چهل سال پیش…
تمامی مطالب از روزنامه اطلاعات روز شنبه۲۹ آذرماه ۱۳۵۴ (برابر با ۱۷ ذیحجه۱۳۹۵، ۲۰ دسامبر ۱۹۷۵) نقل شده است
شرکت بزرگ تخلیه و بارگیری در خرمشهر
در اجرای طرح ضربتی دولت برای تسریع در امر تخلیه و بارگیری از بنادر، امروز بزرگترین شرکت پیمانکاری تخلیه و بارگیری در خرمشهر تشکیل شد.
رضا شایگان معاون وزارت راه و نماینده تام‌الاختیار دولت در امر تخلیه و بارگیری از بنادر کشور در مورد جزئیات کار این شرکت گفت: برای جلوگیری از تراکم بیش از حد کالاهای وارداتی و تسریع در امر تخلیه و بارگیری امروز بزرگترین شرکت پیمانکاری تخلیه و بارگیری با شرکت ۲۴ موسسه کشتیرانی و ۱۴ شرکت پیمانکاری تخلیه و بار‌گیری با سرمایه پنجاه میلیون ریال رسما در خرمشهر آغاز به کار کرد .

۲۶ دانشگاه و مدرسه عالی دانشجو می‌پذیرند
ظرفیت نهائی واحدهای آموزشی و اسامی دانشکده‌هائی که در نیمسال دوم تحصیلی ۵۵ ـ ۵۴ دانشجو می‌پذیرند و همچنین سهمیه منطقه‌ای و نوع دیپلم و شرایط اختصاصی دانشگاه‌‌ها و مدارس عالی و رشته‌های انتخابی روز دوشنبه اول دیماه منتشر خواهد شد. در نیمسال تحصیلی ۵۵ ـ ۵۴ دانشگاه‌‌ها و مدارس زیر آمادگی خود را اعلام کرده‌اند. دانشگاه‌های تهران ـ ملی ـ اصفهان ‌ـ فردوسی (مشهد) و دانشکده‌های: پلی تکنیک ـ علم و صنعت ـ کشاورزی رضائیه ـ مدرسه عالی ورزش ـ مدرسه عالی نقشه‌برداری ـ مدرسه عالی بیمه ـ مدرسه عالی بازرگانی رشت، سینما و تلویزیون، ریاضیات و مدیریت کرج ـ ساختمان ـ مدرسه عالی معدن شاهرود، مدرسه عالی ترجمه، مدرسه عالی امور اداری و قضائی قم، مدرسه عالی خدمات‌پردازئی، مدرسه عالی فنی، مدرسه عالی امور اجتماعی و اقتصادی قزوین، مدرسه عالی مدیریت گیلان ـ تکنیکوم نفیسی ـ مدرسه عالی کوروش کبیر اصفهان، مدرسه عالی پرستاری بنیاد ملکه پهلوی و مجتمع آموزش صنعتی کشور.

خلیج‌فارس در آینده یک دریاچه بسته خواهد شد
واشنگتن ـ خبرگزاری فرانسه ـ عکس‌هایی که ماه ژوئیه گذشته در جریان پرواز کیهانی مشترک فضانوردان آمریکا و شوروی با سفاین آپولو و سایوز گرفته شده است نشان می‌دهد که شبه جزیره عربستان برگرد محوری که ارتفاعات جولان نقطه کانونی آن است، دوران می‌کند و ممکن است میلیون‌‌ها سال بعد خلیج فارس به یک دریاچه بسته و درونی تبدیل شود.
دانشمند مسئول بررسی و تحلیل عکس‌هائی که در مأموریت مشترک فضانوردان آمریکا و شوروی از زمین گرفته شده است فاروق‌الباز نام دارد.
وی روز پنجشنبه گذشته در واشنگتن کشف موضوع چرخش محوری شبه جزیره عربستان سعودی را برگرد محور جولان اعلام کرد.

صدها میلیون ریال پول حجاج ایرانی سوخت
جده ـ خلیل بهرامی فرستاده روزنامه اطلاعات به عربستان سعودی: دیروز در حالیکه تجسس وسیع برای یافتن حجاج گمشده که گفته می‌شود، گروهی ایرانی نیز در میان آنها هستند در کوه‌های اطراف منا ادامه داشت ۶ حاجی ایرانی دیگر درگذشتند. مقامات مسئول اعلام کردند در جریان آتش‌سوزی پردامنه منا علاوه بر دهها میلیون ریال پول گمشده حجاج ایرانی، صدها میلیون ریال دیگر در آتش‌سوخته و خاکستر شده است. در بین وجوه سوخته شده مبالغ قابل توجهی چک مسافرتی وجود داشته است.

تخم پنبه تنی ۸۰۰۰ ریال
قیمت تخم‌پنبه تنی ۸۰۰۰ ریال یعنی در حدود قیمت سال گذشته اعلام شد، ولی بنا بگفته یکی از بازرگانان کارخانه‌های خریدار تخم پنبه به علت درصدی که بابت افت و غیره در موقع تحویل کسر می‌کنند مجموع دریافتی فروشندگان تخم پنبه هر تن ۷۳۰۰ تا ۷۴۰۰ ریال است.

شوروی‌‌ها ۵ر۱ میلیون پوست خریداری کرده‌اند
شوروی‌‌ها اخیراً مقداری پوست بزی و سالامبوربزی خریداری کرده‌اند، ولی بنا به گفته یکی از بازرگانان هنوز هم مقدار خرید شوروی‌‌ها نسبت به گذشته قریب ۵۰ درصد کمتر است. این بازرگان گفت از دی‌ماه سال گذشته تاکنون که نزدیک به یک‌سال است شوروی‌‌ها در حدود ۵ر۱ میلیون جلد پوست بزی و سالامبور بزی خریداری کرده‌اند حال‌آنکه درسال‌های قبل قریب دو برابر این مقدار خریداری می‌کردند.

code

Email this page

نسخه مناسب چاپ