کلید کسب سود در شرایط مختلف در بازار سرمایه
مدیر تحقیق و توسعه شرکت بورس تهران گفت: از میان جامعه بازارگردان های بازار سرمایه، افرادی که به استفاده از معاملات الگوریتم روی آورده اند سود مطلوب تری را کسب کرده اند.

رضا کیانی، در گفتگو با پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، در باره مکانیسم معاملات الگوریتمی بیان کرد: معاملات الگوریتمی و معاملات پربسامد در دنیا از قدمت بسیار زیادی برخوردار است در بازارهای بزرگ، افرادی که معاملات روزانه زیادی انجام می دهند استفاده بسیار بیشتری از معاملات الگوریتمی دارند.

وی در ادامه بیان کرد: این افراد عمدتا خواهان انجام معاملات کوچک با سودهای محدود اما با تعداد دفعات بالا هستند، از این رو استفاده از بازارگردانی های حرفه ای و معاملات الگوریتمی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

مدیر تحقیق و توسعه شرکت بورس تهران با اشاره به فراگیر شدن این معاملات در بسیاری از کشورهای دنیا بیان کرد: در کشورهای پیشرفته، فرایند بازار گردانی کاملا وابسته به معاملات الگوریتم است با وجود دغدغه هایی که در بحث نظارتی این معاملات وجود دارد، اما مزیت های آن باعث شده تا بورس های جهانی به سمت این سبک از معاملات کشیده شوند.

وی اضافه کرد: یکی از الزامات بورس‌های توسعه‌یافته برای اموری چون اعطای مجوز فعالیت بازارگردانی به نهادهای مالی متقاضی در انواع مختلف ابزارهای مالی، در اختیار داشتن مکانیزم بازارگردانی مبتنی بر سیستم الگوریتم است.

وی با اشاره به حضور پرقدرت سرمایه گذاران حرفه ای در معاملات الگوریتمی بیان کرد: این ابزار حالت عمومی ندارد، بلکه سرمایه گذارانی که تعداد معاملات بیشتری نسبت به دیگران دارند، سرمایه گذاران نهادی و دیگر سرمایه گذاران بزرگ عمدتا مخاطب این نوع معاملات هستند.

مدیر تحقیق و توسعه شرکت بورس تهران با اشاره به تفکیک نشدن معامله گران در بورس تهران گفت: یکی از مهمترین مواردی که باید در آماده کردن زیرساخت های این نوع معاملات لحاظ شود طبقه بندی معامله گران است بخش بندی به تفکیک استفاده کننده، در معاملات الگوریتمی بسیار مهم است و باید حتما مشخص شود چه جامعه ای مخاطب اصلی هستند.

وی افزود: به عنوان مثال ابزار مشتقه می تواند برای سرمایه گذاران خرد و عمده کارایی داشته باشد و هیچ محدودیتی برای استفاده از آن نیست اما الگوریتم ها نیازمند حضور سرمایه گذاران حرفه ای و معاملات بزرگ بازار است.

کیانی در پایان بیان کرد: هر چند که استفاده از الگوریتم در دادوستدهای بازار سرمایه باعث کاهش نوسانات و هیجانات در جریان دادوستدهای بازار سهام می‌شود، اما بدون فرهنگ‌سازی در این رابطه نباید انتظار توسعه این معاملات را داشته باشیم.

Email this page

نسخه مناسب چاپ