‎آموزش مقابله با خشونت باید از کودکی آغاز شود
سرویس خبر:‌ معاون فرهنگی قوه قضائیه با تاکید بر این که آموزش مقابله با خشونت باید از دوران کودکی آغاز شود، گفت: اگر بتوانیم مردم را از کودکی به گونه‌ای تربیت کنیم که صبر، بردباری و تحمل آنها در برابر مشکلات بیشتر شود، خشونت‌های اجتماعی کاهش می‌یابد.

حجت‌الاسلام والمسلمین‌هادی صادقی افزود: فعالیت‌های مقابله‌ای برای کاهش خشونت در جامعه، مربوط به کل نظام است و باید خانواده و همه دستگاه‌های فرهنگی مانند وزارت آموزش و پرورش در آن دخیل باشند.

صادقی درباره فعالیت‌های حوزه فرهنگی قوه قضائیه برای کاهش خشونت در کشور نیز گفت: بخشی از برنامه‌های فرهنگی دستگاه قضایی برای ارتقای آگاهی حقوقی مردم و پیشگیری از خشونت‌ها، نزاع‌ها و درگیری‌ها است که به عنوان یکی از موضوعات مهم در برنامه‌های خود به آن می‌پردازیم.

وی ادامه داد: برای آگاهی بخشی بیشتر و اطلاع رسانی درست به مردم بیش از ده‌ها مورد تیزرهای تبلیغاتی درباره خشونت تهیه و پخش شده است تا سطح آگاهی عموم مردم با دیدن اینگونه تبلیغات ارتقا یابد.

صادقی درباره آسیب‌های اجتماعی ناشی از کمبود آگاهی مردم نسبت به حقوق خود و دیگران اظهار داشت: برخی مردم آگاهی حقوقی درستی ندارند و به حق دیگران تجاوز می‌کنند، برخی نیز ممکن است به دلیل این ناآگاهی، تحت نوعی کلاهبرداری قرار گیرند؛ به همین دلیل بسیاری از پرونده‌های قضایی در کشور به علت بی اطلاعی و ناآگاهی مردم تشکیل می‌شود.

بر اساس اعلام قوه قضائیه سالانه حدود ۱۵ میلیون پرونده قضایی در کشور مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.

او اضافه کرد: یکی از عوامل خشونت، بی صبری است؛ از این رو معاونت فرهنگی قوه قضائیه از سال ۱۳۹۵ «ستاد ملی صبر» را تشکیل داده است که کلمه صبر آن به معنای صلح، سازش، بخشایش و رضایت است. وی ادامه داد: برای افزایش صلح، سازش و گذشت در جامعه برنامه داریم و ستاد صبر نیز فعالیت‌های متنوعی دارد ازجمله اینکه پایگاه اطلاع رسانی در این زمینه راه اندازی شده است و همیاران و صبریارانی نیز با ما همکاری دارند. معاون فرهنگی قوه قضائیه ادامه داد: با این اقدامات مؤثر پارسال فقط در یکی از استان‌های کشور، سه هزار و ۲۰۰ حکم جایگزین حبس صادر شد که می‌توان آن را نتیجه تلاش‌ها در زمینه صلح و سازش دانست.

Email this page

نسخه مناسب چاپ