محک
گروه۷ یا گروه۶ و یا…!
ابوالقاسم قاسم زاده
گروه۷ نهادی با قدمت ۴۳ساله متشکل از کشورهای بزرگ صنعتی و قدرتمند اقتصادی و تکنولوژی در جهان است. آمریکا، انگلیس، فرانسه، آلمان، ایتالیا، کانادا و ژاپن در آن عضویت دارند که به طور سنتی همه ساله با تشکیل جلسه ضمن بررسی شرایط اقتصادی و مالی در مقیاس بین‌المللی، با اتفاق نظر در اهم مسایل مالی ـ اقتصادی و تلاطم‌های کلان سیاسی برنامه‌ریزی می‌کنند. روسیه در این گروه عضویت داشت و با عضویت آن نام گروه، گروه۸ بود، اما بعد از وقایع جنگی در اوکراین، عضویت روسیه در گروه معلق شد. امسال ترامپ خواهان دعوت مجدد از روسیه برای پیوستن به گروه۷ شده است، اما مسکو این ابراز تمایل رئیس جمهور آمریکا را سیاسی‌کاری دانسته و آن را رد کرد. سخنگوی ریاست جمهوری روسیه، ضمن رد پیشنهاد ترامپ گفت: مسکو در حال حاضر نیازی به شرکت مجدد در گروه۷ ندارد. به گزارش اسپوتنیک، روسیه در واکنش به سخنان ترامپ گفته است: مسکو به دنبال ایجاد یک گروه موازی بوده و در پی تقویت گروه کشورهای «بریکس» است. پاسخ سرد و رد پیشنهاد ترامپ از جانب پوتین در رسانه‌های آمریکایی، تحقیر ترامپ و نشان دیگری از انزوای او در سطح رهبران کشورهای بزرگ و قدرتمند جهان دانسته شده است. روابط سرد ترامپ با نخست‌وزیر انگلیس و کانادا که به سطح پرخاشگری و توهین در مبادله جملات در توئیتر‌های ترامپ رسیده است، همچنین نقد منفی از سیاست‌های مالی و سیاسی ترامپ از سوی ماکرون رئیس جمهور فرانسه و مرکل صدر اعظم آلمان و در کنار آنها مخالفت ژاپن و ایتالیا با لحن و جملات ملایم‌تر از ترامپ، تشکیل اجلاس گروه۷ را از نظر همه کارشناسان سیاسی به تقابل ۶کشور عضو این گروه در برابر یک کشور ارزیابی کرده‌اند. وزیر بازرگانی ترامپ در پایان اجلاس وزراء اقتصاد و دارایی کشورهای عضو گروه۷ به خبرنگاران گفت: اختلاف نظر شش کشور با آمریکا چنان عمیق شده است که باید گروه ۷ را گروه شش به اضافه یک نامید! فضای متشنج ناشی از عملکرد و توهین‌های ترامپ بسترساز انزوای آمریکا در گروه۷ شده است. با این ارزیابی کاخ سفید دو روز قبل از تشکیل اجلاس گروه۷ در کانادا اعلام کرد: «دونالد ترامپ رئیس جمهوری، ممکن است زودتر اجلاس گروه۷ را در کانادا ترک کند.» با اعلام این خبر، رسانه آمریکایی سی ان ان گزارش کرد که ترامپ قصد دارد تا روز شنبه و پیش از آنکه اجلاس گروه۷ در باب تغییرات آب و هوایی زیست محیطی گفتگو کند، اجلاس را ترک کند و به جای او، یکی از دستیاران وی در ادامه اجلاس گروه۷ حضور خواهد داشت. اعلام این اخبار رنجش سران شش کشور دیگر، به خصوص رؤسای کشورهای فرانسه، کانادا، انگلیس و آلمان را از ترامپ مضاعف کرده است و آن را در صدر اخبار در کشورهای اروپا و کانادا قرار داده است.

سران کشورهای اروپایی و کانادا ضمن انتقاد از شعار ترامپ «اول آمریکا» اعتقاد دارند که رئیس جمهور آمریکا فضای بین‌المللی را از گشودن یک جنگ تجاری به جنگ دیپلماتیک و تشدید تنش در سطح بین‌المللی سوق می‌دهد. در یک سال گذشته ترامپ به صورت مستمر متحدان اروپایی آمریکا را تحقیر کرده است و آنها را در فشارهای گوناگون اقتصادی، مالی قرار داده است و نادیده گرفتن مشورت‌های سیاسی آنها و اقدام‌های یکجانبه گرایانه روش کار ترامپ شده است که در عمل اروپا را تضعیف می‌کند. از بیرون آمدن از پیمان بین‌المللی محیط زیست (آب و هوایی) پاریس تا انتقال سفارت آمریکا به بیت‌المقدس و خارج کردن بحران فلسطین و فلسطینیان از محورهای دستور کار کاخ سفید، رفتارهای نژاد پرستانه در شورای امنیت سازمان ملل تا بیرون آمدن از معاهده

بین‌المللی برجام و اکنون اعلام اجرایی تعرفه‌های تجاری فولاد و آلومینیوم و… رفتارهای ترامپ را برای اغلب دولت‌ها غیرمعقول، تنش‌آفرین و در یک کلام «قلدری» تعریف کرده است. با درگیری تلخ و تند ترامپ در توئیتر خود با مکرون، رئیس جمهوری فرانسه و جاستین ترودو نخست‌وزیر کانادا، اجلاس گروه ۷ در بدترین شرایط روابط آمریکا با متحدان خود برگزار می‌شود. مکرون رئیس جمهور فرانسه در آستانه تشکیل اجلاس به خبرنگاران گفت: شاید رئیس جمهوری آمریکا اهمیتی به اینکه امروز منزوی باشد، نمی‌دهد، اما ما نیز برایمان مهم نیست که در صورت لزوم ۶ کشور بشویم. چون این ۶ کشور بدون آمریکا و در کنار یکدیگر بازاری بزرگ‌تر از آمریکا دارند. در صورتی که ما بدانیم چطور خودمان را مدیریت و سازماندهی کنیم، دیگر هیچ هژمونی جهانی وجود نخواهد داشت و ما نمی‌خواهیم که در جهان چنین چیزی بوجود آید. تحلیلگران سیاسی آمریکایی در شبکه سی‌ان‌ان گفته‌اند، با تمامی این تلاطم‌ها، ترامپ بر این باور است که در نهایت در این جنگ‌ تجاری، دوستانش مجبور خواهند شد تا سرخم کنند و با تعرفه‌های جدید کنار خواهند آمد.

در این فضای متشنج گروه ۷ که در عمر ۴۳ ساله آن بی‌سابقه است، پوتین رئیس جمهور روسیه به همراه رئیس جمهور چین در پیمان شانگهای اقدام‌های اقتصادی، سیاسی و امنیتی ـ نظامی ترامپ را رصد می‌کنند. بسیاری از نزدیک‌تر شدن روابط روسیه و چین با اتحادیه اروپا در آینده نزدیک خبر می‌دهند تا ترامپ را بیش از پیش منزوی سازند. دیدار ترامپ با رئیس جمهور کره شمالی در سنگاپور که هنوز در هاله‌ای از ابهام قرار دارد، موضوع حساس دیگر برای روسیه و چین است. اگر چه هر دو کشور خواهان موفقیت از این دیدار شده‌اند و در یک تابلوی بزرگ از عملکرد یکسال و نیم از ریاست جمهوری ترامپ، مدت‌ها او را فردی غیرقابل پیش‌بینی می‌‌دانستند، اما امروز او را خطرناک‌ برای چندجانبه‌گرایی بین‌المللی و تهدید به جنگ و خطر برای توازن اقتصاد جهانی و ثبات سیاسی بین‌المللی می‌دانند.

Email this page

نسخه مناسب چاپ