسمتی از وام‌های دریافتی تصمیم‌ گرفته، بلکه میخواهد رابطه گذشته را با اعطای وام معکوس کند. بنابر گزارش یک نشریه معتبر پولی اروپا که نقل قول روزنامه دیلی‌تلگراف چاپ لندن قرار گرفته، تهران با توجه به وضع اقتصادی نامطلوب انگلیس، اعطای یک وام یک میلیارد دلاری را که مدت آن از سه سال تجاوز نخواهد کرد بررسی میکند.

برادر، پول از من کوشش از تو، برو درس بخوان دکتر شو …
«با همسرم و برادرم حسین طالبی، تلویزیون تماشا میکردم موقع انتشار خبر شماره‌های برنده بلیط‌های اعانه ملی رسید. برادرم مداد و کاغذ آماده کرده بود، و ۵ بلیط مرا جلویش کنار هم چیده بود. چند لحظه بعد شماره‌های برنده اعلام شد. ناگهان نگاه برادرم روی یکی از بلیط‌ها باقی ماند و با حالت ذوق‌زدگی گفت دو شماره جور است، سه شماره … چهار شماره و بعد یکباره از شادی هورائی کشید و گفت: «داداش برنده شدی … برنده شدی» … من هنوز نمیدانستم چقدر برنده شده‌ام، لحظاتی طول کشید تا برادرم گفت: «تو برنده ۳ اتومبییل و مجموعه کالا، به ارزش ۲۵۰هزار تومان شده‌ای …»
این مطالب را آقای سیدنجف طالبی ساکن رامسر که صاحب یک مؤسسه معاملات ملکی است، در بنگاه اعانه ملی اظهار داشت. آقای طالبی که ترجیح داده بود به جای سه دستگاه اتومبیل و مجموعه کالا، معادل ارزش آن مبلغ ۲۵۰ هزار تومان پول نقد بگیرد، افزود: یکی از کارهای خوبی که میخواهم از محل این جایزه بزرگ انجام دهم اینست که برادرم حسین را بگذارم تحصیلات عالیه خود را تا رسیدن به درجه دکترا ادامه دهد. به او گفته‌ام «برادر پول از من، کوشش از تو، برو درس بخوان و دکتر شو».

برای مسافران نوروز برنامه‌های تازه تدوین شد
به پیشنهاد سازمان جلب سیاحان در ایام نوروز هیئت‌های بازرسی متشکل از نمایندگان سازمان‌های مسئول برای بازدید و نظارت دائمی بر تأسیسات پذیرایی شهرها و مسیر راه‌ها تشکیل خواهد شد. این مطلب را امروز منابع جلب سیاحان اعلام کردند.
این منابع اضافه کردند که در ایام نوروز نرخ وسایط نقلیه عمومی از قبیل تاکسی و اتومبیل‌های کرایه در شهرهای مختلف تثبیت و مستمراً نظارت میشود. همچنین بر خدمات تعمیرگاه‌های اتومبیل و برنامه کار سرویس‌های تاکسیرانی در مسیرها بین فرودگاه‌ها و ایستگاه‌های راه‌آهن و مراکز شهر نظارت خواهد شد.
پیگیری‌های لازم بمنظور جلوگیری از کمبود مواد غذایی و مایحتاج مسافران نوروزی از قبیل گوشت، نان، برنج، مرغ، پنیر، خواربار و غیره به عمل خواهد آمد و نرخ این مواد تثبیت خواهد شد و همچنین شهرداری‌ها و اعضای سازمان زنان و سازمان‌های مشابه دیگر، نیز جهت نظارت بر نرخ‌ها و راهنمایی مسافران نوروزی سازمان‌های مسئول را یاری می‌دهند.

همکاری ایران و شوروی برای نجات ماهی آزاد!
صید ماهی آزاد در دریای شمال به مجرد آنکه به حد بازرگانی برسد از سر گرفته خواهد شد و بار دیگر این نوع ماهی را بر سر سفره‌ها میتوان یافت.عرضه و فروش ماهی آزاد ـ به دنبال در خطر افتادن نسل این ماهی مرغوب ـ سه سال پیش، ممنوع اعلام شد. در مدت سه سال گذشته، مراقبت کارشناسان، سبب جبران کمبود این ماهی و کاهش سریع آن در دریای خزر شده است. اگر از صید این ماهی که در سراسر دنیا فقط در دریای خزر یافت میشود، جلوگیری نمیشد، تاکنون نسل آن، از میان رفته بود.کارشناسان شیلات شمال میگویند: «ماهی آزاد از کمیاب‌ترین ماهیهای مرغوب دنیاست که دریای خزر تنها پرورشگاه آن است. این ماهی، برای بقاء و تکثیر خود، به محیطی کاملاً استثنائی احتیاج دارد.شرکت سهامی شیلات شمال، برای افزایش بیشتر ماهی آزاد در دریای خزر برنامه‌های وسیعی را علاوه بر جلوگیری از صید آن، به موقع اجرا گذاشته که قرارداد اخیر با شوروی و همکاری برای پرورش ماهی آزاد از آن جمله است.

code

Email this page

نسخه مناسب چاپ