چهل سال پیش…
تمامی مطالب از روزنامه اطلاعات روز سه‌شنبه ۲ مرداد ۱۳۵۲، (برابر با ۲۳ جمادی‌الثانی ۱۳۹۳، ۲۴ ژوئیه ۱۹۷۳) نقل شده است.
طرح طبقه‌بندی مشاغل

طرح طبقه بندی و ارزشیابی مشاغل به تصویب شورای سازمان امور اداری و استخدامی کشور رسید و طی هفته آینده رسما ابلاغ خواهد شد.

طرح مذکور که در واقع متضمن چگونگی اجرای مرحله دوم قانون استخدام کشوری است در ۸ جلد و بالغ بر ۲۶۰۰ صفحه تهیه شده است.

جلد اول آن حاوی آئین‌نامه اجرائی طرح، فهرست تخصیص طبقات شغل بگروههای دوازده‌گانه و طرح ارزیابی مشاغل تخصصی و تحقیقی، کلیات و مقررات اجرائی است و ۷ جلد دیگر به مجموعه شرح طبقات رسته‌های آموزشی و فرهنگی، اداری، مالی، امور اجتماعی، بهداشتی، درمانی، خدمات کشاورزی و مهندسی و فنی اختصاص دارد.

در یک حادثه رانندگی هنرپیشه فیلمهای فارسی مجروح شد

اتومبیل منوچهر طایفه، هنرپیشه فیلمهای فارسی در تصادف با اتوبوس مسافربری متلاشی شد و خود او بشدت مجروح گردید. وی که با اتومبیل شماره ۶۶۱۳۳ تهران ـ الف از تبریز به تهران می‌آمد در جاده میانه ـ زنجان با اتوبوس مسافربری شماره ۷۴۵۴۸ تصادف کرد.

در این حادثه طایفه از ناحیه پشت و سینه زخمی شد. در دو هفته گذشته این سومین حادثه است که برای طایفه رخ میدهد. اولین حادثه دو هفته قبل بوقوع پیوست که ضمن آن هنگامیکه وی قصد افتتاح یکی از فیلمهایش را در مشهد داشت با تبر مورد حمله مردی بنام محمود قرار گرفت که این مرد از باج‌گیران معروف مشهد میباشد.

در همانموقع که منوچهر برای افتتاح فیلمش در مشهد بسر میبرد، منزل او در تهران مورد دستبرد سارقین قرار گرفت و مقداری اثاثیه به سرقت رفت.

کنگره شوراهای اجتماعی کار خود را آغاز کرد

نخستین کنگره شوراهای اجتماعی منطقه یکم کشور بعد ازظهر دیروز با نطق وزیر آموزش و پرورش گشایش یافت قبل از افتتاح کنگره وزیر آموزش و پرورش باتفاق آقای رجبی معاون آموزشی منطقه یکم کشور و سایر معاونان و مدیران کل آن وزارتخانه در اجتماع چندین هزار نفری دانش‌آموزان دختر و پسر و فرهنگیان شرکت نمودند.

در اینجا مراسم برافراشتن پرچم و نیایش بعمل آمد. آنگاه وزیر آموزش و پرورش و همراهان از قسمت‌های مختلف اردوگاه بازدید کردند.

وزیر آموزش و پرورش پس از بازدید از آثار کارهای دانش‌آموزان منطقه یکم در آمفی‌تئاتر دانش‌آموزان تهران که محل تشکیل اولین کنگره شوراهای منطقه یکم آموزشی کشور بود حضور یافتند در اینجا آقای حسین رجبی معاون آموزشی منطقه یکم کشور گزارشی که با آمار و ارقام امیدوارکننده همراه بود درباره هدفهای ملی و میهنی سخن گفت.

رشته‌های جدید در دانشگاهها و مدارس عالی

حدود یکهزار و پانصد دانشجو امسال وارد رشته‌های جدید دانشگاه‌ها و مدارس عالی می‌شوند.

دانشگاه‌ها و مدارس عالی، امسال اقدام به دایر نمودن رشته‌های جدیدی که تاکنون در ایران وجود نداشت و مورد نیاز مملکت میباشد کرده‌اند و چند مدرسه عالی نیز امسال تاسیس شده که رشته‌های آنها کاملا جدید می‌باشد.

دانشگاه ملی ایران رشته ثبت را در دانشکده حقوق و علوم سیاسی خود دایر نموده که دویست دانشجو گرفت و این عده پس از اخذ لیسانس بخدمت سازمان ثبت و وزارت دادگستری درمی‌آیند.دانشگاه تهران در چند رشته، دوره فوق‌لیسانس دایر نموده که جمعا برای این رشته‌ها حدود یکصد تا یکصد و پنجاه دانشجو میپذیرد.همچنین دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تهران دو رشته جدید مرتع و آب‌خیزداری و چوب‌شناسی و صنایع چوب خواهد بود که در دو رشته پنجاه دانشجو میپذیرد.

مدرسه عالی شمیران که امسال اجازه تاسیس گرفت با سه رشته کاملا نو کار خود را آغاز میکند این سه رشته عبارتند از روان‌شناسی کودک (آموزش و پرورش قبل از دبستان) که برای این رشته ۲۰۰ دانشجو از طریق کنکور میپذیرد و دو رشته دیگر مدیریت مراکز رفاه و مشاوره و راهنمایی خانواده است که در هر یکصد دانشجو پذیرفته می‌شوند و به این ترتیب مدرسه عالی در سال اول برای دوره لیسانس ۴۰۰ دانشجو خواهد پذیرفت و شرایط ثبت‌نام برای کنکور آن به زودی آگهی میشود.

رشته کامپیوتر نیز امسال جدیداً به سایر رشته‌ها اضافه میشود و مدرسه‌ای به همین نام و با ۲۰۰ دانشجو آغاز به کار میکند در صورتی که دانشگاه صنعتی آریامهر نیز برای دوره فوق لیسانس این رشته در حدود پنجاه دانشجو خواهد پذیرفت و دوره فوق لیسانس ریاضیات نیز در همین حدود دانشجو خواهد پذیرفت.

code

Email this page

نسخه مناسب چاپ