کرمان از دیروز تا فردا
کرمان- خبرنگار اطلاعات: کرمانِ آرام با مردمان خونگرم و نجیبش، رخ در پس رخوتی گاه کسالت آور کشیده بود که گویی کاروان توسعه را گذری از این شهر و دیار نبوده اما به ناگاه قطار توسعه بر ریل اقتصادی مقاومتی از این سرزمین پرگهر عبور کرد تا امر حکومتی رهبر معظم انقلاب اسلامی محقق شده و کبوتر سپید توسعه بر افق نگاه مردمان این سرزمین پیام تحولی مدبرانه و امید آفرین آورد.

آذرماه سال ۹۲ همان سکوی پرش این استان از رخوتی کسالت آور به فرصتی توسعه آفرین بود که در ابتدا با شعار وحدت حول محور ولایت، نسیم همدلی را در جان زمان جریان داد و در ادامه در قالب مثلثی از جنس توسعه، توانست با ایجاد همدلی و تعامل بین ارکان حکومت، بروکراسی نحس اداری را دور زده و امید به پیشرفت و توسعه به دور از نگاه های سیاسی را رقم زند.

مثلث توسعه اقتصادی استان کرمان در حقیقت از سه ضلع سرمایه گذاران، نمایندگان مجلس و مقامات دولتی تشکیل شده و در آن از ائمه جمعه به عنوان رکن اصلی نظارت یاد شده است که ضمن توجه به این اصل، در حوزه فرهنگ سازی و توسعه فرهنگ اقتصادی نیز نقش به سزایی را بر عهده دارند.

نگاهی ریز بینانه به کارنامه مثلث توسعه اقتصادی استان کرمان نشان می دهد که تاکنون بالغ بر ۷۵ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری در این راستا در استان کرمان جذب شده که از این میزان ۳۱ هزار میلیارد تومان طی ۴ سال سرمایه گذاری شده و از این میزان نیز ۱۷ هزار میلیارد تومان پروژه به بهره برداری رسیده است.

در حقیقت ۵۲۵ ۱طرح در قالب مثلث توسعه اقتصادی استان کرمان تعریف شده که با بهره برداری از این طرح ها برای ۷۳ هزار نفر به صورت مستقیم اشتغال ایجاد خواهد شد و این به معنای امید آفرینی برای هزاران جوانی است که با تکیه بر تخصص و دانش خود در مسیر اعتلای این سرزمین اسلامی گام بر می دارند.

و اما با تحقق ۴۱ درصدی پروژه های مثلث توسعه اقتصادی و با بهره برداری از ۱۰۰۰پروژه مثلث توسعه اقتصادی در استان کرمان برای ۲۷ هزار نفراشتغال مستقیم و بیمه شده ایجاد شده است وبقیه پروژه ها نیز بین ۵تا ۹۵ درصد پیشرفت داشته اند.

لیکن راه توسعه استان در همین نیمه راه باقی نماند و در ادامه، پس از شناسایی برخی قوانین مزاحم در مسیر توسعه و انعکاس آن به هیات دولت، ایده شهر نمونه اقتصاد مقاومتی قلعه گنج با همکاری بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی به نحوی اجرایی شد که اکنون دیار کریمان سرخوش و مفتخر از رضایت رهبر معظم انقلاب اسلامی از این ایده است.

کاهش ۷۰ درصدی نرخ جرائم خشن نسبت به سال ۹۴، کاهش نرخ بیکاری از ۲۶٫۲۸ درصد به ۷٫۴۷ درصد، افزایش امید به زندگی، افزایش حاکمیت قانون و قانون مداری در مردم و افزایش چشمگیر حضور گردشگران داخلی و خارجی از جمله دستاوردهای شهر نمونه اقتصاد مقاومتی قلعه گنج است که راه را برای تداوم این ایده در سطح استان هموار کرد.

اما با سفر کاروان تدبیر و امید به استان کرمان، فصل جدیدی از توسعه با پیگیری های مجدانه و مبتکرانه استاندار این استان رقم خورد چرا که استان کرمان به عنوان استان پایلوت اقتصاد مقاومتی معرفی شد و در ادامه با اجرای ایده هایی از جمله زون بندی اقتصادی به پیشتازی در این حوزه دست یافت.

استان کرمان که با اجرای ۶۲۲ پروژه اقتصاد مقاومتی روند توسعه شتابانی را به تجربه نشسته است با موفقیت طرح استفاده از ظرفیت معین های اقتصادی، این استان به ۸ منطقه اقتصادی تقسیم شد و شرکت های اقتصادی توسعه گرا بر مبنای مسئولیت های اجتماعی خود به عرصه توسعه کرمان آمدند و اکنون معین های اقتصادی، مسیر توسعه این استان را هموار می کنند تا در نهایت در قالب نهاد پایدار اقتصاد مقاومتی، این روند با تغییر مدیران دچار خلسه و تغییر نشود.

استان سرسبز و چهار فصل کریمان در سال های ۹۴ و ۹۵ نیز در زمینه جذب منابع از صندوق توسعه ملی در بخش کشاورزی رتبه نخست را به خود اختصاص داد و در ادامه درقالب تفاهمنامه ای بین بانک کشاورزی و صندوق توسعه ملی، ۵۰۰ میلیون دلار برای راه اندازی گلخانه در این استان اختصاص یافت.

شناسایی ۳۲۳ پروژه قابل واگذاری به بخش غیر دولتی، افزایش ۷۱ درصدی صادرات و کاهش ۸ درصدی واردات، کاهش نرخ تورم استان از ۳۰٫۱ درصد در سال ۹۱ به ۴٫۹ درصد در سال ۹۵، پرداخت ۳۶۱۴ میلیارد ریالی تسهیلات رونق تولید، افزایش شرکت های دانش بنیان از ۲۷ شرکت به ۶۱ شرکت و صادرات ۴۵۳ هزار دلاری این شرکت ها و صرفه جویی ۵۱۹ میلیون مترمکعبی در قالب ایده همیاران آب از دیگر موفقیت های استان کرمان در مسیر توسعه ای امید آفرین بوده است که نمی توان چشم بر آنها بست.

کرمان در این دوره برای نخستین بار صاحب نقشه جامع آب شد و طرح های بزرگ آبرسانی و انتقال آب در این استان با جدیت آغاز شد.

اما کرمان در مسیر شتابان توسعه از بلندای باغ فتح آباد، با نگاهی به وسعت باغ شاهزاده و با حلاوتی از جنس کویر و آرامش قنات هایش بر بال سیمرغ امید به پرواز در آمده تا در آسمان سپید پیشرفت نامی درخشان تر از همیشه تاریخ داشته باشد و بی شک نام«علیرضا رزم حسینی» استاندار سابق این استان برای همیشه در تاریخ این سرزمین باقی خواهد ماند.

Email this page

نسخه مناسب چاپ