کابینه جدید ترکیه ؛چاووش اوغلو وزیر خارجه ،داماد اردوغان وزیر خزانه‌داری
 

سرویس خارجی:رئیس جمهوری ترکیه کابینه جدید خود را معرفی کرد که براساس آن مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ماند، ژنرال آکار وزیر دفاع و داماد اردوغان نیز وزیر خزانه داری شد.در سیستم جدید پست نخست وزیری حذف شده است و بینالی ییلدیریم دیگر در کابینه اردوغان سمتی نخواهد داشت.بر این اساس مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه در سمت خود ابقا شد و ژنرال هولوسی آکار که رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح ترکیه بود به عنوان وزیر دفاع تازه ترکیه برگزیده شدهمچنین برات آلبرایک داماد اردوغان نیز به عنوان وزیر خزانه داری و دارایی این کشور انتخاب شده است. برخی گزینه‌های پیشنهادی اردوغان برای تصدی وزارتخانه‌های دولت ترکیه به شرح زیر است:عبدالحمید گل، وزیر دادگستری،فاتح دونمز، وزیر انرژی و منابع طبیعی،سلیمان سویلو، وزیر کشور،خلوصی آکار، وزیر دفاع،یاشار گولر، رئیس ستاد کل ارتش،برات آلبایراک، وزیر دارایی و خزانه‌داری،مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه،روحسار پکجان، وزیر تجارت.

در همین حال،رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه طی حکمی ژنرال یاشار گولر را به عنوان رییس ستاد کل ارتش ترکیه منصوب کرد .همچنین ژنرال امید دوندار، معاون ستاد فرماندهی نیروهای مسلح ترکیه به عنوان فرمانده جدید نیروی زمینی ارتش ترکیه انتخاب شد.سرلشکر متین گوراک نیز به عنوان جانشین فرماندهی ستاد کل ارتش ترکیه منصوب شد.

در این حال،رجب طیب اردوغان در خلال مراسم آغاز ریاست‌جمهوری خود، با انتقاد از سیستم پارلمانی، گفت که از ظلم و سیاست‌های اشتباه دوری خواهد کرد.رجب طیب اردوغان پس از مراسم تحلیف که برگزار شد، در کاخ ریاست‌جمهوری و طی مراسمی، به عنوان اولین رئیس‌جمهوری حاصل از انتخابات، کار خود را آغاز کرد.او افزود: در طول ۴۰ سال گذشته همواره شعار ما این بود که برای خدمت آمده‌ایم و از خداوند می‌خواهم که ما را در برابر توطئه‌ها حفظ کند .

وی همچنین گفت: فرصت استفاده از آزادی و درآمدهای کشور را برای شهروندانمان فراهم می‌کنیم، بدون اینکه به مذهب و اعتقادات و نژاد آن‌ها توجه‌ای کنیم. او همچنین تأکید کرد که به مبارزه علیه گروههای تروریستی ادامه خواهد داد. اردوغان افزود: برای اولین بار از زمان دوره عثمانی، ترکیه بدون کودتا یا زور، مسیر خود را انتخاب کرده است.

تبریک دکتر ظریف

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در تماس تلفنی با «مولود چاووش اوغلو» انتخاب مجدد وی به عنوان وزیر امور خارجه ترکیه را تبریک گفت و برایش آرزوی موفقیت کرد.در این گفت‌وگوی تلفنی طرفین با اشاره به روابط خوب و سازنده دو کشور همسایه بر تداوم و گسترش بیش از پیش همکاری‌ها در تمامی زمینه‌های دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی در جهت منافع دو کشور و حفظ و تقویت ثبات و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی تاکید کردند.

Email this page

نسخه مناسب چاپ